CCS1 vs. CCS2: Udhëzuesi Përfundimtar i Krahasimit

Ndani këtë artikull në rrjetet sociale:

Sistemi i Kombinuar i Ngarkimit (CCS) është ndërfaqja kryesore midis automjetit dhe rrjetit elektrik në të gjithë botën. ev tregu. Standardi CCS është rezultat i një partneriteti midis prodhuesve kryesorë të makinave dhe u zhvillua për të standardizuar karikimin si AC ashtu edhe DC në një ndërfaqe të vetme, duke eliminuar nevojën për të pasur dy porta për automjetin.

Megjithatë, për shkak të ndryshimeve rajonale në rrjetet elektrike, përkatësisht, dallimit midis energjisë njëfazore dhe trefazore, u krijuan dy standarde të ndryshme: CCS1 dhe CCS2. ev pronarëve, operatorëve dhe eksportuesve, nuk ka asnjë hollësi teknike në ndryshimin kryesor midis të dyjave, por është një vendim biznesi që është jetik. Zgjedhja e standardit të gabuar çon në pajisje të papajtueshme dhe kosto të larta të fundosura. Këta kufij teknikë dhe gjeografikë janë thelbësorë për të kuptuar besueshmërinë e infrastrukturës dhe kthimet afatgjata të investimeve në botën që ndryshon me shpejtësi të ev karikimi. Ky udhëzues është një krahasim gjithëpërfshirës që ndihmon pronarët, operatorët dhe ev përdoruesit për të kapërcyer sfidat globale EV akuzuar.

Çfarë është një lidhës CCS1?

Konektori ccs tip 1 është standardi që është zhvilluar kryesisht në tregjet e Amerikës së Veriut dhe Koresë së Jugut. Është një variant i prizës AC J1772 (Tipi 1), mbi të cilën karikimi amerikan është bazuar për më shumë se dhjetë vjet. Industria ka shtuar dy kontakte të mëdha DC në pjesën e poshtme për të formuar një port të kombinuar që i mundëson një automjeti të marrë si karikim të ngadaltë AC në shtëpi ashtu edhe karikim të shpejtë DC në ndalesat në autostradë pa pasur dy hyrje të ndara në karrocerinë e makinës.
Teknikisht, CSS1 është një standard me një fazë. Në Amerikën e Veriut, energjia elektrike me një fazë ose me fazë të ndarë përdoret për të ndërtuar sisteme elektrike banesore dhe shumicën e sistemeve elektrike të lehta komerciale. Për shkak të këtij fakti, komponenti AC i prizës CCS1 përdor vetëm një portë të vetme për të furnizuar me energji. Ky dizajn ishte shumë logjik në një treg ku energjia elektrike trefazore rrallë furnizohet në shtëpi ose biznese të vogla, duke e bërë përvojën e karikimit të thjeshtë për përdoruesin mesatar.

1CCS1

Çfarë është një lidhës CCS2?

Ekuivalenti i standardit evropian është CCS2, i cili po bëhet shpejt standardi dominues në pjesën tjetër të botës, jo në Amerikën e Veriut, Kinë dhe Japoni. Është ndërtuar në spinën AC Mennekes (Tipi 2). Konektori CCS2 ishte një konektor AC trefazor, ndryshe nga homologu i tij amerikan, i cili ishte ndërtuar mbi një dizajn të ndryshëm për të akomoduar energjinë AC trefazore.
Energjia trefazore është standardi i shpërndarjes si industriale ashtu edhe rezidenciale në Evropë dhe në pjesën më të madhe të Oqeanisë dhe Azisë. CCS2 u mundëson automjeteve të konsumojnë shumë më tepër energji kur karikohen ngadalë në modalitetin AC me bazën e Tipit 2, e cila mund të jetë deri në 22 kW. Dy kunjat DC në pjesën e poshtme e bëjnë atë një lidhës karikimi me shpejtësi të lartë që është fizikisht më i madh dhe më i rrumbullakët se CCS1, por ka një tavan më të lartë performance në të gjitha aspektet.

2CCS2

CCS1 vs. CCS2: Një analizë e thelluar dhe krahasuese e dallimeve kryesore

Për të manovruar përmes ndërlikimeve të EV zbatimi në botë, është e nevojshme të shohim përtej mbulesës plastike. Tabela më poshtë dhe analiza më poshtë i ndajnë më tej ndryshimet themelore teknike midis këtyre dy standardeve.

Tabela Krahasuese: CCS1 vs. CCS2

tipar CCS1 (Standardi i Amerikës së Veriut) CCS2 (Standardi Evropian/Global)
Dizajni Fizik Profil rrethor i sipërm që i ngjan një gryke tradicionale karburanti me një dorezë të gjatë industriale. Profil në formë D-je me majë të sheshtë, që ofron një pamje më të efektshme dhe të integruar.
Konfigurimi i pinit 5 kunja të sipërme bazuar në standardin Tipi 1 (J1772) plus 2 kunja të poshtme DC. 7 kunja të sipërme bazuar në standardin e Tipit 2 (Mennekes) plus 2 kunja të poshtme DC.
Arkitekturë Elektrike/e fortë I projektuar posaçërisht për rrjetet e energjisë AC me një fazë. Ndërtuar për të mbështetur rrjetet e energjisë AC me një fazë dhe me tre faza.
Sistemi i mbylljes Shul mekanik manual që aktivizohet nga një buton me gisht të kontrolluar nga përdoruesi në dorezë. Kyç elektronik automatik i kontrolluar nga ECU-ja e automjetit nëpërmjet një aktuatori të brendshëm.
Qëndrueshmëri & Siguri Kapësja e jashtme plastike është e ekspozuar dhe e prirur të thyhet nëse rrëzohet, gjë që mund të parandalojë karikimin. Pini i brendshëm elektronik është i mbrojtur nga elementët, duke zvogëluar rrezikun e harkut ose ndërhyrjes.
Kapaciteti i energjisë AC Zakonisht i kufizuar në 7.4 kW ose 11 kW për shkak të kufizimeve të njëfazës. Mbështet shpejtësi dukshëm më të larta, zakonisht deri në 22 kW ose 43 kW në stacionet publike.
Performanca e DC-së Teorikisht mbështet 350 kW, por shpesh kufizohet nga infrastruktura e vjetër në 200A. Përballon me forcë ngarkesa me rrymë të lartë deri në 500A dhe 1000V me qëndrueshmëri termike më të lartë.
Stabiliteti termik I prirur ndaj "mbytjes termike" nën ngarkesa të rënda për shkak të sistemeve të ftohjes me ajër ose sistemeve bazë të lëngshme. Përmban shumëfishtë të përparuar ftohës me lëng që ruajnë shpejtësitë maksimale për periudha më të gjata.
Gatishmëria për Rrjetin Inteligjent Shkëmbim bazë i të dhënave PLC me shpërndarje të fragmentuar të veçorive të përparuara ISO 15118. Implementim i pjekur i protokollit ISO 15118, duke mundësuar aftësitë Plug & Charge dhe V2G.
Tregjet Primare I përqendruar në Amerikën e Veriut, Korenë e Jugut dhe Tajvanin. Standard në të gjithë Evropën, Oqeaninë, Amerikën e Jugut, Azinë Juglindore dhe Lindjen e Mesme.
Vështrimi Strategjik Kalimi në një standard të specializuar të trashëguar, veçanërisht ndërsa Amerika e Veriut kalon në NACS. Emëruesi i përbashkët global i pashmangshëm për shkallëzueshmërinë ndërkombëtare dhe optimizimin e zinxhirit të furnizimit.

Dallimet në Dizajnin Fizik

Origjina rajonale dhe sistemet elektrike të mbështetura nga CCS1 dhe CCS2 përcaktojnë ndryshimin fizik midis të dyjave. Edhe pse të dyja bazohen në të njëjtin konfigurim DC me dy kunja në pjesën e poshtme për të mundësuar karikim të shpejtë, pjesa e sipërme e të dyjave është shumë e ndryshme në formë dhe madhësi, numër kunjash dhe sisteme kyçjeje.

Forma dhe Madhësia e Lidhësit

Standardet elektrike të mbështetura nga secili lidhës pasqyrohen drejtpërdrejt në gjurmën fizike dhe siluetën e lidhësit. Edhe pse të dy sistemet kanë të njëjtat kunja të mëdha DC në pjesën e poshtme, pjesët e sipërme janë shumë të ndryshme në formë dhe madhësi.

  • CCS1 (Stili "Hundë"):
    Konektori CCS1 përcaktohet nga profili i tij rrethor i sipërm, i cili ende ruan një formë që i ngjan një gryke klasike karburanti. Strehimi i sipërm është pak më i ngushtë se CCS2 për shkak të ndërtimit të tij rreth një paraqitjeje me 5 kunja të karikimit AC me një fazë. Dizajni i tij i përgjithshëm zakonisht është më i fokusuar në një faktor forme më industrial, zakonisht me një dorezë më të gjatë për t'i dhënë përdoruesit një kapje të fortë.
  • CCS2 (Stili i “Integruar”):
    Konektori CCS2 ka një pamje më të efektshme dhe moderne, me një majë të sheshtë dhe një profil në formë D. Zakonisht është më i gjerë dhe më i fortë se CCS1 - një kërkesë teknike për të akomoduar formatin 7-pin të nevojshëm për të mbështetur energjinë AC trefazore. Kjo madhësi më e gjerë i jep spinës një ndjesi më të fortë, duke i dhënë asaj një pamje të rrafshët dhe të integruar kur ndodhet në hyrjen e automjetit.

Paraqitja e kunjave dhe Arkitektura Elektrike

Variacioni kryesor strukturor është në pjesën AC (rrymë alternative) të lidhësit:

  • CCS1 (Kombinimi 1):
    Sipas standardit të Amerikës së Veriut Tipi 1 (J1772). Ka 5 kunja në pjesën e sipërme. Paraqitja është më e thjeshtë dhe më e vogël pasi është menduar të përdoret në rrjetet elektrike njëfazore.
  • CCS2 (Kombinimi 2):
    Sipas standardit evropian të tipit 2 (Mennekes). Ka 7 kunja në pjesën e sipërme. Kunjat shtesë i mundësojnë të marrë energji AC trefazore, gjë që e bën strehimin e sipërm pak më të gjerë se CCS1.

Kjo ndarje teknike përshkruan ndarjen ekzistuese në tregjet botërore. Industria në Amerikën e Veriut po lëviz me shpejtësi drejt NACS (SAE J3400) të Teslës. Meqenëse rrjeti i Amerikës së Veriut është kryesisht njëfazor, fakti që CCS1 nuk mund të përballonte energjinë trefazore nuk ishte një humbje e madhe. Duke qenë gjithashtu një dizajn vendas me një fazë, ishte një kalim i lehtë në tregun amerikan për të kaluar në standardin më të vogël të Teslës. Nga ana tjetër, paraqitja CCS2 me 7 kunja është një domosdoshmëri e pashmangshme në Evropë për shkak të përdorimit të energjisë trefazore. Kjo kërkesë teknike e bën CCS2 standardin rajonal të padiskutueshëm, pasi asnjë lidhës njëfazor (siç janë NACS ose CCS1) nuk mund ta shfrytëzojë plotësisht kapacitetin e rrjetit evropian.

Mekanizmat e Sigurisë dhe të Mbylljes

Mënyra se si lidhësi lidhet me automjetin është ndryshimi më i madh funksional midis dy standardeve, i cili ndikon si në përdorshmërinë e përditshme ashtu edhe në besueshmërinë afatgjatë.

  • CCS1 (Kyçje mekanike manuale):
    CCS1 ka një buton që operohet me gishtin e madh në dorezë. Ky levë duhet të shtypet nga përdoruesi për të lidhur ose shkëputur spinën në hyrjen e automjetit, duke prodhuar një tingull fizik klikimi si një pompë benzine konvencionale. Thembra e Akilit e CCS1 është Çelësi Manual. Meqenëse çelësi është një komponent plastik lëvizës që është i ekspozuar ndaj elementëve, ka të ngjarë të prishet kur bie në asfaltin e ngrirë. Një çelës i dëmtuar do të bëjë që makina të mos e njohë një gjendje të bllokuar dhe të mos fillojë një karikim me tension të lartë.
  • CCS2 (Kyçje Elektronike Automatike):
    Lidhësi CCS2 nuk ka butona të jashtëm ose komponentë lëvizës. Kyçja bëhet nga një aktivizues elektronik i cili vendoset në mënyrë të sigurt në hyrjen e automjetit. Pasi të futet spina, kompjuteri (ECU) i makinës e lidh spinën automatikisht. Kyçi elektronik i CCS2 instalohet në makinë në një vend të sigurt. Ky është një dizajn me besueshmëri të lartë, që do të thotë se lidhja elektrike nuk është në funksion derisa kyçi fizik të jetë verifikuar nga ECU i automjetit. Kjo minimizon shumë mundësinë e ndezjes së harkut në rast të shkëputjes aksidentale dhe ofron një shkallë shumë më të lartë të rezistencës ndaj ndërhyrjeve.

Performanca Teknike dhe Specifikimet Elektrike

Përveç ndërfaqes fizike, përdorimi praktik i këtyre lidhësve përcaktohet nga arkitektura e tyre elektrike dhe softueri që kontrollon rrjedhën e energjisë.

Shpejtësia dhe Fuqia e Daljes së Ngarkesës

Nëse nuk jeni të njohur me këto shpejtësi, lexoni udhëzuesin tonë gjithëpërfshirës mbi Karikimi i shpejtë DC.

  • CCS1:
    Një rrjet elektrik njëfazor i projektuar për t'iu përshtatur rrjeteve elektrike të Amerikës së Veriut dhe Koresë së Jugut. Normalisht është i kufizuar në 7.4 kW ose 11 kW në botën e karikimit të ngadaltë (AC). Në rastin e karikimit të shpejtë DC, megjithëse teorikisht mund të karikohet deri në 350 kW, infrastruktura më e vjetër mund të lejojë që të karikohet vetëm në 200A, duke shkaktuar potencialisht që bateritë me kapacitet të lartë të karikohen më ngadalë.
  • CCS2:
    I projektuar për të funksionuar në rrjetet trefazore të energjisë të zakonshme në Evropë, Australi dhe pjesën më të madhe të Azisë. Kjo mundëson shpejtësi shumë më të shpejta të karikimit AC deri në 22 kW (ose edhe 43 kW) në stacionet publike, duke zvogëluar kohën e karikimit gjatë natës ose në vendin e punës me pothuajse dy të tretat. CCS2 është më i fuqishëm në aplikimet DC, shpesh i aftë të mbështesë deri në 500A dhe 1000 V me besueshmëri më të madhe.

Edhe pse specifikimet teknike janë në kilovat, efekti i vërtetë është në kohë. Diferenca në efikasitet është dramatike në rastin e një baterie tipike 100 kWh në vitin 2026. Një sistem CCS2 mund të ofrojë një karikim prej 90 përqind në një karikim standard pune katër-orësh, krahasuar me një sistem CCS1 që ofron afërsisht 28 përqind, duke e lënë automjetin as afër gatishmërisë. Kjo shtrihet edhe në karikimin gjatë natës, ku CCS2 kërkon 4.5 orë për të përfunduar një cikël të plotë, në krahasim me 13.5 orë në CCS1. Mësoni më shumë rreth këtyre shpejtësive gjatë natës duke lexuar rreth... Sa kohë zgjat një karikues i Nivelit 2Përveç shpejtësisë së pastër, CCS2 siguron stabilitetin e rrjetit përmes balancimit të ngarkesës elektrike në tre linja, duke eliminuar rëniet e tensionit dhe rreziqet e mbinxehjes së kabllove nga rënia e madhe e tensionit në një linjë të vetme të CCS.

Protokollet e Integrimit dhe Komunikimit në Rrjet

Pasuria teknike e një standardi karikimi përcaktohet nga aftësia e standardit për të komunikuar midis automjetit dhe rrjetit elektrik. Edhe pse CCS1 dhe CCS2 kanë themele të ngjashme, drejtimet e tyre në vitin 2026 kanë qenë të ndryshme në varësi të prioriteteve rajonale dhe zhvillimit të teknologjisë së rrjetit inteligjent.

  • Peizazhi i CCS1 dhe Pivot i NACS:
    CCS1 mbështetet në Power Line Communication (PLC) dhe standardin HomePlug Green PHY për të lejuar që makina dhe karikuesi të shtrëngojnë duart. Edhe pse lehtëson shkëmbimin e thjeshtë të të dhënave, funksionaliteti më kompleks ISO 15118 (siç është Plug & Charge) është zbatuar në Amerikën e Veriut në një mënyrë të pjesshme për shkak të tranzicionit lokal në standardin NACS (Tesla). Ky ndryshim praktikisht e ka ngrirë... R&D të karikimit bidireksional të bazuar në CCS1. Ky është një kurth i trashëguar për operatorët që zhvillojnë infrastrukturën e një qyteti inteligjent, pasi CCS1 nuk ofron aftësitë e menaxhimit të energjisë të së ardhmes që po theksohen në tregjet e tjera.
  • CCS2 dhe Avantazhi V2X:
    CCS2, ashtu si CCS2, bazohet në bazën PLC/Green PHY, por ka një zbatim shumë më të zhvilluar të protokollit ISO 15118. Deri në vitin 2026, ky standard ka qenë i kërkuar në shumë rajone në infrastrukturën publike, duke lejuar funksionimin e qetë të Plug and Charge dhe funksionalitetin e avancuar të Automjetit me Rrjetin (V2G). Kjo e bën CCS2 opsionin më të mirë në menaxhimin e rrjetit inteligjent dhe operacionet e flotës komerciale në shkallë të gjerë. CCS2 ka marrë udhëheqjen në garën V2X duke lëvizur më shpejt për të standardizuar ISO 15118-20; hardueri i tij është i përgatitur në mënyrë të natyrshme për të kryer lidhjen e sigurt të nevojshme për të transformuar automjetet elektrike në bateri shtëpiake dhe ofron një shkallë integrimi në rrjet që CCS1 ende nuk mund ta arrijë.

Sistemet e Ftohjes dhe Stabiliteti Termik

  • CCS1:
    Stacionet CCS1 me fuqi të lartë zakonisht përdorin kabllo të ftohur me ajër ose të thjeshta të ftohura me lëng. Për shkak të faktit se kapaku mekanik manual mund të lejojë herë pas here lëvizje ose grumbullim mbeturinash, rezistenca e kontaktit mund të rritet kur i nënshtrohet ngarkesave të rënda. Kjo ndonjëherë shkakton të ashtuquajturin mbytje termike, në të cilën karikuesi detyrohet të ulë prodhimin e fuqisë së tij për të shmangur mbinxehjen e dorezës.
  • CCS2:
    Ka kolektorë shumë të përparuar ftohës me lëng, të cilët qarkullojnë një përzierje glikoli-ujë direkt rreth përçuesve. Meqenëse kyçi elektronik siguron një lidhje të saktë dhe të fiksuar midis kunjave dhe hyrjes së automjetit, mikro-harku dhe gjenerimi i nxehtësisë minimizohen. Kjo u mundëson sistemeve CCS2 të mbajnë shkallët maksimale të karikimit gjatë periudhave të gjata pa shkaktuar ndërprerje të energjisë për arsye sigurie.

Shpërndarja Rajonale dhe Tregu

Ndarja ndërkombëtare midis CCS1 dhe CCS2 është një tregues i drejtpërdrejtë i rrjeteve elektrike rajonale. Kjo ndarje teknike i detyron kompanitë të shkojnë ose në rrjete lokale me specializim ose në rrjete globale me shkallëzueshmëri.

  • CCS1: CCS1 bazohet në arkitekturën e rrjetit AC me një fazë, siç është sistemi me faza të ndara që përdoret në Amerikën e Veriut, dhe gjendet kryesisht në Amerikën e Veriut, Korenë e Jugut dhe Tajvan. Megjithatë, pozicioni i tij në treg po ndryshon. Në Amerikën e Veriut, përvetësimi i shpejtë i standardit NACS nga Tesla e ka zhvendosur CCS1 në një specialitet të trashëguar. Për operatorët globalë, përputhshmëria e CCS1 nuk është më një lëvizje strategjike drejt zgjerimit ndërkombëtar, por një taktikë që duhet të zbatohet në territore të veçanta. Është ende një kriter i kërkuar për të ruajtur infrastrukturën aktuale në projektet e trashëguara të Azisë Lindore dhe Amerikës së Veriut, por nuk është më një nxitës i rritjes globale.

Me NACS si standardin e Amerikës së Veriut në vitin 2026, pronarët e CCS1 do të duhet të jetojnë në një periudhë të ndërmjetme të karakterizuar nga mbështetja te adaptori. Efikasiteti i këtyre adaptorëve zakonisht zvogëlohet me 1-3 përqind për shkak të nxehtësisë, gjë që mund të shkaktojë kufizim termik dhe të zvogëlojë shpejtësinë e karikimit gjatë seancave me fuqi të lartë. Gjithashtu, përkthimi i protokollit i kërkuar mund të sjellë një vonesë prej 10-15 sekondash në shtrëngimin e parë të dorës midis karikuesit dhe makinës. Për të qenë të sigurt, nuk duhet të bëni kompromis me përdorimin e pajisjeve të certifikuara nga UL 2251; përndryshe, pajisjet nuk do të kenë sensorët termikë të nevojshëm për të parandaluar saldimin e lidhësve në port kur rryma është e lartë.

  • CCS2: CCS2 është standardi i pashmangshëm i pjesës tjetër të botës. Është optimizuar për të punuar me rrjete energjie trefazore me efikasitet të lartë dhe është standardi i kërkuar ose de facto në Evropë, Oqeani, Amerikën e Jugut, Azinë Juglindore dhe Lindjen e Mesme. Komercialisht, CCS2 ofron mbulim të pakrahasueshëm. Për shkak të aftësisë së një arkitekture hardueri për t'u vendosur në kontinente të ndryshme me pak lokalizim, ai është bërë themeli i optimizimit global të zinxhirit të furnizimit. Përtej Kinës dhe SHBA-së të përqendruar në NACS, CCS2 është rruga më pak e kushtueshme drejt shkallëzueshmërisë ndërkombëtare, me kthimin më të madh në aspektin e shtrirjes së saj të gjerë gjeografike.

3CCS2

Cilat janë përparësitë dhe disavantazhet e lidhësve CCS1 dhe CCS2?

Zgjedhja midis CCS1 dhe CCS2 bazohet në kompromisin midis nevojave rajonale të infrastrukturës dhe performancës teknike, sigurisë dhe qëndrueshmërisë afatgjatë të pajisjeve.

Lidhës CCS1 (Standardi i Amerikës së Veriut)

rekuizitë Cons
Rrjet i themeluar: I përdorur gjerësisht në Amerikën e Veriut dhe Korenë e Jugut me një zinxhir furnizimi të zhvilluar për pjesët. Brishtësia e çengelës: Grepi manual i jashtëm është një pikë me defekte të larta; nëse bie, çengelja e thyer mund ta çaktivizojë ngarkuesin.
Reagime Taktike: Ofron një "klik" të qartë fizik që u lejon përdoruesve të konfirmojnë lidhjen pa kontrolluar një ekran. Limiti i Shpejtësisë së AC: I kufizuar në karikimin me AC njëfazor, duke e bërë atë dukshëm më të ngadaltë se CCS2 në stacionet publike.
Dizajn kompakt: Gjurmët më të vogla të ajrit të kondicionuar ua lehtësojnë projektuesve vendosjen në panelet e ngushta të karrocerisë së automjetit. Tranzicioni NACS: Amerika e Veriut po përballet me një periudhë perëndimi, ndërsa prodhuesit kryesorë të automjeteve kalojnë drejt standardit NACS të Teslës.

Thjeshtësia e CCS1 karakterizohet nga thjeshtësia mekanike, e cila është dobësia e tij më e madhe. Klikimi prekës është i lehtë për t’u përdorur, por shulja plastike e ekspozuar është e njohur për ndërprerjen në stacionet publike me trafik të lartë. Për më tepër, dështimi i saj për të akomoduar energjinë trefazore kufizon përdorimin e saj midis përdoruesve që kanë nevojë për karikim me shpejtësi të lartë AC në vendin e punës ose gjatë blerjeve.

Lidhës CCS2 (Standard Evropian/Global)

rekuizitë Cons
Efikasitet 3-Fazor: Mbështetja natyrale për AC trefazore (deri në 22kW) mundëson karikim shumë më të shpejtë në vendet e destinacionit. Ergonomia e Kabllit: Lidhja shtesë për energjinë trefazore i bën kabllot dukshëm më të rënda dhe më të forta për t'u trajtuar.
Siguria Aktive: Përmban një kyç elektronik të brendshëm të kontrolluar nga makina, duke parandaluar heqjen e paautorizuar gjatë një seance. Kompleksiteti Mekanik: Mbështetja në një motor të brendshëm për të bllokuar spinën krijon rrezikun që kablli të "bllokohet" nëse motori dështon.
Gatishmëria V2X: I projektuar më mirë për aplikacionet “Automjet-me-Gjithçka” (V2X), siç është furnizimi me energji i një shtëpie nga një bateri makine. Inxhinieri e Tepërt: Në rajonet me energji vetëm njëfazore, përdoruesit paguajnë për pajisje të nivelit të lartë që nuk mund t'i shfrytëzojnë plotësisht.

CCS2 është standardi teknikisht më i mirë, i cili përqendrohet në ofrimin e energjisë dhe sigurinë e lartë. Ai rrit aftësinë e rrjeteve aktuale elektrike duke mbështetur energjinë elektrike trefazore. Megjithatë, kjo vjen në kurriz të ergonomisë; kabllot janë të rënda për disa përdorues dhe mekanizmi elektronik i kyçjes prezanton një nivel kompleksiteti softuer-hardware që CCS1 nuk e ka.

Cilat modele të automjeteve elektrike janë të pajtueshme me CCS1 dhe CCS2?

Standardi CCS1 përdoret më së shpeshti në tregjet e Amerikës së Veriut dhe Koresë së Jugut, ku është porti kryesor i karikimit të shpejtë të Ford F-150 Lightning, Hyundai Ioniq 5 (specifikime amerikane) dhe Chevrolet Bolt. Gjithashtu, kamionët elektrikë më të fundit të prodhuar në Amerikë, siç është Rivian R1T, përdorin CCS1 si sistemin e tyre të karikimit me shpejtësi të lartë.

Anasjelltas, standardi CCS2 është shfaqur si lideri i padiskutueshëm botëror, veçanërisht në Evropë dhe Australi. Shembuj të modeleve përfaqësuese me këtë port janë versionet evropiane të Volkswagen ID.4, Porsche Taycan dhe Polestar 2. Vlen të përmendet se Tesla ka një prizë të patentuar në Shtetet e Bashkuara, por në Evropë dhe Australi, Model 3 dhe Model Y i saj kanë porta CCS2 vendase për t'u lidhur me rrjetet lokale të energjisë.

Duhet të mbahet mend se përputhshmëria e automjeteve shpesh përcaktohet nga zona e shitjes, por jo nga marka. Një shembull do të ishte një Hyundai Ioniq 5 i shitur në Kaliforni që do të ketë një port CCS1, ndërsa i njëjti model i shitur në Berlin ose Sydney do të montohet me një port CCS2. Ky është shkaku kryesor i përhapjes së adaptorëve gjatë importimit të makinave, por ata zakonisht kanë kompromiset e sigurisë dhe efikasitetit të përmendura më sipër. Për të zotëruar përzgjedhjen dhe sigurinë e kabllove, ju lutemi shihni Udhëzuesi i fundit për EV Kabllot e karikimit: Llojet, këshillat dhe pajtueshmëria.

4CCS1

Ndërveprimi dhe Grackat që duhen Shmangur: Realiteti i Konvertuesve

A është e mundur të eksportohet një makinë CCS1 me specifikime amerikane në Evropë ose në Lindjen e Mesme dhe thjesht të instalohet një konvertues? Përgjigja teknike është po, por realiteti në terren është një përplasje e standardeve të harduerit dhe softuerit.

Mospërputhja e rrjetit AC

Pengesa fillestare është faza e energjisë. Karikuesit e integruar njëfazorë përdoren në automjetet CCS1 të Amerikës së Veriut. Meqenëse rrjetet evropiane dhe të Lindjes së Mesme janë trefazore, një përshtatës shpesh mund ta ulë shkallën e karikimit, e cila është nga 11 kW në një shifër të mjerë prej 3.7 kW, pasi makina ushqehet vetëm nga një linjë e vetme. Stacione të tjera inteligjente madje mund ta mohojnë plotësisht lidhjen për të parandaluar një ngarkesë të pabalancuar.

"Dialektet" e komunikimit

Edhe pse të dy standardet bazohen në Komunikimin me Linjë Energjie (PLC), ato bazohen në dialekte të ndryshme rajonale. Një vonesë prej 100ms në sinjalin e shtrëngimit të dorës mund të rezultojë në një Gabim Komunikimi. Janë këto ndryshime kohore dhe ndryshimet në ciklet e punës së Pilotit të Kontrollit (CP) që bëjnë që shumë adaptorë të mos fillojnë një seancë.

Zgjidhje Pasive kundrejt Aktiveve

Jo çdo konvertues është i barabartë dhe zgjedhja e atij të gabuar mund të kushtojë shumë.

  • Rreziku i adaptorëve pasivë:
    Këto janë mbështjellës plastikë të thjeshtë pa logjikë të brendshme. Ato përbëjnë një rrezik për karikimin DC me fuqi të lartë pasi nuk kanë sensorë termikë. Një përshtatës pasiv mund të nxehet shumë dhe të shkrijë portën e karikimit në shpejtësi mbi 200 kW përpara se makina ose stacioni të vërejë se diçka nuk shkon.
  • Siguria e Kontrolluesve Aktivë:
    Konvertuesit aktivë të nivelit profesional janë përkthyes në kohë reale. Çipat e tyre të brendshëm korrigjojnë sinjalet CP dhe PP për të bërë një lidhje të suksesshme. Mbi të gjitha, ata kanë monitorim termik për të zvogëluar fuqinë në rast të rritjes së temperaturës për të mbrojtur qarkun e automjetit tuaj.

Zgjidhja Përfundimtare: Rinovimi i Pajisjeve

Një përmirësim i plotë i harduerit është standardi i besueshmërisë së përhershme. Nuk është vetëm çështje adaptorësh të thjeshtë, por një zëvendësim fizik i hyrjes CCS1 me një modul CCS2 vendas dhe një përshtatje e plotë e instalimeve elektrike të tensionit të lartë.
Por pajisjet nuk janë gjithçka. Një përshtatje dixhitale është e nevojshme për t'u siguruar që automjeti lexon siç duhet sinjalet e energjisë trefazore dhe të komunikimit. Për operatorët ose pronarët që mund të duan të ndjekin këtë rrugë, ndarja e mëposhtme e bazuar në të dhëna tregon kostot realiste dhe rreziqet teknike të një rikonstruksioni profesional:

Konsiderata kryesore Detajet dhe rreziqet e mundshme
Kostoja e vlerësuar 1,500 dollarë – 3,500 dollarë (Përfshin hyrjen CCS2, instalimet elektrike të tensionit të lartë dhe modulet e kontrollit).
Muri i Softuerit Një teknik duhet të rikodojë firmware-in Gateway (GTW) të automjetit për të njohur sinjalet trefazore AC; pa këtë, makina do të refuzojë të karikohet.
Statusi i Garancisë Në pothuajse 100% të rasteve, një modifikim vetë ose nga një palë e tretë do të anulojë garancinë e prodhuesit për paketën e baterisë dhe sistemin e tensionit të lartë.
Rreziku i sigurisë Mbyllja jo e duhur gjatë një rimodelimi mund të çojë në kondensim brenda portës së tensionit të lartë, duke shkaktuar "defekte të izolimit" gjatë shiut të rrëmbyeshëm ose larjeve të makinave.

Si të zgjidhni midis lidhësve CCS1 dhe CCS2?

Zgjedhja e standardit të duhur ka të bëjë me përputhjen e pajisjeve me infrastrukturën lokale për të parandaluar humbjet teknike dhe financiare në planin afatgjatë.

  • Pronarët Personalë: Varet nga rrjeti juaj lokal. Energjia njëfazore e përdorur në automjetet CCS1 të Amerikës së Veriut nuk përputhet me rrjetet trefazore të përdorura në Evropë dhe Lindjen e Mesme. Importimi i një makine CCS1 në zona të tilla shpesh mund të çojë në një pengesë të përhershme të karikimit të ngadaltë - duke kufizuar energjinë AC në 3.7 kW në vend të 11 kW ose 22 kW të makinave vendase CCS2.
  • Operatorët e Pikave të Ngarkimit (CPO): Në tregjet në tranzicion si Azia Juglindore ose Amerika e Jugut, flota e automjeteve zakonisht është një kombinim i standardeve rajonale. Karikuesit me dy pistoleta (CCS1 dhe CCS2) janë investimi më i sigurt për të maksimizuar kthimin e investimit dhe për të përgatitur vendndodhjen tuaj për të ardhmen. Kjo do të sigurojë që ju të jeni në gjendje t'u shërbeni të gjithë shoferëve pavarësisht nga origjina e automjetit të tyre dhe në të njëjtën kohë të jeni fleksibël ndaj ndryshimeve lokale të energjisë.
  • Eksportuesit: Një nga rreziqet më të mëdha tregtare është eksportimi i një automjeti që nuk i përshtatet rrjetit të destinacionit. Kjo pengon dobinë e makinës, duke shkaktuar vlerësime negative dhe ulje të rishitjes. Për të siguruar markën tuaj, gjithmonë përputhni versionin e karikimit të automjetit me infrastrukturën vendase të destinacionit. Në rast se një mospërputhje nuk mund të shmanget, paketoni makinën me një konvertues aktiv të çertifikuar në vend që ta lini klientin të marrë përsipër rrezikun e riparimeve të pasigurta dhe të paçertifikuara nga palë të treta.

Nuk ka rëndësi nëse operoni në një treg me standarde të përziera apo po përpiqeni të arrini performancën më të mirë në një rajon të vetëm, partneri i duhur i pajisjeve është gjithçka. Këtu gjenden zgjidhjet fleksibile të karikimit të BENY hyni.

BENYI Integruar EV Zgjidhjet e Tarifimit: Vendosja e Standardeve Globale për Përsosmëri në Infrastrukturë

Për të kapërcyer hendekun midis zgjedhjes së një standardi dhe vendosjes së një vendi të besueshëm, ju nevojitet një partner me performancë të provuar në terren. Me mbi 30 vjet ekspertizë dhe një portofol global prej mbi 10,000 klientësh, BENY New Energy specializohet në infrastrukturën e karikimit me performancë të lartë të projektuar për qëndrueshmëri. Përtej sistemeve standarde CCS1 dhe CCS2, BENY ofron zgjidhje të personalizuara lidhjeje duke personalizuar lloje të ndryshme të lidhësve të karikimit të automjeteve elektrike për të përmbushur nevojat tuaja unike, duke ofruar dizajne të personalizuara që sigurojnë përputhshmëri të përsosur me kërkesa të larmishme dhe komplekse të harduerit.

Inxhinieria jonë adreson problemet specifike të operatorëve globalë:

🛡️
Besueshmëri ekstreme
Të ndërtuar me materiale rezistente ndaj flakës të certifikuara nga UL, karikuesit tanë i nënshtrohen testimeve rigoroze - nga plakja UV deri te ciklet e temperaturave të larta-të ulëta - duke siguruar stabilitet në çdo klimë.
⚡
Menaxhimi i zgjuar i Energjisë
Çdo njësi përmban Balancim Dinamik të Ngarkesës (DLB) dhe platformën tonë OCPP 1.6J EVsaas, duke lejuar monitorim në kohë reale dhe shpërndarje inteligjente të energjisë nëpër karikues të shumtë.
🔒
Siguri e pakrahasueshme
Duke shfrytëzuar patentat tona kryesore në industri për çelësat DC UL508i, BENY Karikuesit New Energy përfshijnë sisteme të përparuara ftohjeje dhe mbyllje emergjente për të garantuar standardet më të larta të sigurisë.

Nëse ju nevojitet një lidhës i personalizuar ose një zgjidhje menaxhimi për të gjithë flotën, BENY New Energy ofron një garanci 3-vjeçare me një garanci 100% zëvendësimi. Ne nuk ofrojmë vetëm një prizë; ne ofrojmë një ekosistem të qëndrueshëm për të ardhmen që maksimizon kthimin e investimit tuaj.

Kontaktoni për Zgjidhje të Përshtatura të Ngarkimit CCS

Zhvillimet dhe tendencat e ardhshme

La EV Peizazhi po ndryshon ndërsa standardet rajonale evoluojnë për të përmbushur kërkesat më të larta për energji dhe një integrim më të zgjuar të rrjetit.

  • Ngritja e NACS dhe Rënia e CCS1:
    Në Amerikën e Veriut, standardi SAE J3400 (NACS) ka zëvendësuar në mënyrë efektive CCS1. Pothuajse të gjithë prodhuesit kryesorë të automjeteve po kalojnë në këtë lidhës më kompakt dhe më të besueshëm deri në vitin 2026. Për pronarët ekzistues të CCS1, ky ndryshim do të thotë një të ardhme të përdorimit të adaptorëve për të aksesuar infrastrukturën në zgjerim të dominuar nga NACS. Ky konsolidim synon të zgjidhë brishtësinë mekanike dhe problemet e "shtrëngimit të dorës" të komunikimit që shpesh e kanë prekur standardin CCS1.
  • V2X dhe Fuqia e CCS2:
    Evropa është aktualisht lider global në teknologjinë Automjet-me-Gjithçka (V2X), me CCS2 që shërben si shtylla kurrizore kryesore. Meqenëse CCS2 mbështet në mënyrë natyrale protokollin ISO 15118-20, ai lejon që automjetet elektrike të funksionojnë si "bateri mbi rrota". Kjo mundëson karikimin dypalësh (V2G/V2H), duke i lejuar makinat të stabilizojnë rrjetet e energjisë ose të furnizojnë me energji shtëpitë gjatë ndërprerjeve.
  • Pse Evropa i përmbahet CCS2:
    Pavarësisht zhurmës rreth NACS, Evropa mbetet e përkushtuar ndaj CCS2 për shkak të rrjetit të saj elektrik trefazor. Dizajni me 7 kunja i CCS2 trajton në mënyrë native karikimin trefazor AC, duke lejuar shpejtësi deri në 22 kW. Kalimi në një lidhës të stilit NACS do të kërkonte një ulje masive dhe të kushtueshme të infrastrukturës elektrike evropiane.
  • Sistemi i Ngarkimit Megavat (MCS):
    Për kamionët e rëndë, edhe karikimi i shpejtë prej 350 kW është i pamjaftueshëm. Sistemi i ardhshëm i karikimit me Megavat (MCS) e shkallëzon logjikën e komunikimit CCS për të ofruar mbi 1.2 MW energji. I projektuar për transport mallrash në distanca të gjata, MCS lejon që bateritë masive të karikohen në më pak se 30 minuta. Ndërsa priza është një dizajn i ri i fortë, "truri" i softuerit të saj mbetet i rrënjosur në kuadrin e provuar CCS.

Përfundim

Zgjedhja midis CCS1 dhe CCS2 rrallë është çështje preference; është çështje vendndodhjeje dhe fizikës së rrjetit. CCS1 mbetet kampioni i trashëguar i rrjetit njëfazor të Amerikës së Veriut, pavarësisht dobësive të tij mekanike. CCS2 është fuqia e gjithanshme dhe me shpejtësi të lartë që ka pushtuar pjesën më të madhe të botës përmes aftësisë së tij me rrymë alternative trefazore dhe kyçjes së fuqishme elektronike.

Për përdoruesin, qëllimi mbetet i njëjtë: një lidhje e pandërprerë që ofron energji në mënyrë të sigurt dhe të shpejtë. Duke kuptuar bazat teknike të këtyre dy gjigantëve dhe duke zgjedhur partnerë infrastrukturorë si BENY të cilët i japin përparësi sigurisë dhe pajtueshmërisë globale, ne i afrohemi një hap më shumë një bote ku "lidhja në prizë" është po aq e thjeshtë dhe e besueshme sa dikur ishte kthimi i një çelësi.

FAQs

⚡ A karikohet CCS1 shpejt?
Po, CCS1 (Sistemi i Kombinuar i Ngarkimit Tipi 1) është një standard i ngarkimit të shpejtë DC i projektuar për transferim të energjisë me fuqi të lartë, duke lejuar kohë karikimi dukshëm më të shkurtra krahasuar me ngarkimin standard AC Niveli 2.

🔌 A mund të karikojë një Tesla një CCS1?
Një karikues CCS1 mund të karikojë një automjet Tesla me kusht që të përdorni një adaptor të pajtueshëm CCS1-me-Tesla dhe firmware-i i automjetit mbështet komunikimin CCS (i zakonshëm në modelet më të reja të Amerikës së Veriut).

🚗 A mund ta përdor CCS1 në J1772?
Një spinë CCS1 nuk mund të përdoret në një port standard të automjetit J1772 sepse dy kunjat shtesë DC e pengojnë fizikisht atë të vendoset; megjithatë, një spinë J1772 mund të futet në pjesën e sipërme të hyrjes së automjetit CCS1 për karikim AC.

🔋 Si ta dalloni nëse EV Ngarkuesi është në nivelin 1 apo 2?
Një karikues i Nivelit 1 përdor një prizë standarde shtëpiake 120V me 3 kunja dhe një kabllo më të hollë, ndërsa një karikues i Nivelit 2 kërkon një prizë me fuqi të lartë 240V (e ngjashme me një spinë tharëseje) ose një stacion të lidhur me kabllo dhe ka një kabllo dukshëm më të trashë.

© 2026 Udhëzues për Lidhësin CCS1 vs CCS2 – Profesional EV Zgjidhjet e tarifimit

↑

Merr një citim falas

Bisedoni me ekspertin tonë

    Bisedoni me ekspertin tonë