CCS1 vs. CCS2: Perimmäinen vertailuopas

Jaa tämä artikkeli sosiaalisessa mediassa:

Yhdistetty latausjärjestelmä (CCS) on keskeinen rajapinta ajoneuvon ja sähköverkon välillä maailmanlaajuisesti. ev CCS-standardi on seurausta keskeisten autonvalmistajien yhteistyöstä, ja se kehitettiin standardoimaan sekä AC- että DC-lataus yhteen liitäntään, jolloin kahta ajoneuvoporttia ei enää tarvita.

Sähköverkkojen alueellisten erojen, nimittäin yksivaiheisen ja kolmivaiheisen sähkön välisen eron, vuoksi luotiin kuitenkin kaksi eri standardia: CCS1 ja CCS2. ev omistajina, operaattoreina ja viejinä, näiden kahden välillä ei ole teknistä eroa, mutta se on elintärkeä liiketoimintapäätös. Väärän standardin valinta johtaa yhteensopimattomaan laitteistoon ja korkeisiin uponneisiin kustannuksiin. Nämä tekniset ja maantieteelliset rajat ovat ratkaisevan tärkeitä infrastruktuurin luotettavuuden ja pitkän aikavälin investointien tuoton ymmärtämiseksi nopeasti muuttuvassa maailmassa. ev lataus. Tämä opas on kattava vertailu, joka auttaa omistajia, operaattoreita ja ev käyttäjien voittamaan globaalit haasteet EV lataus.

Mikä on CCS1-liitin?

CCS-tyypin 1 liitin on standardi, jota on kehitetty pääasiassa Pohjois-Amerikan ja Etelä-Korean markkinoilla. Se on muunnelma J1772 (tyyppi 1) -verkkopistokkeesta, johon amerikkalainen latausjärjestelmä on perustunut yli kymmenen vuotta. Teollisuus on lisännyt pohjaan kaksi suurta tasavirtaliitintä muodostaen yhdistelmäportin, jonka avulla ajoneuvo voi vastaanottaa sekä hitaan verkkovirtalatauksen kotona että nopean tasavirtalatauksen moottoritiepysäkeillä ilman kahta erillistä tuloa auton korissa.
CSS1 on teknisesti yksivaiheinen standardi. Pohjois-Amerikassa yksivaiheista tai jaettua vaihevirtaa käytetään asuinrakennusten ja useimpien kevyiden kaupallisten sähköjärjestelmien rakentamiseen. Tästä syystä CCS1-pistokkeen vaihtovirtakomponentti käyttää vain yhtä porttia virransyöttöön. Tämä suunnittelu oli erittäin looginen markkinoilla, joilla kolmivaihevirtaa toimitetaan harvoin koteihin tai pienyrityksiin, mikä tekee lataamisesta suoraviivaista keskivertokäyttäjälle.

1CCS1

Mikä on CCS2-liitin?

Eurooppalainen standardi on CCS2, josta on nopeasti tulossa hallitseva standardi muualla maailmassa, mutta ei Pohjois-Amerikassa, Kiinassa ja Japanissa. Se on rakennettu Mennekesin (tyypin 2) verkkopistokkeen päälle. CCS2-liitin oli kolmivaiheinen verkkovirtaliitin, toisin kuin amerikkalainen vastine, joka oli rakennettu eri tavalla kolmivaiheista verkkovirtaa varten.
Kolmivaihevirta on sekä teollisuuden että asuinrakennusten sähkönjakelun standardi Euroopassa ja suuressa osassa Oseaniaa ja Aasiaa. CCS2 mahdollistaa ajoneuvojen paljon suuremman virrankulutuksen hitaassa vaihtovirtatilassa tyypin 2 alustalla, joka voi olla jopa 22 kW. Pohjassa olevat kaksi tasavirtanastaa tekevät siitä nopean latausliittimen, joka on fyysisesti suurempi ja pyöreämpi kuin CCS1, mutta jolla on korkeampi suorituskyky kaikilta osin.

2CCS2

CCS1 vs. CCS2: Syvällinen vertaileva analyysi tärkeimmistä eroista

Jotta selviäisi monimutkaisista asioista EV käyttöönottoa maailmassa on tarkasteltava muovikotelon ulkopuolelle. Alla oleva taulukko ja alla oleva analyysi jaottelevat edelleen näiden kahden standardin väliset perustavanlaatuiset tekniset erot.

Vertailutaulukko: CCS1 vs. CCS2

Ominaisuus CCS1 (pohjoisamerikkalainen standardi) CCS2 (eurooppalainen/maailmanlaajuinen standardi)
Fyysinen suunnittelu Pyöreä yläprofiili, joka muistuttaa perinteistä polttoainesuutinta ja jossa on pitkä, teollinen kahva. D-muotoinen profiili, jossa on tasainen yläosa, joka tarjoaa virtaviivaisemman ja integroidumman ulkonäön.
Tapin määritys 5 ylempää nastaa tyypin 1 (J1772) standardin mukaisesti sekä 2 alempaa tasavirtanastaa. 7 ylempää nastaa tyypin 2 (Mennekes) standardin mukaisesti sekä 2 alempaa tasavirtanastaa.
Sähköarkkitehtuuri/vahva Suunniteltu erityisesti yksivaiheisille vaihtovirtaverkoille. Rakennettu tukemaan sekä yksivaiheisia että kolmivaiheisia vaihtovirtaverkkoja.
Lukitusjärjestelmä Manuaalinen mekaaninen salpa aktivoidaan käyttäjän ohjaamalla peukalopainikkeella kahvassa. Automaattinen elektroninen lukitus, jota ajoneuvon ohjausyksikkö ohjaa sisäisen toimilaitteen kautta.
Kestävyys ja turvallisuus Ulkoinen muovisalpa on paljaana ja altis rikkoutumaan, jos se putoaa, mikä voi estää latauksen. Sisäinen elektroninen nasta on suojattu säältä, mikä vähentää valokaaren tai peukaloinnin riskiä.
Vaihtovirtakapasiteetti Tyypillisesti rajoitettu 7.4 kW:iin tai 11 kW:iin yksivaiheisten rajoitusten vuoksi. Tukee huomattavasti suurempia nopeuksia, tyypillisesti jopa 22 kW tai 43 kW julkisilla asemilla.
DC-suorituskyky Teoriassa tukee 350 kW:ta, mutta vanhemman infrastruktuurin vuoksi se on usein rajoitettu 200 A:iin. Kestää kestävästi jopa 500 A:n ja 1000 V:n suurvirtakuormia ja tarjoaa paremman lämpötasapainon.
Lämpövakaus Altis "lämpökuristukselle" raskaiden kuormien alla ilmajäähdytyksen tai perusnestejärjestelmien vuoksi. Siinä on edistyneet nestejäähdytysjakotukit, jotka ylläpitävät huippunopeuksia pidempään.
Älykäs sähköverkkovalmius Perustason PLC-tiedonvaihto ja ISO 15118 -standardin mukaisten edistyneiden ominaisuuksien hajautettu käyttöönotto. ISO 15118 -protokollan kypsä toteutus, joka mahdollistaa Plug & Charge- ja V2G-ominaisuudet.
Ensisijaiset markkinat Keskittynyt Pohjois-Amerikkaan, Etelä-Koreaan ja Taiwaniin. Vakiokäyttöinen Euroopassa, Oseaniassa, Etelä-Amerikassa, Kaakkois-Aasiassa ja Lähi-idässä.
Strateginen näkymä Siirtyminen erikoistuneeseen vanhaan standardiin, erityisesti Pohjois-Amerikan siirtyessä NACS-järjestelmään. Väistämätön globaali yhteinen nimittäjä kansainväliselle skaalautuvuudelle ja toimitusketjun optimoinnille.

Fyysisen suunnittelun erot

Alueellinen alkuperä ja CCS1:n ja CCS2:n tukemat sähköjärjestelmät määrittelevät näiden kahden välisen fyysisen eron. Vaikka molemmat perustuvat samaan kaksinastaiseen tasavirtajärjestelmään pohjassa nopean latauksen mahdollistamiseksi, niiden yläosa on hyvin erilainen muodoltaan ja kooltaan, nastojen lukumäärältään ja lukitusjärjestelmiltään.

Liittimen muoto ja koko

Kunkin liittimen tukemat sähköiset standardit heijastuvat suoraan liittimen fyysiseen kokoon ja ulkonäköön. Vaikka molemmissa järjestelmissä on samat suuret tasavirtanastat pohjassa, yläosat ovat muodoltaan ja kooltaan hyvin erilaisia.

  • CCS1 (suutintyyppi):
    CCS1-liittimelle on ominaista pyöreä yläprofiili, joka muistuttaa edelleen klassisen polttoainesuuttimen muotoa. Yläkotelo on hieman kapeampi kuin CCS2:ssa, koska se on rakennettu 5-nastaisen yksivaiheisen AC-latauksen ympärille. Sen yleinen muotoilu on yleensä enemmän teolliseen muotoon keskittynyt, ja siinä on yleensä pidempi kahva, joka antaa käyttäjälle tukevan otteen.
  • CCS2 ("Integroitu" tyyli):
    CCS2-liittimellä on virtaviivaisempi ja modernimpi ulkonäkö, litteä pää ja D-kirjaimen muotoinen profiili. Se on tyypillisesti leveämpi ja vahvempi kuin CCS1 – tekninen vaatimus kolmivaiheisen vaihtovirran tukemiseen tarvittavan 7-nastaisen formaatin toteuttamiseksi. Tämä leveämpi koko antaa pistokkeelle tukevamman tuntuman ja näyttää tasaiselta, sisäänrakennetulta, kun se on ajoneuvon imukuppikohdassa.

Nastojen asettelu ja sähköarkkitehtuuri

Liittimen tärkein rakenteellinen vaihtelu on vaihtovirtaosassa:

  • CCS1 (Yhtelö 1):
    Pohjois-Amerikan tyypin 1 (J1772) standardin mukainen. Sen yläosassa on 5 nastaa. Asettelu on yksinkertaisempi ja pienempi, koska se on tarkoitettu käytettäväksi yksivaiheisissa sähköverkoissa.
  • CCS2 (Yhtelö 2):
    Eurooppalaisen tyypin 2 (Mennekes) standardin mukaisesti. Sen yläosassa on 7 nastaa. Lisänastat mahdollistavat kolmivaiheisen vaihtovirran ottamisen, mikä tekee yläkotelosta hieman leveämmän kuin CCS1:ssä.

Tämä tekninen jako kuvaa vallitsevaa jakautumista maailmanmarkkinoilla. Pohjois-Amerikan teollisuus on nopeasti siirtymässä kohti Teslan NACS-standardia (SAE J3400). Koska Pohjois-Amerikan sähköverkko on enimmäkseen yksivaiheinen, se, että CCS1 ei pystynyt käsittelemään kolmivaihevirtaa, ei ollut suuri menetys. Koska NACS on myös yksivaiheinen natiivimalli, siirtyminen Yhdysvaltain markkinoille pienempään Tesla-standardiin oli helppo. Toisaalta CCS2:n 7-nastainen asettelu on väistämätön välttämättömyys Euroopassa kolmivaihevirran käytön vuoksi. Tämä tekninen vaatimus tekee CCS2:sta kiistattoman alueellisen standardin, koska mikään yksivaiheliitin (kuten NACS tai CCS1) ei pysty hyödyntämään täysimääräisesti Euroopan sähköverkon kapasiteettia.

Turva- ja lukitusmekanismit

Liittimen kiinnitystapa ajoneuvoon on suurin toiminnallinen ero näiden kahden standardin välillä, mikä vaikuttaa sekä päivittäiseen käytettävyyteen että pitkäaikaiseen luotettavuuteen.

  • CCS1 (manuaalinen mekaaninen salpa):
    CCS1:ssä on peukalolla käytettävä painike kahvassa. Käyttäjän on painettava tätä vipua kytkeäkseen tai irrottaakseen pistokkeen ajoneuvon pistorasiasta, jolloin syntyy fyysinen naksahdusääni kuten perinteisessä bensiinipumpussa. CCS1:n akilleenkantapää on manuaalinen salpa. Koska salpa on muovinen liikkuva osa, joka on alttiina säälle, se todennäköisesti rikkoutuu putoaessaan jäätyneelle tielle. Viallinen salpa estää autoa tunnistamasta lukittua tilaa eikä käynnistä korkeajännitelatausta.
  • CCS2 (automaattinen elektroninen lukko):
    CCS2-liittimessä ei ole ulkoisia painikkeita tai liikkuvia osia. Lukitus tapahtuu sen sijaan elektronisella toimilaitteella, joka on turvallisesti sijoitettu ajoneuvon pistorasiaan. Kun pistoke on asetettu, auton tietokone (ECU) kytkee sen automaattisesti. CCS2:n elektroninen lukko asennetaan autoon turvalliseen paikkaan. Tämä on erittäin luotettava rakenne, mikä tarkoittaa, että sähköliitäntä ei ole jännitteinen, ennen kuin ajoneuvon ohjausyksikkö on vahvistanut fyysisen lukon. Tämä minimoi huomattavasti valokaaren mahdollisuuden vahingossa tapahtuvan irtoamisen sattuessa ja tarjoaa huomattavasti paremman suojan luvattomalta käytöltä.

Tekninen suorituskyky ja sähköiset tiedot

Fyysisen rajapinnan lisäksi näiden liittimien käytännön käyttöä määrittelee niiden sähköinen arkkitehtuuri ja energian kulkua ohjaava ohjelmisto.

Nopeus ja teho

Jos et ole perehtynyt näihin nopeuksiin, lue kattava oppaamme aiheesta DC-pikalataus.

  • CCS1:
    Yksivaiheinen sähköverkko, joka on suunniteltu sopimaan Pohjois-Amerikan ja Etelä-Korean sähköverkkoihin. Se on yleensä rajoitettu 7.4 kW:iin tai 11 kW:iin vaihtovirta- (hidas lataus) latauksessa. Tasavirtapikalatauksessa, vaikka teoriassa voidaan ladata jopa 350 kW:lla, vanhempi infrastruktuuri saattaa sallia latauksen vain 200 A:lla, mikä voi johtaa suuren kapasiteetin akkujen hitaampaan latautumiseen.
  • CCS2:
    Suunniteltu toimimaan Euroopassa, Australiassa ja suurimmassa osassa Aasiaa yleisissä kolmivaiheisissa sähköverkoissa. Tämä mahdollistaa huomattavasti nopeammat, jopa 22 kW:n (tai jopa 43 kW:n) vaihtovirtalataukset julkisilla latausasemilla, mikä lyhentää yön yli tai työpaikalla tapahtuvaa latausaikaa lähes kahdella kolmasosalla. CCS2 on kestävämpi tasavirtasovelluksissa ja pystyy usein tukemaan jopa 500 A:n ja 1000 V:n virtoja luotettavammin.

Vaikka tekniset tiedot ovat kilowatteina, todellinen vaikutus on ajassa. Hyötysuhdeero on dramaattinen tyypillisen 100 kWh:n akun tapauksessa vuonna 2026. CCS2-järjestelmä voi tarjota 90 prosentin latauksen tavallisella neljän tunnin työlatauksella, kun taas CCS1-järjestelmä tarjoaa noin 28 prosenttia, jolloin ajoneuvo ei ole läheskään valmis. Tämä pätee myös yön yli tapahtuvaan lataukseen, jossa CCS2-järjestelmällä koko lataussyklin suorittaminen kestää 4.5 tuntia, kun taas CCS1-järjestelmässä vastaava luku on 13.5 tuntia. Lue lisää näistä yön yli tapahtuvista nopeuksista lukemalla… kuinka kauan tason 2 laturi kestääPelkän nopeuden lisäksi CCS2 varmistaa verkon vakauden tasapainottamalla sähkökuorman kolmella linjalla, eliminoiden CCS:n raskaan yksittäisen linjan virrankulutuksen aiheuttamat jännitehäviöt ja kaapelien ylikuumenemisvaarat.

Verkkointegraatio ja tietoliikenneprotokollat

Latausstandardin tekninen rikkaus määräytyy standardin kyvyn mukaan kommunikoida ajoneuvon ja sähköverkon välillä. Vaikka CCS1:llä ja CCS2:lla on samankaltainen perusta, niiden suunnat vuonna 2026 ovat olleet erilaisia ​​alueellisten prioriteettien ja älyverkkoteknologian kehityksen mukaan.

  • CCS1:n ja NACS Pivotin maisema:
    CCS1 perustuu Power Line Communication (PLC) -tiedonsiirtoon ja HomePlug Green PHY -standardiin, jotta auto ja laturi voivat kättellä toisiaan. Vaikka se helpottaa yksinkertaista tiedonvaihtoa, monimutkaisempia ISO 15118 -toimintoja (kuten Plug & Charge) on otettu käyttöön Pohjois-Amerikassa palasina paikallisen siirtymisen vuoksi NACS (Tesla) -standardiin. Tämä siirtymä on käytännössä jäädyttänyt... R&D CCS1-pohjaisesta kaksisuuntaisesta latauksesta. Tämä on vanha ansa älykaupungin infrastruktuuria kehittäville operaattoreille, koska CCS1 ei tarjoa tulevaisuuden energianhallintaominaisuuksia, joita muilla markkinoilla korostetaan.
  • CCS2 ja V2X:n edut:
    CCS2, kuten CCS2, perustuu PLC/Green PHY -pohjaan, mutta siinä on paljon kehittyneempi ISO 15118 -protokollan toteutus. Vuoteen 2026 mennessä tätä standardia on vaadittu monilla julkisen infrastruktuurin alueilla, ja se mahdollistaa sujuvan Plug and Charge -toiminnon ja edistyneen Vehicle-to-Grid (V2G) -toiminnallisuuden. Tämä tekee CCS2:sta paremman vaihtoehdon älykkäiden sähköverkkojen hallintaan ja laajamittaiseen kaupalliseen ajoneuvokaluston toimintaan. CCS2 on ottanut johtoaseman V2X-kilpailussa siirtymällä nopeammin standardin ISO 15118-20 toteuttamiseen; sen laitteisto on luonnostaan ​​valmis suorittamaan turvallisen kättelyn, jota tarvitaan sähköautojen muuntamiseksi kotitalouksien akuiksi, ja se tarjoaa verkkoon integroinnin asteen, johon CCS1 ei vielä pysty.

Jäähdytysjärjestelmät ja terminen vakaus

  • CCS1:
    Suuritehoisissa CCS1-asemissa käytetään yleensä ilmajäähdytteisiä tai yksinkertaisia ​​nestejäähdytteisiä kaapeleita. Koska manuaalinen mekaaninen salpa voi toisinaan sallia jonkin verran liikettä tai roskien kertymistä, kosketusvastus voi kasvaa raskaiden kuormien vaikutuksesta. Tämä aiheuttaa joskus niin sanottua lämpökuristusta, jossa laturi joutuu laskemaan tehoaan välttääkseen kahvan ylikuumenemisen.
  • CCS2:
    Siinä on erittäin edistyneet nestejäähdytysjakotukit, jotka kierrättävät glykoli-vesiseosta suoraan johtimien ympärillä. Koska elektroninen lukko tarjoaa tarkan ja kiinteän yhteyden nastojen ja ajoneuvon syöttöliitännän välille, mikrokaaren ja lämmön muodostuminen minimoituvat. Tämä mahdollistaa CCS2-järjestelmien ylläpitää huippulatausnopeuksia pitkiä aikoja ilman, että se aiheuttaa turvallisuussyistä johtuvia sähkökatkoksia.

Alueellinen ja markkinajakelu

CCS1:n ja CCS2:n kansainvälinen erottelu on suora osoitus alueellisista sähköverkoista. Tämä tekninen jako pakottaa yritykset joko erikoistumaan paikallisesti tai skaalautumaan globaalisti.

  • CCS1: CCS1 perustuu yksivaiheiseen vaihtovirtaverkkoarkkitehtuuriin, kuten Pohjois-Amerikassa käytettyyn jaetun vaiheen järjestelmään, ja sitä esiintyy enimmäkseen Pohjois-Amerikassa, Etelä-Koreassa ja Taiwanissa. Sen markkina-asema on kuitenkin muuttumassa. Pohjois-Amerikassa Teslan nopea NACS-standardin käyttöönotto on tehnyt CCS1:stä perinteisen erikoisalan. Globaaleille operaattoreille CCS1-yhteensopivuus ei ole enää strateginen siirto kansainväliseen laajentumiseen, vaan taktiikka, jota sovelletaan tietyillä alueilla. Se on edelleen vaadittu kriteeri nykyisen infrastruktuurin ylläpitämiseksi Itä-Aasian ja Pohjois-Amerikan perinteisissä projekteissa, mutta se ei ole enää globaalin kasvun ajuri.

NACS:n tultua Pohjois-Amerikan standardiksi vuonna 2026, CCS1-omistajat joutuvat elämään siirtymäkaudella, jolle on ominaista sovitinriippuvuus. Näiden sovittimien hyötysuhde laskee yleensä 1–3 prosenttia lämmön vuoksi, mikä voi aiheuttaa lämpökuristusta ja hidastaa latausnopeutta suuritehoisten latausjaksojen aikana. Myös vaadittava protokollakäännös voi aiheuttaa 10–15 sekunnin viiveen laturin ja auton väliseen ensimmäiseen kättelyyn. Turvallisuuden vuoksi ei pidä tinkiä UL 2251 -sertifioidun laitteiston käytöstä; muuten laitteistossa ei ole lämpöantureita, joita tarvitaan liittimien hitsautumisen estämiseksi porttiin, kun virta on suuri.

  • CCS2: CCS2 on väistämätön standardi muualla maailmassa. Se on optimoitu toimimaan tehokkaiden kolmivaiheisten sähköverkkojen kanssa, ja se on pakollinen tai tosiasiallinen standardi Euroopassa, Oseaniassa, Etelä-Amerikassa, Kaakkois-Aasiassa ja Lähi-idässä. Kaupallisesti CCS2 tarjoaa vertaansa vailla olevan kattavuuden. Koska yhtä laitteistoarkkitehtuuria voidaan ottaa käyttöön eri mantereilla lähes lokalisoimatta, siitä on tullut globaalin toimitusketjun optimoinnin perusta. Kiinan ja NACS-keskeisen Yhdysvaltojen ulkopuolella CCS2 on edullisin reitti kansainväliseen skaalautuvuuteen, ja sen suurin takaisinmaksuaika on laaja maantieteellinen ulottuvuus.

3CCS2

Mitkä ovat CCS1- ja CCS2-liittimien hyvät ja huonot puolet?

CCS1:n ja CCS2:n välinen valinta perustuu alueellisten infrastruktuuritarpeiden ja teknisen suorituskyvyn, turvallisuuden ja laitteiston pitkän aikavälin kestävyyden väliseen kompromissiin.

CCS1-liitin (pohjoisamerikkalainen standardi)

Plussat MIINUKSET
Vakiintunut verkosto: Laajalti käytössä Pohjois-Amerikassa ja Etelä-Koreassa, ja osille on kypsä toimitusketju. Salvan hauraus: Ulkoinen manuaalinen koukku on erittäin vaarallinen; jos se putoaa, rikkoutunut salpa voi poistaa laturin käytöstä.
Taktiilinen palaute: Tarjoaa selkeän fyysisen "naksahduksen", jonka avulla käyttäjät voivat vahvistaa yhteyden tarkistamatta näyttöä. Verkkovirtanopeusrajoitus: Rajoitettu yksivaiheiseen verkkovirtalataukseen, mikä tekee siitä huomattavasti hitaampaa kuin CCS2 julkisilla latausasemilla.
Kompakti muotoilu: Pienempi ilmastointilaitteen jalanjälki helpottaa suunnittelijoiden asentamista kapeisiin ajoneuvon koripaneeleihin. NACS-siirtymä: Pohjois-Amerikassa auringonlaskun aika on käsillä, kun suuret autonvalmistajat siirtyvät kohti Teslan NACS-standardia.

CCS1:n yksinkertaisuudelle on ominaista sen mekaaninen yksinkertaisuus, joka on sen suurin heikkous. Tuntuva naksahdus on käyttäjäystävällinen, mutta paljas muovisalpa on tunnettu rikkoutumissyistä vilkkaasti liikennöidyillä latausasemilla. Lisäksi sen kyvyttömyys tukea kolmivaihevirtaa rajoittaa sen käyttöä käyttäjien keskuudessa, jotka tarvitsevat nopeaa verkkovirtalatausta työpaikalla tai ostoksilla.

CCS2-liitin (eurooppalainen/maailmanlaajuinen standardi)

Plussat MIINUKSET
3-vaiheinen tehokkuus: Alkuperäinen tuki kolmivaiheiselle vaihtovirralle (jopa 22 kW) mahdollistaa paljon nopeamman latauksen määränpäässä. Kaapelien ergonomia: Kolmivaihevirran lisäjohdotus tekee kaapeleista huomattavasti painavampia ja jäykempiä käsitellä.
Aktiivinen turvallisuus: Sisältää auton ohjaaman sisäisen elektronisen lukon, joka estää luvattoman poistamisen istunnon aikana. Mekaaninen monimutkaisuus: Sisäisen moottorin käyttäminen pistokkeen lukitsemiseen luo riskin, että kaapeli "jää puristuksiin", jos moottori vikaantuu.
V2X-valmius: Paremmin suunniteltu "Vehicle-to-Everything" (V2X) -sovelluksiin, kuten kodin virransyöttöön auton akusta. Ylisuunnittelu: Alueilla, joilla on vain yksivaiheinen sähkö, käyttäjät maksavat huippuluokan laitteistosta, jota he eivät voi hyödyntää täysimääräisesti.

CCS2 on teknisesti parempi standardi, joka keskittyy tehokkaaseen tehonjakeluun ja turvallisuuteen. Se parantaa nykyisten sähköverkkojen suorituskykyä tukemalla kolmivaihesähköä. Tämä tapahtuu kuitenkin ergonomian kustannuksella; kaapelit ovat kömpelöitä joillekin käyttäjille ja elektroninen lukitusmekanismi tuo mukanaan ohjelmisto-laitteisto-monimutkaisuuden, jota CCS1:ssä ei ole.

Mitkä sähköajoneuvomallit ovat yhteensopivia CCS1:n ja CCS2:n kanssa?

CCS1-standardia käytetään yleisimmin Pohjois-Amerikan ja Etelä-Korean markkinoilla, missä se on Ford F-150 Lightningin, Hyundai Ioniq 5:n (yhdysvaltalaiset mallit) ja Chevrolet Boltin tärkein pikalatausportti. Myös uudemmat amerikkalaisvalmisteiset sähkökuorma-autot, kuten Rivian R1T, käyttävät CCS1:tä pikalatausjärjestelmänään.

Käänteisesti CCS2-standardi on noussut kiistattomaksi maailmanjohtajaksi erityisesti Euroopassa ja Australiassa. Esimerkkejä edustavista malleista, joissa on tämä portti, ovat Volkswagen ID.4:n, Porsche Taycanin ja Polestar 2:n eurooppalaiset versiot. On huomionarvoista, että Teslalla on Yhdysvalloissa oma pistoke, mutta Euroopassa ja Australiassa sen Model 3:ssa ja Model Y:ssä on natiivit CCS2-portit, jotka on tarkoitettu paikallisten sähköverkkojen mukaisiksi.

On pidettävä mielessä, että ajoneuvojen yhteensopivuus määräytyy usein myyntialueen, mutta ei merkin, mukaan. Esimerkkinä tästä olisi Kaliforniassa myytävä Hyundai Ioniq 5, jossa on CCS1-portti, kun taas Berliinissä tai Sydneyssä myytävässä samassa mallissa on CCS2-portti. Tämä on tärkein syy sovittimien yleisyyteen autojen maahantuonnissa, mutta niissä on yleensä edellä mainittuja turvallisuus- ja tehokkuuskompromisseja. Lisätietoja kaapelien valinnasta ja turvallisuudesta on osoitteessa Lopullinen opas EV Latauskaapelit: tyypit, kärjet ja yhteensopivuus.

4CCS1

Yhteentoimivuus ja vältettävät sudenkuopat: Muuntajien todellisuus

Onko mahdollista viedä yhdysvaltalaisia ​​​​spesifikaatioita täyttävä CCS1-auto Eurooppaan tai Lähi-itään ja yksinkertaisesti asentaa siihen muuntaja? Tekninen vastaus on kyllä, mutta todellisuudessa laitteisto- ja ohjelmistostandardit törmäävät toisiinsa.

Verkkovirran epäsuhta

Alkuperäinen este on virransyöttövaihe. Pohjois-Amerikan CCS1-ajoneuvoissa käytetään yksivaiheisia ajoneuvon sisäisiä latureita. Koska Euroopan ja Lähi-idän sähköverkot ovat kolmivaiheisia, sovitin voi usein pienentää latausnopeutta, joka on 11 kW, säälittävään 3.7 kW:iin, koska auto saa virtaa vain yhdestä linjasta. Muut älykkäät asemat voivat jopa estää yhteyden kokonaan epätasaisen kuormituksen estämiseksi.

Viestintä "murteet"

Vaikka molemmat standardit perustuvat sähköverkkojen tiedonsiirtoon (PLC), ne perustuvat eri alueellisiin murteisiin. 100 ms:n viive kättelysignaalissa voi johtaa tiedonsiirtovirheeseen. Juuri nämä ajoituserot ja ohjauspilotin (CP) käyttöjaksojen erot aiheuttavat sen, että monet sovittimet eivät aloita istuntoa.

Passiiviset vs. aktiiviset ratkaisut

Kaikki muuntimet eivät ole samanlaisia, ja väärän valitseminen voi tulla kalliiksi.

  • Passiivisten sovittimien riski:
    Nämä ovat tavallisia muovikuoria, joissa ei ole sisäistä logiikkaa. Ne aiheuttavat riskin suuritehoiselle tasavirtalataukselle, koska niissä ei ole lämpöantureita. Passiivinen sovitin voi ylikuumentua ja sulattaa latausportin yli 200 kW:n nopeuksilla ennen kuin auto tai latausasema huomaa, että jokin on vialla.
  • Aktiivisten ohjainten turvallisuus:
    Ammattitason aktiivimuuntimet ovat reaaliaikaisia ​​kääntäjiä. Niiden sisäiset sirut tasaavat CP- ja PP-signaalit onnistuneen kättelyn mahdollistamiseksi. Ennen kaikkea niissä on lämpövalvonta, joka vähentää tehoa lämpötilan noustessa ajoneuvosi piirien suojaamiseksi.

Lopullinen ratkaisu: Laitteiston jälkiasennus

Täydellinen laitteistopäivitys on pysyvän luotettavuuden standardi. Kyse ei ole vain yksinkertaisista sovittimista, vaan CCS1-tuloliitännän fyysisestä korvaamisesta alkuperäisellä CCS2-moduulilla ja korkeajännitejohtosarjan täydellisestä mukauttamisesta.
Mutta laitteisto ei ole kaikki kaikessa. Digitaalinen linjaus tarvitaan sen varmistamiseksi, että ajoneuvo lukee kolmivaiheisia virta- ja tietoliikennesignaaleja oikein. Seuraava datapohjainen erittely osoittaa tätä vaihtoehtoa harkitseville kuljettajille tai omistajille ammattimaisen jälkiasennuksen realistiset kustannukset ja tekniset riskit:

Keskeinen huomio Tiedot ja mahdolliset riskit
Kustannusarvio 1 500–3 500 dollaria (sisältää CCS2-tuloliittimen, korkeajännitejohtosarjat ja ohjausmoduulit).
Ohjelmistoseinä Teknikon on koodattava ajoneuvon Gateway (GTW) -laiteohjelmisto uudelleen tunnistamaan kolmivaiheiset vaihtovirtasignaalit; ilman tätä auto kieltäytyy latautumasta.
Takuun tila Lähes 100 prosentissa tapauksista itse tehty tai kolmannen osapuolen jälkiasennus mitätöi akkupaketin ja korkeajännitejärjestelmän valmistajan takuun.
Turvallisuusriski Huono tiivistys jälkiasennuksen aikana voi johtaa kondensaatioon korkeajänniteportin sisällä, mikä voi aiheuttaa "eristysvikoja" rankkasateiden tai autopesujen aikana.

Miten valita CCS1- ja CCS2-liittimien välillä?

Sopivan standardin valinta liittyy laitteiston yhteensovittamiseen paikalliseen infrastruktuuriin, jotta vältetään tekniset ja taloudelliset tappiot pitkällä aikavälillä.

  • Yksityiset omistajat: Se riippuu paikallisesta sähköverkosta. Pohjois-Amerikan CCS1-ajoneuvoissa käytetty yksivaiheinen virta ei vastaa Euroopassa ja Lähi-idässä käytettyjä kolmivaiheisia verkkoja. CCS1-auton tuonti tällaisille alueille voi usein johtaa pysyvään hitaan latauksen ongelmaan – se rajoittaa vaihtovirran 3.7 kW:iin alkuperäisten CCS2-autojen 11 kW:n tai 22 kW:n sijaan.
  • Latauspisteiden ylläpitäjät (CPO:t): Siirtymämarkkinoilla, kuten Kaakkois-Aasiassa tai Etelä-Amerikassa, ajoneuvokanta on yleensä yhdistelmä alueellisia standardeja. Kaksoispistoolilatausasemat (CCS1 ja CCS2) ovat turvallisin sijoitus sijoitetun pääoman tuoton maksimoimiseksi ja työmaan tulevaisuuden turvaamiseksi. Tämä varmistaa, että pystyt palvelemaan kaikkia kuljettajia ajoneuvon alkuperästä riippumatta ja samalla olet joustava paikallisten sähköverkkojen muutosten suhteen.
  • Viejä: Yksi suurimmista kaupallisista riskeistä on viedä ajoneuvo, joka ei sovi kohteen verkkoon. Se heikentää auton käyttökelpoisuutta, aiheuttaa negatiivisia arvosteluja ja vähentää jälleenmyyntiä. Suojaa brändisi varmistamalla, että ajoneuvon latausversio vastaa aina kohteen alkuperäistä infrastruktuuria. Jos yhteensopimattomuutta ei voida välttää, pakkaa auto sertifioidun aktiivimuuntimen kanssa sen sijaan, että jätät asiakkaan vastuulle vaarallisten ja sertifioimattomien kolmannen osapuolen korjausten riskin.

Ei ole väliä, toimitko sekamarkkinoilla vai pyritkö saavuttamaan parhaan suorituskyvyn yhdellä alueella, sopiva laitteistokumppani on kaikki kaikessa. Tässä kohtaa joustavat latausratkaisut BENY käy peremmälle.

BENYIntegroitu EV Latausratkaisut: Globaalien standardien asettaminen infrastruktuurin erinomaisuudelle

Jotta standardin valinta ja luotettavan toimipaikan käyttöönotto olisivat esteenä, tarvitset kumppanin, jolla on todistetusti kenttäsuorituskyky. Yli 30 vuoden kokemuksella ja yli 10 000 asiakkaan maailmanlaajuisella portfoliolla, BENY New Energy on erikoistunut kestävään ja tehokkaaseen latausinfrastruktuuriin. Tavallisten CCS1- ja CCS2-järjestelmien lisäksi BENY tarjoaa räätälöityjä liitettävyysratkaisuja mukauttamalla erityyppisiä sähköajoneuvojen latausliittimiä vastaamaan ainutlaatuisia tarpeitasi ja tarjoamalla räätälöityjä malleja, jotka varmistavat saumattoman yhteensopivuuden erilaisten ja monimutkaisten laitteistovaatimusten kanssa.

Suunnittelumme vastaa globaalien toimijoiden erityisiin kipupisteisiin:

🛡️
Äärimmäinen luotettavuus
UL-sertifioiduista palonestoaineista valmistetuille latureillemme tehdään perusteelliset testit – UV-vanhennuksesta korkeiden ja matalien lämpötilojen sykleihin – mikä varmistaa vakauden kaikissa ilmastoissa.
⚡
Älykäs energianhallinta
Jokaisessa yksikössä on dynaaminen kuormituksen tasapainotus (Dynamic Load Balancing)DLB) ja OCPP 1.6J EVsaaS-alustamme, joka mahdollistaa reaaliaikaisen valvonnan ja älykkään virranjakelun useiden latausasemien välillä.
🔒
Verraton turvallisuus
Hyödyntämällä alan johtavia UL508i DC -kytkinpatenttiamme, BENY Uusissa Energy-latureissa on edistyneet jäähdytysjärjestelmät ja hätäkatkaisutoiminnot korkeimpien turvallisuusstandardien takaamiseksi.

Tarvitsetpa sitten mukautettua liitintä tai koko kaluston hallintaratkaisua, BENY New Energy tarjoaa 3 vuoden takuun ja 100 %:n vaihtotakuun. Emme tarjoa vain pistoketta; tarjoamme tulevaisuudenkestävän ekosysteemin, joka maksimoi sijoitetun pääoman tuottoprosentin.

Ota yhteyttä räätälöityihin CCS-latausratkaisuihin

Tulevaisuuden kehitys ja trendit

EV maisema muuttuu alueellisten standardien kehittyessä vastaamaan kasvaviin tehontarpeisiin ja älykkäämpiin verkkointegraatioihin.

  • NACS:n nousu ja CCS1:n lasku:
    Pohjois-Amerikassa SAE J3400 (NACS) -standardi on käytännössä korvannut CCS1:n. Lähes kaikki suuret autonvalmistajat siirtyvät tähän kompaktimpaan ja luotettavampaan liittimeen vuoteen 2026 mennessä. Nykyisille CCS1-omistajille tämä muutos tarkoittaa tulevaisuudessa sovittimien käyttöä laajenevan NACS-dominoiman infrastruktuurin käyttämiseen. Tämän konsolidoinnin tavoitteena on ratkaista mekaaninen haavoittuvuus ja tiedonsiirron "kättelyongelmat", jotka usein vaivasivat CCS1-standardia.
  • V2X ja CCS2:n vahvuus:
    Eurooppa on tällä hetkellä maailmanlaajuinen johtaja ajoneuvoista kaikkeen (V2X) -teknologiassa, ja CCS2 toimii sen pääasiallisena selkärankana. Koska CCS2 tukee natiivisti ISO 15118-20 -protokollaa, se mahdollistaa sähköautojen toiminnan "pyörillä liikkuvina akkuina". Tämä mahdollistaa kaksisuuntaisen latauksen (V2G/V2H), jolloin autot vakauttavat sähköverkkoja tai lataavat koteja sähkökatkosten aikana.
  • Miksi Eurooppa pitäytyy CCS2-teknologiassa:
    NACS-tekniikkaa ympäröivästä kohusta huolimatta Eurooppa on edelleen sitoutunut CCS2-tekniikkaan kolmivaiheisen sähköverkkonsa ansiosta. CCS2:n 7-nastainen rakenne käsittelee kolmivaiheisen vaihtovirtalatauksen natiivisti, mikä mahdollistaa jopa 22 kW:n nopeudet. Siirtyminen NACS-tyyppiseen liittimeen edellyttäisi massiivista ja kallista eurooppalaisen sähköinfrastruktuurin supistamista.
  • Megawattilatausjärjestelmä (MCS):
    Raskaaseen kuorma-autoliikenteeseen edes 350 kW:n pikalataus ei riitä. Tuleva megawattilatausjärjestelmä (MCS) skaalaa CCS-tiedonsiirtologiikkaa tuottamaan yli 1.2 MW tehoa. Pitkän matkan rahtiliikenteeseen suunniteltu MCS mahdollistaa massiivisten akkujen latautumisen alle 30 minuutissa. Vaikka pistoke on uusi, kestäväksi suunniteltu rakenne, sen ohjelmiston "aivot" perustuvat edelleen hyväksi havaittuun CCS-kehykseen.

Yhteenveto

CCS1:n ja CCS2:n välinen valinta on harvoin mieltymyskysymys; se on sijainnin ja sähköverkon fysiikkakysymys. CCS1 on edelleen Pohjois-Amerikan yksivaiheisen sähköverkon perinteinen mestari mekaanisista haavoittuvuuksistaan ​​huolimatta. CCS2 on monipuolinen ja nopea voimanpesä, joka on valloittanut suurimman osan maailmasta kolmivaiheisen vaihtovirtansa ja vankan elektronisen lukituksensa ansiosta.

Käyttäjän tavoite pysyy samana: saumaton yhteys, joka toimittaa virtaa turvallisesti ja nopeasti. Ymmärtämällä näiden kahden jättiläisen tekniset perusteet ja valitsemalla infrastruktuurikumppaneita, kuten BENY Me, jotka asetamme turvallisuuden ja maailmanlaajuisen vaatimustenmukaisuuden etusijalle, otamme askeleen lähemmäksi maailmaa, jossa "kytkeminen" on yhtä yksinkertaista ja luotettavaa kuin avaimen kääntäminen ennen.

UKK

⚡ Onko CCS1 pikalataus?
Kyllä, CCS1 (Combined Charging System Type 1) on DC-pikalatausstandardi, joka on suunniteltu suurtehoenergian siirtoon ja mahdollistaa huomattavasti lyhyemmät latausajat verrattuna tavalliseen AC Level 2 -lataukseen.

🔌 Voiko CCS1 ladata Teslan?
CCS1-laturilla voi ladata Tesla-ajoneuvoa, jos käytät yhteensopivaa CCS1–Tesla-sovitinta ja ajoneuvon laiteohjelmisto tukee CCS-tiedonsiirtoa (yleistä uudemmissa pohjoisamerikkalaisissa malleissa).

🚗 Voinko käyttää CCS1:tä J1772:ssa?
CCS1-pistoketta ei voida käyttää tavallisessa J1772-ajoneuvoportissa, koska kaksi ylimääräistä tasavirtanastaa estävät fyysisesti sen asennuksen. J1772-pistoke voidaan kuitenkin asettaa CCS1-ajoneuvon tuloliitännän yläosaan verkkovirtalatausta varten.

🔋 Mistä tietää, jos EV Onko laturi tasolla 1 vai 2?
Tason 1 laturi käyttää tavallista 3-napaista 120 V:n pistorasiaa ja ohuempaa kaapelia, kun taas tason 2 laturi vaatii 240 V:n suuritehoisen pistorasian (samanlaisen kuin kuivausrummun pistoke) tai kiinteästi asennettavan aseman ja siinä on huomattavasti paksumpi kaapeli.

© 2026 CCS1 vs. CCS2 -liitinopas – Ammattilaisille EV Latausratkaisut

↑

Hanki ilmainen tarjous

Keskustele asiantuntijamme kanssa

    Keskustele asiantuntijamme kanssa