Ochrona systemów PV przed pożarami dzięki BENY Electric

beny fire fighter safety switch
beny fire fighter safety switch

Według prognoz w 2022 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce ulegnie podwojeniu w stosunku do mocy z roku 2020, a do roku 2025 moc fotowoltaiki w Polsce może wzrosnąć do 15 GW, a więc znacznie powyżej celu na 2030 r.

Boom na polskim rynku fotowoltaicznym widać na każdym poziomie – od małych, domowych instalacji fotowoltaicznych, przez systemy na obiektach komercyjnych, po duże, naziemne farmy fotowoltaiczne.

Ochrona systeów fotowoltaiczych przez łukami DC

Wraz z rosnącą liczbą instalacji fotowoltaicznych w Polsce powinniśmy mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa. Niedochowanie odpowiednich standardów może skutkować awariami. Wraz ze starzeniem się tych systemów, możemy mieć od czynienia z rosnącą liczbą usterek.  

W przypadku fotowotlaiki ryzykiem, które trzeba zawsze brać pod uwagę, jest pożar instalacji. Najczęściej jego przyczyną jest powstanie łuku elektrycznego między elementami instalacji. Jeśli takie ryzyko zostanie wykryte, aktywowana powinna zostać szybko funkcja rapid shutdown, w ten sposób zapewniając bezpieczeństwo całej instalacji i jej użytkowników.

Wyłącznik, który zapobiegnie ryzyku pożaru, powinien umożliwić odcięcie instalacji fotowoltaicznej i zredukowanie napięcia na panelach fotowoltaicznych do bezpiecznego poziomu w czasie do jednej minuty.

Taką funkcję zapewniają niektóre falowniki fotowoltaiczne, jednak instalacje niewyposażone w taką funkcję, wymagaja dodatkowego komponentu z funkcją rapid shutdown. Zastosowanie takiego komponentu może być bardziej efektywne kosztowo niż instalowanie optymalizatora mocy czy mikrofalownika. 

Wymogi dla Instalacji fotowoltaicznych

Zmiany w Prawie budowlanym I kilku innych regulacjach, które weszły w życie w dniu 19 września 2021 roku, wprowadziły nowe wymogi dla inwestorów, którzy decydują się na montaż elektrowni fotowoltaicznej o mocy wynoszącej ponad 6,5 kW.

Artykuł 29, ustęp 16 Prawa budowlanego nakłada obowiązek uzgodnienia projektu mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW, której moc przekracza 6,5 kW, jeśli chodzi o zgodność projektu z wymogami z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

W dodatku Prawo budowlane, oprócz konieczności uzgodnienia projektu elektrowni fotowoltaicznej, nakłada w artykule 56(1a) obowiązek powiadomienia straży pożarnej o ukończeniu instalacji i planowanej dacie rozpoczęcia jej eksploatacji.

Rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo instalacji rekomendowane przez firmę BENY Electric

Funkcja rapid shutdown na zapewnić bezpieczeństwo pracy dla instalatorów czy służb ratowniczych szczególnie w sytuacjach zagrożenia zdrowia. BENY Electric zapewnia w tym celu szeroką gamę niskokosztowych, a jednocześnie profesjonalnych i niezawodnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo pracy instalacji fotowoltaicznej.

  1. Solar Fire Safety Switch 

Rekomendujemy rozwiązania z serii BFS –S, które są przeznaczone dla instalacji fotowoltaicznych na budynkach. To efektywne kosztowo rozwiązani zapewnia szybkie odcięcie instalacji na poziomie stringu.

Urządzenie zapewnia szybką izolację I rozłączenie instalacji na wypadek ryzyka pożaru.

Cechy urządzenia:

– ochrona przed wysoką temperaturą (≧85℃)

– funkcja Manual AC off = DC off

– funkcja Reset AC on = DC on

– łatwe w instalacji w systemach stosowanych w domach i obiektach komercyjnych.

pv2
  • Panel Level Rapid Shutdown (Wyższy stopień ochrony)

Urządzenie zapewniające funkcję panel-level rapid shutdown device, któree rekomenduje BENY Electric, zostało zaprojektowane tak, aby na wypadek ryzyka pożaru można było odciąć każdy pojedynczy panel. Urządzenie umożliwia szybkie odłączenie dachowych paneli fotowoltaicznych w czasie poniżej 1 minuty i zapewnia bezpieczeństwo całej instalacji, gwarantując efektywną kosztowo ochronę i wyższy poziom bezpieczeństwa obiektów z zainstalowaną fotowoltaiką.

RSD CE
Urządzenie z funkcją rapid shutdown, certyfikat CE – BFS-11

Trzy sposoby odcięcia instalacji za pomocą urządzenia BFS-11/BFS-12:

– automatyczne odcięcie przy temperaturze ≧85℃

– automatyczne odcięcie w sytuacji awarii po stronie AC

– ręczne odcięcie za pomocą przycisku

pv3
pv4

Dlaczego warto wybrać BENY Electric?

To największy chiński producent specjalizujący się w systemach ochrony przeciwpożarowej systemów DC

  1. Ponad 30 lat doświadczenia oraz wewnętrzny zespół ekspertów z działu R&D
  2. Marka Top 1 w systemach DC dla przemysłu fotowoltaicznego (seria BYSS)
  3. Testowanie materiałów zapewnia najwyższą jakość i bezawaryjność produktów
  4. Produkcja na wielu zautomatyzowanych liniach z uwzględnieniem testów napięciowych
  5. Opatentowane rozwiązanie zapobiegające powstawaniu łuków elektrycznych
  6. Laboratoryjne testy urządzeń pod kątem współpracy z systemami DC 1000/1500 V

Wonderful! Share this Case:

Talk to Our Expert