CCS1 vs. CCS2: A végső összehasonlító útmutató

Oszd meg ezt a cikket a közösségi médiában:

A kombinált töltőrendszer (CCS) a jármű és az elektromos hálózat közötti kulcsfontosságú interfész a globális... ev piac. A CCS szabvány a kulcsfontosságú autógyártók partnerségének eredménye, és azért fejlesztették ki, hogy szabványosítsa az AC és DC töltést egyetlen interfészen, kiküszöbölve a két járműport szükségességét.

Mindazonáltal a villamos hálózatok regionális különbségei, nevezetesen az egyfázisú és a háromfázisú teljesítmény közötti különbségtétel miatt két különböző szabványt hoztak létre: a CCS1-et és a CCS2-t. ev Tulajdonosok, üzemeltetők és exportőrök számára a kettő közötti fő különbség nem technikai jellegű, hanem létfontosságú üzleti döntés. A helytelen szabvány kiválasztása inkompatibilis hardverekhez és magas elsüllyedt költségekhez vezet. Ezek a technikai és földrajzi határok kulcsfontosságúak az infrastruktúra megbízhatóságának és a befektetések hosszú távú megtérülésének megértéséhez a gyorsan változó világban. ev töltés. Ez az útmutató egy átfogó összehasonlító útmutató, amely segítséget nyújt a tulajdonosoknak, az üzemeltetőknek és a ev felhasználóknak, hogy leküzdjék a globális kihívásokat EV töltés.

Mi az a CCS1 csatlakozó?

A ccs 1-es típusú csatlakozó egy olyan szabvány, amelyet főként az észak-amerikai és dél-koreai piacokon fejlesztettek ki. Ez a J1772 (1-es típusú) váltóáramú csatlakozó egy változata, amelyen az amerikai töltés több mint tíz éve alapul. Az iparág két nagyméretű egyenáramú érintkezőt adott hozzá az aljához, hogy egy kombinált portot hozzon létre, amely lehetővé teszi a jármű számára, hogy lassú váltóáramú töltést fogadjon otthon, és gyors egyenáramú töltést autópálya-megállókban anélkül, hogy két külön bemenet lenne a karosszérián.
A CSS1 technikailag egyfázisú szabvány. Észak-Amerikában egyfázisú vagy osztott fázisú áramot használnak lakossági és a legtöbb könnyűkereskedelmi elektromos rendszer kiépítéséhez. Emiatt a CCS1 csatlakozó váltakozó áramú komponense csak egyetlen portos elrendezést használ az áramellátáshoz. Ez a kialakítás nagyon logikus volt egy olyan piacon, ahol a háromfázisú áram ritkán jut el otthonokba vagy kisvállalkozásokba, így a töltés egyszerű az átlagfelhasználó számára.

1CCS1

Mi az a CCS2 csatlakozó?

Az európai szabványnak megfelelő CCS2 gyorsan a világ többi részén domináns szabvánnyá válik, Észak-Amerikában, Kínában és Japánban viszont nem. Mennekes (2-es típusú) váltakozó áramú csatlakozóra épül. A CCS2 csatlakozó egy háromfázisú váltakozó áramú csatlakozó volt, ellentétben amerikai megfelelőjével, amelyet más kialakításúnak építettek, hogy befogadja a háromfázisú váltakozó áramot.
A háromfázisú áramellátás az ipari és lakossági elosztás szabványa Európában, valamint Óceánia és Ázsia nagy részén. A CCS2 lehetővé teszi a járművek számára, hogy sokkal nagyobb energiát vegyenek fel, amikor lassan, váltakozó áramú üzemmódban töltik a 2-es típusú alappal, ami akár 22 kW teljesítményt is elérhet. Az alján található két egyenáramú csatlakozó nagysebességű töltőcsatlakozót eredményez, amely fizikailag nagyobb és kerekebb, mint a CCS1, de minden tekintetben magasabb teljesítményszinttel rendelkezik.

2CCS2

CCS1 vs. CCS2: A főbb különbségek mélyreható, összehasonlító elemzése

Hogy eligazodjak a bonyolult dolgokban EV A világméretű megvalósításhoz a műanyag burkolaton túl kell tekinteni. Az alábbi táblázat és az alábbi elemzés tovább részletezi a két szabvány közötti alapvető műszaki különbségeket.

Összehasonlító táblázat: CCS1 vs. CCS2

Jellemző CCS1 (észak-amerikai szabvány) CCS2 (európai/globális szabvány)
Fizikai tervezés Kör alakú felső profil, amely egy hagyományos üzemanyagtöltő pisztolyra hasonlít, hosszú, ipari nyéllel. D-alakú profil lapos tetejjel, amely áramvonalasabb és integráltabb megjelenést kölcsönöz.
Tűs konfiguráció 5 felső, 1-es típusú (J1772) szabványon alapuló tű, plusz 2 alsó egyenáramú tű. 7 felső, 2-es típusú (Mennekes) szabványon alapuló tű, plusz 2 alsó egyenáramú tű.
Elektromos architektúra/erős Kifejezetten egyfázisú váltakozó áramú hálózatokhoz tervezték. Egyfázisú és háromfázisú váltakozó áramú hálózatok támogatására tervezték.
Zárórendszer Manuális mechanikus retesz, amelyet a fogantyún található, felhasználó által vezérelt hüvelykujjgombbal lehet aktiválni. Automatikus elektronikus zár, amelyet a jármű ECU-ja vezérel egy belső aktuátoron keresztül.
Tartósság és biztonság A külső műanyag retesz ki van téve, és leejtés esetén könnyen eltörhet, ami megakadályozhatja a töltést. A belső elektronikus csatlakozó védve van az elemektől, csökkentve az ívhúzás vagy a manipuláció kockázatát.
Váltakozó áramú tápellátás Az egyfázisú korlátok miatt jellemzően 7.4 kW-ra vagy 11 kW-ra korlátozódik. Jelentősen nagyobb sebességet támogat, jellemzően akár 22 kW-ot vagy 43 kW-ot nyilvános töltőállomásokon.
DC teljesítmény Elméletileg 350 kW-ot támogat, de a régebbi infrastruktúra gyakran 200 A-re korlátozza. Robusztusan kezeli a nagy áramerősségű terheléseket akár 500 A-ig és 1000 V-ig, nagyobb hőállósággal.
Hőstabilitás Hajlamos a „termikus fojtásra” nagy terhelés alatt a léghűtés vagy az alapvető folyadékrendszerek miatt. Fejlett folyadékhűtéses elosztókkal rendelkezik, amelyek hosszabb ideig fenntartják a csúcssebességet.
Okoshálózati felkészültség Alapvető PLC adatcsere fejlett ISO 15118 funkciók fragmentált bevezetésével. Az ISO 15118 protokoll kiforrott implementációja, amely lehetővé teszi a Plug & Charge és a V2G képességeket.
Elsődleges piacok Észak-Amerikában, Dél-Koreában és Tajvanon koncentrálódik. Szabvány Európában, Óceániában, Dél-Amerikában, Délkelet-Ázsiában és a Közel-Keleten.
Stratégiai kitekintés Átállás egy specializált, hagyományos szabványra, különösen mivel Észak-Amerika az NACS-re tér át. A nemzetközi skálázhatóság és az ellátási lánc optimalizálásának elkerülhetetlen globális közös nevezője.

Különbségek a fizikai tervezésben

A CCS1 és CCS2 közötti fizikai különbséget a regionális eredet és az általuk támogatott elektromos rendszerek határozzák meg. Bár mindkettő ugyanazon a kéttűs egyenáramú elven alapul, amely lehetővé teszi a gyors töltést, a kettő felső része alakjában és méretében, a tűk számában és a reteszelőrendszerekben nagyon eltérő.

A csatlakozó alakja és mérete

Az egyes csatlakozók által támogatott elektromos szabványok közvetlenül tükröződnek a csatlakozó fizikai méretében és sziluettjében. Bár a két rendszer alján azonos nagyméretű egyenáramú csatlakozók találhatók, a felső részek alakja és mérete nagyon eltérő.

  • CCS1 (a „fúvóka” stílus):
    A CCS1 csatlakozót kör alakú felső profilja határozza meg, amely továbbra is megtartotta a klasszikus üzemanyagtöltő pisztolyra emlékeztető alakot. A felső ház valamivel keskenyebb, mint a CCS2-é, mivel az egyfázisú váltakozó áramú töltés 5 tűs elrendezésére épül. Általános kialakítása inkább az ipari formára összpontosít, általában hosszabb fogantyúval, hogy a felhasználónak szilárd fogást biztosítson.
  • CCS2 (az „integrált” stílus):
    A CCS2 csatlakozó áramvonalasabb és modernebb megjelenésű, lapos tetejű és D alakú profilú. Általában szélesebb és erősebb, mint a CCS1 – ez egy technikai követelmény a háromfázisú váltakozó áram támogatásához szükséges 7 tűs formátum befogadásához. Ez a szélesebb méret masszívabb érzetet kölcsönöz a csatlakozónak, és a jármű bemenetében süllyesztett, beépített megjelenést kölcsönöz neki.

Csatlakozók elrendezése és elektromos architektúra

A fő szerkezeti eltérés a csatlakozó AC (váltakozó áramú) részében található:

  • CCS1 (1. kombináció):
    Az észak-amerikai 1-es típusú (J1772) szabvány szerint. A felső részén 5 láb található. Az elrendezés egyszerűbb és kisebb, mivel egyfázisú elektromos hálózatokban való használatra szánták.
  • CCS2 (2. kombináció):
    Az európai 2-es típusú (Mennekes) szabvány szerint. A felső részén 7 érintkezővel rendelkezik. A plusz érintkezők lehetővé teszik a háromfázisú váltakozó áramú tápellátás fogadását, így a felső ház valamivel szélesebb, mint a CCS1.

Ez a technikai megosztottság jól leírja a világpiacokon meglévő megosztottságot. Az észak-amerikai iparág gyorsan a Tesla NACS (SAE J3400) szabványa felé halad. Mivel az észak-amerikai hálózat többnyire egyfázisú, az a tény, hogy a CCS1 nem tudta kezelni a háromfázisú áramot, nem jelentett nagy veszteséget. Mivel az NACS is egyfázisú natív kialakítás, az amerikai piacra könnyű volt átállni a kisebb Tesla szabványra. Másrészt a CCS2 7 tűs elrendezése elkerülhetetlen szükségszerűség Európában a háromfázisú áram használata miatt. Ez a technikai követelmény teszi a CCS2-t megkérdőjelezhetetlen regionális szabvánnyá, mivel egyetlen egyfázisú csatlakozó (mint például a NACS vagy a CCS1) sem tudja teljes mértékben kihasználni az európai hálózat kapacitását.

Biztonsági és zármechanizmusok

A két szabvány közötti legnagyobb funkcionális különbség a csatlakozó járműhöz való rögzítésének módja, amely mind a mindennapi használhatóságot, mind a hosszú távú megbízhatóságot befolyásolja.

  • CCS1 (Manuális mechanikus retesz):
    A CCS1 fogantyúján egy hüvelykujjal működtethető gomb található. Ezt a kart a felhasználónak kell megnyomnia a csatlakozódugó jármű csatlakozóaljzatához való csatlakoztatásához vagy leválasztásához, ami egy hagyományos benzinkúthoz hasonló fizikai kattanó hangot ad ki. A CCS1 Achilles-sarka a kézi retesz. Mivel a retesz egy mozgó műanyag alkatrész, amely ki van téve az elemeknek, valószínűleg eltörik, ha fagyott útra esik. Egy hibás retesz miatt az autó nem ismeri fel a zárt állapotot, és nem indít el nagyfeszültségű töltést.
  • CCS2 (automatikus elektronikus zár):
    A CCS2 csatlakozónak nincsenek külső gombjai vagy mozgó alkatrészei. A zárást egy elektronikus működtető végzi, amely biztonságosan elhelyezhető a jármű bemeneti nyílásában. A csatlakozó behelyezése után az autó számítógépe (ECU) automatikusan kipipálja a csatlakozót. A CCS2 elektronikus zára biztonságos helyen van felszerelve az autóban. Ez egy nagy megbízhatóságú kialakítás, ami azt jelenti, hogy az elektromos csatlakozás nem aktív, amíg a jármű ECU-ja nem ellenőrzi a fizikai zárat. Ez nagymértékben minimalizálja az ívképződés esélyét véletlen leválasztás esetén, és sokkal nagyobb fokú szabotázsvédelmet kínál.

Műszaki teljesítmény és elektromos specifikációk

A fizikai interfészen kívül ezen csatlakozók gyakorlati felhasználását az elektromos architektúrájuk és az energiaáramlást szabályozó szoftverük határozza meg.

Sebesség és teljesítménykimeneti töltés

Ha nem ismeri ezeket a sebességeket, olvassa el átfogó útmutatónkat a DC gyorstöltés.

  • CCS1:
    Egyfázisú elektromos hálózat, amelyet az észak-amerikai és dél-koreai elektromos hálózatokhoz terveztek. A váltóáramú (lassú töltés) világában általában 7.4 kW-ra vagy 11 kW-ra korlátozódik. Egyenáramú gyorstöltés esetén, bár elméletileg akár 350 kW-tal is tölthető, a régebbi infrastruktúra csak 200 A-es töltést tesz lehetővé, ami a nagy kapacitású akkumulátorok lassabb töltését okozhatja.
  • CCS2:
    Úgy tervezték, hogy az Európában, Ausztráliában és Ázsia nagy részén elterjedt háromfázisú elektromos hálózatokon működjön. Ez sokkal gyorsabb, akár 22 kW-os (vagy akár 43 kW-os) váltakozó áramú töltési sebességet tesz lehetővé nyilvános töltőállomásokon, így az éjszakai vagy munkahelyi töltési idő csaknem kétharmadával csökken. A CCS2 robusztusabb az egyenáramú alkalmazásokban, gyakran képes akár 500 A és 1000 V áramerősséget is támogatni nagyobb megbízhatósággal.

Bár a műszaki adatok kilowattban vannak megadva, a valódi hatás az időben rejlik. A hatékonyságbeli különbség drámai egy tipikus 100 kWh-s akkumulátor esetében 2026-ban. Egy CCS2 rendszer egy standard négyórás munkatöltéssel 90 százalékos töltést tud biztosítani, szemben egy CCS1 rendszerrel, amely körülbelül 28 százalékot biztosít, így a jármű közel sem áll készen. Ez kiterjed az éjszakai töltésre is, ahol a CCS2 4.5 órát vesz igénybe egy teljes ciklus befejezéséhez, szemben a CCS1 13.5 órájával. Tudjon meg többet ezekről az éjszakai sebességekről, ha elolvassa a következő cikkeket: mennyi ideig tart egy 2-es szintű töltő?A puszta sebesség mellett a CCS2 a három vezeték közötti elektromos terhelés kiegyensúlyozásával biztosítja a hálózati stabilitást, kiküszöbölve a CCS nagy teljesítményű, egyvezetékes áramfelvételéből adódó feszültségeséseket és kábel túlmelegedési veszélyeit.

Hálózati integráció és kommunikációs protokollok

Egy töltési szabvány technikai gazdagságát a szabvány jármű és az elektromos hálózat közötti kommunikációs képessége határozza meg. Bár a CCS1 és a CCS2 hasonló alapokon nyugszik, 2026-ra vonatkozó irányuk eltérő volt a regionális prioritásoktól és az intelligens hálózati technológia fejlődésétől függően.

  • A CCS1 és az NACS fordulópont helyzete:
    A CCS1 a Power Line Communication (PLC) és a HomePlug Green PHY szabványra támaszkodik, hogy lehetővé tegye az autó és a töltő közötti kézfogást. Bár megkönnyíti az egyszerű adatcserét, a bonyolultabb ISO 15118 funkciókat (például a Plug & Charge) Észak-Amerikában csak részletekben vezették be a NACS (Tesla) szabványra való helyi átállás miatt. Ez az elmozdulás gyakorlatilag megbénította a... R&D a CCS1-alapú kétirányú töltés. Ez egy örökölt csapda az intelligens város infrastruktúráját fejlesztő üzemeltetők számára, mivel a CCS1 nem kínálja a jövő energiagazdálkodási képességeit, amelyeket más piacokon hangsúlyoznak.
  • A CCS2 és a V2X előnyei:
    A CCS2, akárcsak a CCS2, a PLC/Green PHY alapokon nyugszik, de az ISO 15118 protokoll sokkal fejlettebb implementációjával rendelkezik. 2026-ra ez a szabvány számos régióban kötelezővé vált a közinfrastruktúrában, lehetővé téve a zökkenőmentes plug and charge (plug and charge) és a fejlett jármű-hálózat (V2G) funkciókat. Ez teszi a CCS2-t jobb választássá az intelligens hálózatkezelés és a nagyméretű kereskedelmi flották üzemeltetése terén. A CCS2 vezető szerepet töltött be a V2X versenyben azáltal, hogy gyorsabban szabványosította az ISO 15118-20 szabványt; hardvere eredendően felkészült az elektromos járművek otthoni akkumulátorokká alakításához szükséges biztonságos kézfogás végrehajtására, és olyan mértékű hálózati integrációt biztosít, amelyet a CCS1 még nem tud elérni.

Hűtőrendszerek és hőstabilitás

  • CCS1:
    A nagy teljesítményű CCS1 állomások általában léghűtéses vagy egyszerű folyadékhűtéses kábeleket használnak. Mivel a kézi mechanikus retesz időnként némi mozgást vagy törmelék felhalmozódását teheti lehetővé, az érintkezési ellenállás megnőhet nagy terhelés esetén. Ez néha úgynevezett termikus fojtást okoz, amely során a töltő kénytelen csökkenteni a teljesítményét, hogy elkerülje a fogantyú túlmelegedését.
  • CCS2:
    Nagyon fejlett folyadékhűtéses elosztókkal rendelkezik, amelyek glikol-víz keveréket keringtetnek közvetlenül a vezetők körül. Mivel az elektronikus zár pontos és rögzített kapcsolatot biztosít a csatlakozótűk és a jármű bemenete között, a mikroívek és a hőtermelés minimális. Ez lehetővé teszi a CCS2 rendszerek számára, hogy hosszabb ideig fenntartsák a csúcstöltési sebességet anélkül, hogy biztonsági okokból áramkimaradást okoznának.

Regionális és piaci terjesztés

A CCS1 és CCS2 közötti nemzetközi elkülönülés közvetlenül jelzi a regionális villamosenergia-hálózatok jelenlétét. Ez a műszaki szakadék arra kényszeríti a vállalatokat, hogy vagy lokálisan specializálódjanak, vagy globálisan skálázhatóan működjenek.

  • CCS1: A CCS1 egyfázisú váltakozó áramú hálózati architektúrán alapul, mint például az Észak-Amerikában használt osztott fázisú rendszer, és főként Észak-Amerikában, Dél-Koreában és Tajvanon található meg. Piaci helyzete azonban változóban van. Észak-Amerikában a Tesla általi NACS szabvány gyors elterjedése a CCS1-et hagyományos specialitássá tette. A globális szolgáltatók számára a CCS1 kompatibilitás már nem stratégiai lépés a nemzetközi terjeszkedéshez, hanem egy taktika, amelyet bizonyos területeken kell alkalmazni. Továbbra is kötelező kritérium a jelenlegi infrastruktúra fenntartásához Kelet-Ázsiában és Észak-Amerikában hagyományos projektekben, de már nem a globális növekedés mozgatórugója.

Mivel a NACS 2026-ra Észak-Amerika szabványává válik, a CCS1 tulajdonosoknak egy átmeneti időszakban kell majd élniük, amelyet az adapterektől való függőség jellemez. Ezeknek az adaptereknek a hatékonysága általában 1-3 százalékkal csökken a hő miatt, ami hőfojtást okozhat, és csökkentheti a töltés sebességét nagy teljesítményű töltések során. Emellett a szükséges protokollfordítás 10-15 másodperces késleltetést okozhat a töltő és az autó közötti első kézfogásban. A biztonság kedvéért nem szabad kompromisszumot kötni az UL 2251 tanúsítvánnyal rendelkező hardverek használatával; ellenkező esetben a hardver nem rendelkezik a szükséges hőérzékelőkkel, amelyek megakadályozzák a csatlakozók összehegedését a porttal nagy áramerősség esetén.

  • CCS2: A CCS2 a világ többi részén megkerülhetetlen szabvány. Nagy hatékonyságú háromfázisú villamosenergia-hálózatokkal való működésre van optimalizálva, és Európában, Óceániában, Dél-Amerikában, Délkelet-Ázsiában és a Közel-Keleten kötelező vagy de facto szabvány. Kereskedelmi szempontból a CCS2 páratlan lefedettséget biztosít. Mivel egyetlen hardverarchitektúra kevés lokalizációval telepíthető különböző kontinenseken, a globális ellátási lánc optimalizálásának alapjává vált. Kínán és az NACS-központú USA-n túl a CCS2 a nemzetközi skálázhatóság legolcsóbb módja, a kiterjedt földrajzi lefedettség tekintetében a legnagyobb megtérüléssel.

3CCS2

Mik a CCS1 és CCS2 csatlakozók előnyei és hátrányai?

A CCS1 és a CCS2 közötti választás a regionális infrastrukturális igények, valamint a műszaki teljesítmény, a biztonság és a hosszú távú hardvertartósság közötti kompromisszumon alapul.

CCS1 csatlakozó (észak-amerikai szabvány)

Érvek Hátrányok
Kialakult hálózat: Széles körben elterjedt Észak-Amerikában és Dél-Koreában, fejlett alkatrész-ellátási lánccal. Retesz törékenysége: A külső kézi akasztó nagy meghibásodási kockázatú; ha leesik, a törött retesz letilthatja a töltőt.
Taktilis visszajelzés: Egyértelmű fizikai „kattanást” biztosít, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a kapcsolat megerősítését a képernyő ellenőrzése nélkül. Váltóáramú sebességkorlátozás: Egyfázisú váltakozó áramú töltésre korlátozódik, így jelentősen lassabb, mint a CCS2 a nyilvános töltőállomásokon.
Kompakt kialakítás: A kisebb helyigény megkönnyíti a tervezők számára a készülékek beépítését keskeny jármű karosszériaelemekbe. NACS átmenet: Észak-Amerikában naplemente előtt állunk, mivel a nagyobb autógyártók a Tesla NACS szabványa felé fordulnak.

A CCS1 egyszerűségét a mechanikai egyszerűség jellemzi, ami a legnagyobb gyengesége. A tapintható kattanás felhasználóbarát, de a szabadon lévő műanyag retesz köztudottan eltörik a nagy forgalmú töltőállomásokon. Ráadásul, mivel nem képes háromfázisú áramellátásra, korlátozza a használatát azoknál a felhasználóknál, akiknek nagysebességű váltakozó áramú töltésre van szükségük a munkahelyen vagy vásárlás közben.

CCS2 csatlakozó (európai/globális szabvány)

Érvek Hátrányok
3 fázisú hatékonyság: A háromfázisú váltóáram (akár 22 kW-ig) natív támogatása sokkal gyorsabb töltést tesz lehetővé a célállomásokon. Kábelergonómia: A háromfázisú tápellátáshoz szükséges kiegészítő kábelezés érezhetően nehezebbé és merevebbé teszi a kábeleket.
Aktív biztonság: Az autó által vezérelt belső elektronikus zár megakadályozza a jogosulatlan eltávolítást a használat közben. Mechanikai bonyolultság: Ha egy belső motorra hagyatkozunk a csatlakozódugó rögzítésében, fennáll a kábel „beszorulásának” veszélye, ha a motor meghibásodik.
V2X-készség: Jobban alkalmas „járműtől mindenhez” (V2X) alkalmazásokhoz, például otthonok autóakkumulátorról történő áramellátásához. Túlzott mérnöki tervezés: Azokban a régiókban, ahol csak egyfázisú áram van, a felhasználók olyan csúcskategóriás hardverekért fizetnek, amelyeket nem tudnak teljes mértékben kihasználni.

A CCS2 a technikailag jobb szabvány, amely a nagy teljesítményleadásra és a biztonságra összpontosít. A háromfázisú elektromos áram támogatásával növeli a jelenlegi elektromos hálózatok képességeit. Ez azonban az ergonómia rovására megy; a kábelek egyes felhasználók számára nagyok, és az elektronikus zármechanizmus olyan szintű szoftver-hardver komplexitást eredményez, amellyel a CCS1 nem rendelkezik.

Mely elektromos járműmodellek kompatibilisek a CCS1 és CCS2 rendszerekkel?

A CCS1 szabványt leggyakrabban az észak-amerikai és dél-koreai piacokon használják, ahol ez a Ford F-150 Lightning, a Hyundai Ioniq 5 (amerikai specifikáció) és a Chevrolet Bolt fő gyorstöltő portja. Az újabb amerikai gyártmányú elektromos teherautók, mint például a Rivian R1T, szintén a CCS1-et használják nagysebességű töltőrendszerként.

Ezzel szemben a CCS2 szabvány megkérdőjelezhetetlenül világelsővé vált, különösen Európában és Ausztráliában. Az ilyen porttal rendelkező reprezentatív modellekre példaként említhetők a Volkswagen ID.4, a Porsche Taycan és a Polestar 2 európai változatai. Érdemes megjegyezni, hogy a Tesla az Egyesült Államokban saját csatlakozóval rendelkezik, de Európában és Ausztráliában a Model 3 és a Model Y modellek natív CCS2 portokkal rendelkeznek a helyi elektromos hálózatokhoz való igazodás érdekében.

Nem szabad elfelejteni, hogy a járművek kompatibilitását gyakran az értékesítési terület határozza meg, nem pedig a márka. Példa erre egy Kaliforniában értékesített Hyundai Ioniq 5, amely CCS1 porttal rendelkezik, míg ugyanaz a Berlinben vagy Sydney-ben értékesített modell CCS2 porttal van felszerelve. Ez a fő oka az adapterek elterjedtségének az autók importjakor, de ezek általában a fent említett biztonsági és hatékonysági kompromisszumokkal járnak. A kábelválasztás és a biztonság elsajátításához lásd: A végső útmutató EV Töltőkábelek: típusok, tippek és kompatibilitás.

4CCS1

Interoperabilitás és elkerülendő buktatók: A konverterek valósága

Lehetséges egy amerikai specifikációjú CCS1 autót Európába vagy a Közel-Keletre exportálni, és egyszerűen átalakítót beépíteni? A technikai válasz igen, de a valóságban a hardver- és szoftverszabványok ütköznek.

A váltóáramú hálózat eltérése

A kezdeti akadály a tápellátás fázisa. Az észak-amerikai CCS1 járművekben egyfázisú fedélzeti töltőket használnak. Mivel az európai és közel-keleti hálózatok háromfázisúak, egy adapter gyakran csökkentheti a töltési sebességet, amely 11 kW-ról szánalmas 3.7 kW-ra csökken, mivel az autó csak egyetlen vezetéken keresztül kap áramot. Más intelligens állomások akár teljesen le is tilthatják a csatlakozást, hogy megakadályozzák a kiegyensúlyozatlan terhelést.

Kommunikációs „dialektusok”

Bár mindkét szabvány a Power Line Communication (PLC) szabványon alapul, eltérő regionális dialektusokon alapulnak. A kézfogásjel 100 ms-os késleltetése kommunikációs hibát okozhat. Ezek az időzítési különbségek és a vezérlőpilóta (CP) kitöltési tényezőinek eltérései okozzák, hogy sok adapter nem indítja el a munkamenetet.

Passzív vs. aktív megoldások

Nem minden átalakító egyforma, és a rossz kiválasztása sokba kerülhet.

  • A passzív adapterek kockázata:
    Ezek egyszerű műanyag házak belső logika nélkül. Veszélyt jelentenek a nagy teljesítményű egyenáramú töltésre, mivel nincsenek hőérzékelőik. Egy passzív adapter túlmelegedhet és megolvaszthatja a töltőportot 200 kW+ sebességnél, mielőtt az autó vagy az állomás észrevenné, hogy valami nincs rendben.
  • Az aktív vezérlők biztonsága:
    A professzionális minőségű aktív átalakítók valós idejű átalakítók. Belső chipjeik egyenirányítják a CP és PP jeleket a sikeres kézfogás érdekében. Mindenekelőtt hőfelügyelettel rendelkeznek, amely csökkenti a teljesítményt hőmérséklet-emelkedés esetén, így védve a jármű áramköreit.

A végső megoldás: Hardver utólagos átalakítás

A teljes hardverfrissítés az állandó megbízhatóság mércéje. Nem csupán egyszerű adapterekről van szó, hanem a CCS1 bemenet fizikai cseréjéről egy natív CCS2 modulra, valamint a nagyfeszültségű kábelköteg teljes adaptálásáról.
De a hardver nem minden. Digitális beállításra van szükség ahhoz, hogy a jármű megfelelően olvassa a háromfázisú táp- és kommunikációs jeleket. Azoknak az üzemeltetőknek vagy tulajdonosoknak, akik ezt az utat választanák, a következő adatvezérelt bontás bemutatja a professzionális utólagos felszerelés reális költségeit és műszaki kockázatait:

Kulcsfontosságú szempont Részletek és lehetséges kockázatok
Becsült költség 1,500–3,500 dollár (tartalmazza a CCS2 bemenetet, a nagyfeszültségű kábelkötegeket és a vezérlőmodulokat).
A szoftverfal Egy szerelőnek újra kell kódolnia a jármű Gateway (GTW) firmware-ét, hogy felismerje a háromfázisú váltóáramú jeleket; enélkül az autó nem fog tölteni.
Garancia állapota Az esetek szinte 100%-ában a saját kezűleg vagy harmadik fél által végzett utólagos javítás érvényteleníti az akkumulátorcsomagra és a nagyfeszültségű rendszerre vonatkozó gyártói garanciát.
Biztonsági kockázat A nem megfelelő tömítés az utólagos beszerelés során páralecsapódáshoz vezethet a nagyfeszültségű porton belül, ami „szigetelési hibákat” okozhat heves esőzések vagy autómosások során.

Hogyan válasszunk a CCS1 és CCS2 csatlakozók között?

A megfelelő szabvány kiválasztása a hardverek helyi infrastruktúrához való illesztésével kapcsolatos, hogy hosszú távon elkerülhetők legyenek a technikai és pénzügyi veszteségek.

  • Személyes tulajdonosok: Ez a helyi hálózattól függ. Az észak-amerikai CCS1 járművekben használt egyfázisú áram nem felel meg az Európában és a Közel-Keleten használt háromfázisú hálózatoknak. Egy CCS1 autó ilyen területekre történő importja gyakran állandó lassú töltési hátrányhoz vezethet – a váltakozó áramú teljesítmény 3.7 kW-ra korlátozódik a natív CCS2 autók 11 kW-os vagy 22 kW-os teljesítményével szemben.
  • Töltőpont-üzemeltetők (CPO-k): Az átmeneti piacokon, mint például Délkelet-Ázsia vagy Dél-Amerika, a járműflotta általában regionális szabványok kombinációja. A kéttöltős töltők (CCS1 és CCS2) a legbiztonságosabb befektetést jelentik a megtérülés maximalizálása és a telephely jövőbiztossá tétele érdekében. Ez biztosítja, hogy minden sofőrt ki tudjon szolgálni, függetlenül a jármű származási helyétől, és ugyanakkor rugalmas legyen a helyi áramellátás változásaihoz.
  • Exportőrök: Az egyik legnagyobb kereskedelmi kockázat egy olyan jármű exportálása, amely nem illik a célállomás hálózatába. Ez rontja az autó használhatóságát, negatív értékelésekhez és a viszonteladás csökkenéséhez vezet. A márka védelme érdekében mindig a jármű töltőverzióját igazítsa a célállomás saját infrastruktúrájához. Abban az esetben, ha az eltérés nem kerülhető el, csomagolja be az autót egy tanúsított aktív átalakítóval, ahelyett, hogy az ügyfélre bízná a nem biztonságos, nem tanúsított harmadik fél általi javítások kockázatát.

Nem számít, hogy vegyes szabványú piacon működik, vagy egyetlen régióban próbálja a legjobb teljesítményt elérni, a megfelelő hardverpartner mindennél fontosabb. Itt jönnek a képbe a rugalmas töltési megoldások BENY bejön.

BENYIntegrált EV Töltési megoldások: Globális szabványok meghatározása az infrastruktúra kiválóságáért

A szabvány kiválasztása és a megbízható telephely telepítése közötti szakadék áthidalásához olyan partnerre van szüksége, aki bizonyítottan teljesít a terepen. Több mint 30 éves szakértelemmel és több mint 10 000 ügyfelet számláló globális portfólióval rendelkezünk. BENY A New Energy a nagy teljesítményű, tartós töltőinfrastruktúrára specializálódott. A standard CCS1 és CCS2 rendszereken túl, BENY személyre szabott csatlakozási megoldásokat kínál különféle elektromos jármű töltőcsatlakozók testreszabásával, hogy megfeleljen az Ön egyedi igényeinek, és olyan egyedi kialakításokat kínál, amelyek zökkenőmentes kompatibilitást biztosítanak a változatos és összetett hardverkövetelményekkel.

Mérnöki megoldásaink a globális szolgáltatók speciális problémáit célozzák meg:

🛡️
Rendkívüli megbízhatóság
UL tanúsítvánnyal rendelkező lángálló anyagokból készült töltőink szigorú tesztelésen esnek át – az UV-öregítéstől a magas-alacsony hőmérsékleti ciklusokig –, így biztosítva a stabilitást bármilyen éghajlaton.
⚡
Intelligens energiagazdálkodás
Minden egység dinamikus terheléselosztással rendelkezik (DLB) és az OCPP 1.6J EVsaaS platformunkat, amely lehetővé teszi a valós idejű monitorozást és az intelligens energiaelosztást több töltő között.
🔒
Páratlan biztonság
Kihasználva iparágvezető UL508i DC kapcsoló szabadalmainkat, BENY Az új Energy töltők fejlett hűtőrendszerekkel és vészleállítókkal rendelkeznek a legmagasabb biztonsági szabványok garantálása érdekében.

Akár egyedi csatlakozóra, akár flottaszintű felügyeleti megoldásra van szüksége, BENY A New Energy 3 év garanciát kínál 100%-os cseregaranciával. Nem csak egy csatlakozót biztosítunk; egy jövőbiztos ökoszisztémát biztosítunk, amely maximalizálja a befektetés megtérülését (ROI).

Kapcsolatfelvétel személyre szabott CCS töltési megoldásokkal kapcsolatban

Jövőbeli fejlemények és trendek

Az EV A környezet változik, ahogy a regionális szabványok fejlődnek, hogy megfeleljenek a nagyobb energiaigényeknek és az intelligensebb hálózati integrációnak.

  • Az NACS felemelkedése és a CCS1 hanyatlása:
    Észak-Amerikában az SAE J3400 (NACS) szabvány gyakorlatilag felváltotta a CCS1 szabványt. Szinte az összes nagyobb autógyártó 2026-ra átáll erre a kompaktabb és megbízhatóbb csatlakozóra. A meglévő CCS1 tulajdonosok számára ez a váltás azt jelenti, hogy a jövőben adaptereket kell használniuk a bővülő, NACS által uralt infrastruktúra eléréséhez. Ez a konszolidáció célja a mechanikai sérülékenység és a kommunikációs „kézfogás” problémáinak megoldása, amelyek gyakran sújtották a CCS1 szabványt.
  • A V2X és a CCS2 erősségei:
    Európa jelenleg globális vezető szerepet tölt be a Vehicle-to-Everything (V2X) technológia terén, amelynek elsődleges gerincét a CCS2 biztosítja. Mivel a CCS2 natívan támogatja az ISO 15118-20 protokollt, lehetővé teszi az elektromos járművek számára, hogy „kerekeken guruló akkumulátorokként” működjenek. Ez lehetővé teszi a kétirányú töltést (V2G/V2H), lehetővé téve az autók számára, hogy stabilizálják az elektromos hálózatokat vagy árammal lássák el otthonaikat áramkimaradások esetén.
  • Miért ragaszkodik Európa a CCS2-höz?
    A NACS körüli felhajtás ellenére Európa továbbra is elkötelezett a CCS2 mellett a háromfázisú elektromos hálózata miatt. A CCS2 7 tűs kialakítása natívan kezeli a háromfázisú váltakozó áramú töltést, akár 22 kW sebességet is lehetővé téve. A NACS stílusú csatlakozóra való áttérés az európai elektromos infrastruktúra hatalmas és költséges leépítését igényelné.
  • A megawattos töltőrendszer (MCS):
    Nehéz tehergépjárművekhez még a 350 kW-os gyorstöltés sem elegendő. A hamarosan megjelenő Megawatt Charging System (MCS) a CCS kommunikációs logikáját több mint 1.2 MW teljesítmény leadására méretezi. A távolsági árufuvarozásra tervezett MCS lehetővé teszi a hatalmas akkumulátorok 30 perc alatti feltöltését. Bár a csatlakozó egy strapabíró új kialakítás, a szoftveres „agya” továbbra is a bevált CCS keretrendszeren alapul.

Összegzés

A CCS1 és a CCS2 közötti választás ritkán preferencia kérdése; a helyszíntől és a hálózat fizikájától függ. A CCS1 továbbra is az észak-amerikai egyfázisú hálózat örökségbajnoka, mechanikai sebezhetőségei ellenére. A CCS2 az a sokoldalú, nagy sebességű erőmű, amely háromfázisú váltakozó áramú képességének és robusztus elektronikus zárának köszönhetően a világ nagy részét meghódította.

A felhasználó számára a cél ugyanaz marad: zökkenőmentes kapcsolat, amely biztonságosan és gyorsan szállít energiát. E két óriás műszaki alapjainak megértésével és olyan infrastrukturális partnerek kiválasztásával, mint például BENY akik a biztonságot és a globális megfelelőséget helyezik előtérbe, egy lépéssel közelebb kerülünk egy olyan világhoz, ahol a „csatlakoztatás” olyan egyszerű és megbízható, mint régen a kulcs elfordítása volt.

GYIK

⚡ Gyorsan töltődik a CCS1?
Igen, a CCS1 (1-es típusú kombinált töltőrendszer) egy nagy teljesítményű energiaátvitelre tervezett egyenáramú gyorstöltési szabvány, amely jelentősen rövidebb töltési időt tesz lehetővé a hagyományos 2-es szintű váltakozó áramú töltéshez képest.

🔌 Tölthet egy CCS1 egy Teslát?
Egy CCS1 töltővel fel lehet tölteni egy Tesla járművet, feltéve, hogy kompatibilis CCS1-Tesla adaptert használsz, és a jármű firmware-je támogatja a CCS kommunikációt (ami gyakori az újabb észak-amerikai modellekben).

🚗 Használhatom a CCS1-et a J1772-n?
A CCS1 csatlakozó nem használható szabványos J1772 járműporton, mivel a két további egyenáramú csatlakozó fizikailag megakadályozza a csatlakozást; azonban a J1772 csatlakozó behelyezhető a CCS1 járműbemenet felső részébe váltakozó áramú töltéshez.

🔋 Hogyan állapítható meg, hogy EV A töltő 1-es vagy 2-es szinten van?
Az 1-es szintű töltő egy szabványos, 3 pólusú, 120 V-os háztartási aljzatot és vékonyabb kábelt használ, míg a 2-es szintű töltő 240 V-os nagy teljesítményű aljzatot (hasonlóan a szárítógép csatlakozójához) vagy vezetékes töltőállomást igényel, és észrevehetően vastagabb kábellel rendelkezik.

© 2026 CCS1 vs. CCS2 csatlakozó útmutató – Szakemberek EV Töltési megoldások

↑

Kap egy ingyenes idézet

Beszéljen Szakértőnkkel

    Beszéljen Szakértőnkkel