CCS1 proti CCS2: Vodnik za popolno primerjavo

Delite ta članek na družbenih omrežjih:

Kombinirani polnilni sistem (CCS) je ključni vmesnik med vozilom in električnim omrežjem v svetovnem ev trg. Standard CCS je rezultat partnerstva med ključnimi proizvajalci avtomobilov in je bil razvit za standardizacijo polnjenja z izmeničnim in enosmernim tokom v en vmesnik, s čimer se odpravi potreba po dveh priključkih za vozila.

Kljub temu sta bila zaradi regionalnih razlik v električnih omrežjih, in sicer zaradi razlikovanja med enofazno in trifazno energijo, ustvarjena dva različna standarda: CCS1 in CCS2. Za ev Za lastnike, upravljavce in izvoznike ni tehnične razlike v glavni razliki med obema, temveč gre za poslovno odločitev, ki je ključnega pomena. Izbira napačnega standarda vodi do nezdružljive strojne opreme in visokih nepovratnih stroškov. Te tehnične in geografske meje so ključne za razumevanje zanesljivosti infrastrukture in dolgoročne donosnosti naložb v hitro spreminjajočem se svetu. ev polnjenje. Ta priročnik je celovita primerjava, ki pomaga lastnikom, upravljavcem in ev uporabnikom pri premagovanju izzivov globalnega EV polnjenje.

Kaj je priključek CCS1?

Priključek ccs tipa 1 je standard, ki je bil razvit predvsem na severnoameriškem in južnokorejskem trgu. Gre za različico vtiča AC J1772 (tip 1), na katerem ameriško polnjenje temelji že več kot deset let. Industrija je na spodnji del dodala dva velika kontakta za enosmerni tok, da bi oblikovala kombinirano vtičnico, ki omogoča vozilu tako počasno polnjenje z izmeničnim tokom doma kot hitro polnjenje z enosmernim tokom na avtocesti, ne da bi bilo treba imeti dva ločena vhoda na karoseriji avtomobila.
CSS1 je tehnično enofazni standard. V Severni Ameriki se enofazno ali deljeno napajanje uporablja za gradnjo stanovanjskih in večine lahkih komercialnih električnih sistemov. Zaradi tega AC komponenta vtiča CCS1 uporablja samo enojno razporeditev priključkov za napajanje. Ta zasnova je bila zelo logična na trgu, kjer se trifazno napajanje redko dobavlja domovom ali malim podjetjem, zaradi česar je polnjenje za povprečnega uporabnika preprosto.

1CCS1

Kaj je priključek CCS2?

Evropski standardni ekvivalent je CCS2, ki hitro postaja prevladujoči standard v preostalem svetu, ne pa v Severni Ameriki, na Kitajskem in Japonskem. Zgrajen je na osnovi Mennekesovega (tip 2) AC vtiča. Priključek CCS2 je bil trifazni AC priključek, za razliko od ameriškega, ki je bil zgrajen po drugačni zasnovi za trifazni izmenični tok.
Trifazno napajanje je standard tako za industrijsko kot stanovanjsko distribucijo v Evropi ter večjem delu Oceanije in Azije. CCS2 omogoča vozilom, da pri počasnem polnjenju v načinu AC porabijo veliko več energije s podnožjem tipa 2, ki lahko doseže do 22 kW. Dva enosmerna pina na dnu omogočata hitro polnjenje s priključkom, ki je fizično večji in bolj okrogel kot CCS1, vendar ima višjo zgornjo mejo zmogljivosti na vseh področjih.

2CCS2

CCS1 proti CCS2: poglobljena primerjalna analiza glavnih razlik

Da bi se prebili skozi zapletenosti EV Za implementacijo v svetu je treba pogledati dlje od plastičnega ohišja. Spodnja tabela in spodnja analiza dodatno razčlenjujeta temeljne tehnične razlike med tema dvema standardoma.

Primerjalna tabela: CCS1 proti CCS2

Feature CCS1 (severnoameriški standard) CCS2 (evropski/globalni standard)
Fizično oblikovanje Okrogel zgornji profil, ki spominja na tradicionalno šobo za gorivo z dolgim ​​industrijskim ročajem. Profil v obliki črke D z ravnim vrhom, ki ponuja bolj elegantan in integriran videz.
Konfiguracija pinov 5 zgornjih pinov, ki temeljijo na standardu tipa 1 (J1772), plus 2 spodnja enosmerna pina. 7 zgornjih pinov po standardu tipa 2 (Mennekes) in 2 spodnja enosmerna pina.
Električna arhitektura/močna Zasnovan posebej za enofazna omrežja z izmeničnim tokom. Zasnovan za podporo enofaznih in trifaznih omrežij izmeničnega toka.
Sistem za zaklepanje Ročna mehanska zapahnica, ki se aktivira z uporabniško nadzorovanim gumbom s palcem na ročaju. Samodejno elektronsko zaklepanje, ki ga upravlja ECU vozila prek notranjega aktuatorja.
Vzdržljivost in varnost Zunanji plastični zapah je izpostavljen in se lahko ob padcu zlomi, kar lahko prepreči polnjenje. Notranji elektronski pin je zaščiten pred vremenskimi vplivi, kar zmanjšuje tveganje iskrenja ali nedovoljenega poseganja.
Zmogljivost izmeničnega napajanja Običajno omejeno na 7.4 kW ali 11 kW zaradi enofaznih omejitev. Podpira bistveno višje hitrosti, običajno do 22 kW ali 43 kW na javnih postajah.
Zmogljivost enosmernega toka Teoretično podpira 350 kW, vendar je zaradi starejše infrastrukture pogosto omejeno na 200 A. Robustno prenaša visoke tokovne obremenitve do 500 A in 1000 V z večjo toplotno konstantnostjo.
Toplotna stabilnost Nagnjenost k "termičnemu dušenju" pri velikih obremenitvah zaradi zračnega hlajenja ali osnovnih tekočih sistemov. Ima napredne razdelilnike s tekočinskim hlajenjem, ki ohranjajo najvišje hitrosti dlje časa.
Pripravljenost na pametna omrežja Osnovna izmenjava podatkov PLC z delnim uvajanjem naprednih funkcij ISO 15118. Zrela implementacija protokola ISO 15118, ki omogoča zmogljivosti Plug & Charge in V2G.
Primarni trgi Koncentrirano v Severni Ameriki, Južni Koreji in Tajvanu. Standardno po vsej Evropi, Oceaniji, Južni Ameriki, jugovzhodni Aziji in Bližnjem vzhodu.
Strateški obeti Prehod na specializiran zastareli standard, zlasti ker Severna Amerika prehaja na NACS. Neizogiben globalni skupni imenovalec za mednarodno skalabilnost in optimizacijo dobavne verige.

Razlike v fizični zasnovi

Regionalni izvor in električni sistemi, ki jih podpirata CCS1 in CCS2, določajo fizično razliko med obema. Čeprav oba temeljita na isti dvopolni enosmerni nastavitvi na spodnjem delu, ki omogoča hitro polnjenje, se zgornji del obeh zelo razlikuje po obliki in velikosti, številu pinov in sistemu zaklepanja.

Oblika in velikost priključka

Električni standardi, ki jih podpira vsak priključek, se neposredno odražajo v fizičnem odtisu in silhueti priključka. Čeprav imata oba sistema na dnu enake velike enosmerne pine, se zgornji deli zelo razlikujejo po obliki in velikosti.

  • CCS1 (slog »šobe«):
    Priključek CCS1 je značilen po svojem okroglem zgornjem profilu, ki še vedno ohranja obliko, ki spominja na klasično šobo za gorivo. Zgornje ohišje je nekoliko ožje od CCS2 zaradi svoje konstrukcije okoli 5-pinske razporeditve enofaznega izmeničnega polnjenja. Njegova splošna zasnova je običajno bolj osredotočena na bolj industrijsko obliko, običajno z daljšim ročajem, ki uporabniku omogoča trden oprijem.
  • CCS2 (»integrirani« slog):
    Priključek CCS2 ima bolj eleganten in sodoben videz, z ravnim vrhom in profilom v obliki črke D. Običajno je širši in močnejši od CCS1 – tehnična zahteva za 7-pinski format, potreben za podporo trifaznega izmeničnega toka. Zaradi širše velikosti je vtič bolj trden in ima videz poravnane vgradnje, ko je vstavljen v vtičnico vozila.

Razporeditev pinov in električna arhitektura

Glavna strukturna razlika je v delu konektorja, ki deluje na izmenični tok (AC):

  • CCS1 (kombinacija 1):
    V skladu s severnoameriškim standardom tipa 1 (J1772). Na zgornjem delu ima 5 pinov. Razporeditev je preprostejša in manjša, saj je namenjena uporabi v enofaznih električnih omrežjih.
  • CCS2 (kombinacija 2):
    V skladu z evropskim standardom tipa 2 (Mennekes). V zgornjem delu ima 7 pinov. Dodatni pini omogočajo napajanje s trifaznim izmeničnim tokom, zaradi česar je zgornje ohišje nekoliko širše kot pri CCS1.

Ta tehnična delitev opisuje obstoječo delitev na svetovnih trgih. Industrija v Severni Ameriki se hitro premika proti NACS (SAE J3400) podjetja Tesla. Ker je severnoameriško omrežje večinoma enofazno, dejstvo, da CCS1 ni mogel obdelati trifaznega napajanja, ni bila velika izguba. Ker je tudi NACS izvorno enofazna zasnova, je bil prehod na manjši Teslin standard na ameriški trg enostaven. Po drugi strani pa je 7-pinska postavitev CCS2 v Evropi neizogibna nuja zaradi uporabe trifaznega napajanja. Zaradi te tehnične zahteve je CCS2 nedvomni regionalni standard, saj noben enofazni konektor (kot sta NACS ali CCS1) ne more v celoti izkoristiti zmogljivosti evropskega omrežja.

Varnostni in zaklepni mehanizmi

Največja funkcionalna razlika med standardoma je način pritrditve priključka na vozilo, kar vpliva tako na vsakodnevno uporabnost kot na dolgoročno zanesljivost.

  • CCS1 (Ročna mehanska zapahnica):
    CCS1 ima na ročaju gumb, ki se upravlja s palcem. Uporabnik mora pritisniti to ročico, da vtič priključi ali odklopi iz vtičnice vozila, pri čemer se sliši fizični klik, podoben običajni bencinski črpalki. Ahilova peta CCS1 je ročna zapahnica. Ker je zapahnica plastična gibljiva komponenta, ki je izpostavljena vremenskim vplivom, se lahko zlomi, ko pade na zamrznjeno cesto. Okvarjena zapahnica povzroči, da avtomobil ne bo prepoznal zaklenjenega stanja in ne bo začel visokonapetostnega polnjenja.
  • CCS2 (Samodejna elektronska ključavnica):
    Priključek CCS2 nima zunanjih gumbov ali gibljivih komponent. Zaklepanje namesto tega izvaja elektronski aktuator, ki je varno nameščen v vtičnici vozila. Ko je vtič vstavljen, ga računalnik (ECU) avtomobila samodejno zaklene. Elektronska ključavnica CCS2 je nameščena v avtomobilu na varnem mestu. Gre za visoko zanesljivo zasnovo, kar pomeni, da električna povezava ni pod napetostjo, dokler računalnik vozila ne preveri fizične ključavnice. To močno zmanjša možnost iskrenja v primeru nenamernega odklopa in ponuja veliko večjo stopnjo zaščite pred nedovoljenim vdorom.

Tehnične lastnosti in električne specifikacije

Poleg fizičnega vmesnika je praktična uporaba teh konektorjev opredeljena tudi z njihovo električno arhitekturo in programsko opremo, ki nadzoruje pretok energije.

Hitrost in izhodna moč polnjenja

Če vam te hitrosti niso znane, preberite naš obsežen vodnik o DC hitro polnjenje.

  • CCS1:
    Enofazno električno omrežje, zasnovano za severnoameriška in južnokorejska električna omrežja. V svetu počasnega polnjenja z izmeničnim tokom (AC) je običajno omejeno na 7.4 kW oziroma 11 kW. Pri hitrem polnjenju z enosmernim tokom (DC), čeprav ga je teoretično mogoče polniti z močjo do 350 kW, starejša infrastruktura morda omogoča polnjenje le z močjo 200 A, kar lahko povzroči počasnejše polnjenje baterij z visoko zmogljivostjo.
  • CCS2:
    Zasnovan za delovanje na trifaznih električnih omrežjih, ki so pogosta v Evropi, Avstraliji in večjem delu Azije. To omogoča veliko hitrejše polnjenje z izmeničnim tokom do 22 kW (ali celo 43 kW) na javnih polnilnicah, kar skrajša čas polnjenja ponoči ali na delovnem mestu za skoraj dve tretjini. CCS2 je bolj robusten v enosmernih aplikacijah in pogosto lahko podpira do 500 A in 1000 V z večjo zanesljivostjo.

Čeprav so tehnične specifikacije v kilovatih, je pravi učinek v času. Razlika v učinkovitosti je dramatična v primeru tipične baterije s 100 kWh leta 2026. Sistem CCS2 lahko zagotovi 90-odstotno napolnjenost v standardnem štiriurnem delovnem polnjenju v primerjavi s sistemom CCS1, ki zagotovi približno 28 odstotkov, zaradi česar vozilo še zdaleč ni pripravljeno. To velja tudi za nočno polnjenje, saj CCS2 za celoten cikel potrebuje 4.5 ure, v primerjavi s 13.5 urami pri CCS1. Več o teh nočnih hitrostih izveste v branju o koliko časa traja polnilnik stopnje 2Poleg čiste hitrosti CCS2 zagotavlja stabilnost omrežja z uravnoteženjem električne obremenitve na treh linijah, s čimer odpravlja padce napetosti in nevarnosti pregrevanja kablov, ki jih povzroča velika poraba CCS na enem vodu.

Integracija omrežja in komunikacijski protokoli

Tehnična bogatost standarda polnjenja je določena z zmožnostjo standarda za komunikacijo med vozilom in električnim omrežjem. Čeprav imata CCS1 in CCS2 podobne temelje, se njune smeri leta 2026 razlikujejo glede na regionalne prioritete in razvoj tehnologije pametnih omrežij.

  • Pokrajina CCS1 in NACS Pivot:
    CCS1 se za komunikacijo po električnem omrežju (PLC) in standard HomePlug Green PHY za omogočanje rokovanja med avtomobilom in polnilnikom. Čeprav omogoča preprosto izmenjavo podatkov, so bile bolj kompleksne funkcije ISO 15118 (kot je Plug & Charge) v Severni Ameriki uvedene postopoma zaradi lokalnega prehoda na standard NACS (Tesla). Ta prehod je praktično zamrznil R&D dvosmernega polnjenja na osnovi CCS1. To je past za operaterje, ki razvijajo infrastrukturo pametnega mesta, saj CCS1 ne ponuja zmogljivosti upravljanja energije prihodnosti, ki jih poudarjajo na drugih trgih.
  • Prednost CCS2 in V2X:
    CCS2, tako kot CCS2, temelji na osnovi PLC/Green PHY, vendar ima veliko bolj razvito implementacijo protokola ISO 15118. Do leta 2026 je bil ta standard zahtevan v številnih regijah javne infrastrukture, kar omogoča nemoteno polnjenje in napredno funkcionalnost vozila v omrežje (V2G). Zaradi tega je CCS2 boljša možnost pri upravljanju pametnih omrežij in operacijah komercialnega voznega parka velikega obsega. CCS2 je prevzel vodilno vlogo v dirki V2X s hitrejšim napredovanjem pri standardizaciji ISO 15118-20; njegova strojna oprema je že v osnovi pripravljena za varno rokovanje, potrebno za pretvorbo električnih vozil v domače baterije, in zagotavlja stopnjo integracije omrežja, ki je CCS1 še ne more doseči.

Hladilni sistemi in toplotna stabilnost

  • CCS1:
    Postaje CCS1 z veliko močjo običajno uporabljajo zračno ali preprosto tekočinsko hlajene kable. Ker lahko ročni mehanski zapah občasno dovoli nekaj premikanja ali kopičenja ostankov, se lahko kontaktni upor poveča pri velikih obremenitvah. To včasih povzroči tako imenovano termično dušenje, pri katerem je polnilnik prisiljen zmanjšati izhodno moč, da se ročaj ne pregreje.
  • CCS2:
    Ima zelo napredne razdelilnike s tekočinskim hlajenjem, ki krožijo mešanico glikola in vode neposredno okoli prevodnikov. Ker elektronska ključavnica zagotavlja natančno in fiksno povezavo med nožicami in dovodom vozila, sta mikroobloki in nastajanje toplote čim manjša. To omogoča sistemom CCS2, da vzdržujejo najvišje stopnje polnjenja dlje časa, ne da bi pri tem prišlo do izpadov električne energije zaradi varnostnih razlogov.

Regionalna in tržna distribucija

Mednarodna ločitev med CCS1 in CCS2 je neposreden pokazatelj regionalnih električnih omrežij. Ta tehnična ločitev sili podjetja, da se bodisi specializirajo lokalno bodisi globalno s skalabilnostjo.

  • CCS1: CCS1 temelji na arhitekturi enofaznega omrežja z izmeničnim tokom, kot je sistem z deljenimi fazami, ki se uporablja v Severni Ameriki, in se večinoma pojavlja v Severni Ameriki, Južni Koreji in Tajvanu. Vendar se njegov tržni položaj spreminja. V Severni Ameriki je hitro uvajanje standarda NACS s strani Tesle premaknilo CCS1 v zastarelo specialnost. Za globalne operaterje združljivost s CCS1 ni več strateška poteza k mednarodni širitvi, temveč taktika, ki se uporablja na določenih ozemljih. Še vedno je zahtevano merilo za ohranitev obstoječe infrastrukture v vzhodni Aziji in severnoameriških zastarelih projektih, vendar ni več gonilo globalne rasti.

Ker bo leta 2026 NACS postal severnoameriški standard, bodo morali lastniki CCS1 živeti v prehodnem obdobju, za katerega je značilna odvisnost od adapterjev. Učinkovitost teh adapterjev se običajno zmanjša za 1–3 odstotke zaradi toplote, kar lahko povzroči termično dušenje in zmanjša hitrost polnjenja med sejami z veliko močjo. Prav tako lahko potrebna pretvorba protokola povzroči 10–15 sekund zamude pri prvem stisku roke med polnilnikom in avtomobilom. Zaradi varnosti se ne smemo odpovedati uporabi strojne opreme s certifikatom UL 2251; sicer strojna oprema ne bo imela toplotnih senzorjev, potrebnih za preprečevanje varjenja konektorjev na vrata, ko je tok visok.

  • CCS2: CCS2 je neizogiben standard preostalega sveta. Optimiziran je za delo z visoko učinkovitimi trifaznimi električnimi omrežji in je zahtevani ali dejanski standard v Evropi, Oceaniji, Južni Ameriki, jugovzhodni Aziji in na Bližnjem vzhodu. Komercialno CCS2 zagotavlja neprekosljivo pokritost. Zaradi možnosti uporabe ene strojne arhitekture na različnih celinah z malo lokalizacije je postal temelj optimizacije globalne dobavne verige. Poleg Kitajske in ZDA, osredotočenih na NACS, je CCS2 najcenejša pot do mednarodne skalabilnosti, z največjo donosnostjo v smislu širokega geografskega dosega.

3CCS2

Kakšne so prednosti in slabosti konektorjev CCS1 in CCS2?

Izbira med CCS1 in CCS2 temelji na kompromisu med regionalnimi infrastrukturnimi potrebami ter tehnično zmogljivostjo, varnostjo in dolgoročno vzdržljivostjo strojne opreme.

Priključek CCS1 (severnoameriški standard)

Prednosti Proti
Vzpostavljena mreža: Široko sprejeta v Severni Ameriki in Južni Koreji z zrelo dobavno verigo za dele. Krhkost zapaha: Zunanji ročni kavelj je točka z visoko stopnjo okvare; če pade, lahko zlomljen zapah onesposobi polnilnik.
Taktilna povratna informacija: Zagotavlja jasen fizični »klik«, ki uporabnikom omogoča potrditev povezave brez preverjanja zaslona. Omejitev hitrosti z izmeničnim tokom: Omejeno na enofazno polnjenje z izmeničnim tokom, zaradi česar je na javnih polnilnicah bistveno počasnejše od CCS2.
Kompaktna zasnova: Manjši odtis klimatske naprave oblikovalcem olajša namestitev v ozke karoserijske plošče vozil. Prehod na NACS: Severna Amerika se sooča z obdobjem ukinitve, saj se veliki proizvajalci avtomobilov preusmerjajo na Teslin standard NACS.

Preprostost CCS1 je značilna po mehanski preprostosti, kar je njegova največja slabost. Taktilni klik je uporabniku prijazen, vendar je izpostavljena plastična zapah znana po tem, da se vlomlja na prometnih javnih postajah. Poleg tega njegova nezmožnost uporabe trifaznega napajanja omejuje njegovo uporabo med uporabniki, ki potrebujejo hitro polnjenje z izmeničnim tokom na delovnem mestu ali med nakupovanjem.

Priključek CCS2 (evropski/globalni standard)

Prednosti Proti
Trifazna učinkovitost: Vgrajena podpora za trifazni izmenični tok (do 22 kW) omogoča veliko hitrejše polnjenje na ciljnih lokacijah. Ergonomija kabla: Dodatno ožičenje za trifazno napajanje naredi kable opazno težje in toge za rokovanje.
Aktivna varnost: Ima notranjo elektronsko ključavnico, ki jo upravlja avtomobil in preprečuje nepooblaščeno odstranitev med sejo. Mehanska kompleksnost: Zanašanje na notranji motor za zaklepanje vtiča ustvarja tveganje, da se kabel "uje", če motor odpove.
Pripravljenost za V2X: Boljša zasnova za aplikacije »Vehicle-to-Everything« (V2X), kot je napajanje doma iz avtomobilskega akumulatorja. Prekomerno inženirstvo: V regijah z enofaznim napajanjem uporabniki plačujejo za vrhunsko strojno opremo, ki je ne morejo v celoti izkoristiti.

CCS2 je tehnično boljši standard, ki se osredotoča na visoko moč in varnost. Izboljšuje zmogljivost trenutnih električnih omrežij s podporo trifazne elektrike. Vendar pa to gre na račun ergonomije; kabli so za nekatere uporabnike okorni, elektronski mehanizem zaklepanja pa uvaja raven kompleksnosti programske in strojne opreme, ki je CCS1 nima.

Kateri modeli električnih vozil so združljivi s CCS1 in CCS2?

Standard CCS1 se najpogosteje uporablja na severnoameriškem in južnokorejskem trgu, kjer je glavna hitra polnilna vrata za Ford F-150 Lightning, Hyundai Ioniq 5 (ameriška specifikacija) in Chevrolet Bolt. Tudi novejši ameriški električni tovornjaki, kot je Rivian R1T, uporabljajo CCS1 kot svoj sistem za hitro polnjenje.

Nasprotno pa se je standard CCS2 izkazal za nedvomno vodilnega na svetu, zlasti v Evropi in Avstraliji. Primeri reprezentativnih modelov s tem priključkom so evropske različice Volkswagna ID.4, Porscheja Taycana in Polestarja 2. Omeniti velja, da ima Tesla v Združenih državah Amerike lastniški vtič, v Evropi in Avstraliji pa imata njen Model 3 in Model Y izvorna priključka CCS2 za uskladitev z lokalnimi električnimi omrežji.

Upoštevati je treba, da je združljivost vozil pogosto odvisna od območja prodaje, ne pa od znamke. Primer bi bil Hyundai Ioniq 5, ki se prodaja v Kaliforniji, in bo imel vtičnico CCS1, medtem ko bo isti model, ki se prodaja v Berlinu ali Sydneyju, opremljen s priključkom CCS2. To je glavni vzrok za razširjenost adapterjev pri uvozu avtomobilov, vendar imajo običajno zgoraj omenjene kompromise glede varnosti in učinkovitosti. Za obvladovanje izbire kablov in varnosti glejte Ultimate Guide to EV Polnilni kabli: vrste, nasveti in združljivost.

4CCS1

Interoperabilnost in pasti, ki se jim je treba izogniti: resničnost pretvornikov

Ali je mogoče izvoziti avtomobil CCS1 z ameriškimi specifikacijami v Evropo ali na Bližnji vzhod in ga preprosto vgraditi v predelavo? Tehnični odgovor je pritrdilen, vendar je realnost na terenu trčenje strojne in programske opreme.

Neusklajenost AC omrežja

Začetna ovira je napajalna faza. V severnoameriških vozilih CCS1 se uporabljajo enofazni vgrajeni polnilniki. Ker so evropska in bližnjevzhodna omrežja trifazna, lahko adapter pogosto zmanjša vašo polnilno hitrost, ki je 11 kW, na bednih 3.7 kW, saj se avtomobil napaja samo po eni liniji. Druge inteligentne postaje lahko celo popolnoma zavrnejo povezavo, da preprečijo neuravnoteženo obremenitev.

Komunikacijska »narečja«

Čeprav oba standarda temeljita na komunikaciji po električnem omrežju (PLC), temeljita na različnih regionalnih narečjih. Zakasnitev 100 ms v signalu rokovanja lahko povzroči komunikacijsko napako. Prav te časovne razlike in razlike v delovnih ciklih krmilnega pilota (CP) povzročijo, da mnogi adapterji ne začnejo seje.

Pasivne v primerjavi z aktivnimi rešitvami

Niso vsi pretvorniki enaki in izbira napačnega lahko stane veliko.

  • Tveganje pasivnih adapterjev:
    To so navadne plastične lupine brez notranje logike. Predstavljajo tveganje za polnjenje z visoko močjo enosmernega toka, saj nimajo toplotnih senzorjev. Pasivni adapter se lahko pri hitrostih nad 200 kW pregreje in stopi polnilno odprtino, preden avtomobil ali polnilnica opazi, da je nekaj narobe.
  • Varnost aktivnih krmilnikov:
    Aktivni pretvorniki profesionalne kakovosti so prevajalniki v realnem času. Njihovi notranji čipi popravijo signale CP in PP za uspešno rokovanje. Predvsem pa imajo termični nadzor za zmanjšanje porabe energije v primeru povišanja temperature in s tem zaščito vezja vašega vozila.

Končna rešitev: Dodatna vgradnja strojne opreme

Popolna nadgradnja strojne opreme je standard trajne zanesljivosti. Ne gre le za preproste adapterje, temveč za fizično zamenjavo vhoda CCS1 z izvornim modulom CCS2 in popolno prilagoditev visokonapetostnega ožičenja.
Vendar strojna oprema ni vse. Za zagotovitev, da vozilo pravilno bere trifazne napajalne in komunikacijske signale, je potrebna digitalna nastavitev. Za upravljavce ali lastnike, ki bi se morda odločili za to pot, naslednja razčlenitev na podlagi podatkov prikazuje realne stroške in tehnična tveganja profesionalne naknadne vgradnje:

Ključni premislek Podrobnosti in morebitna tveganja
Ocenjeni stroški 1,500–3,500 USD (vključuje dovod CCS2, visokonapetostne kabelske snope in krmilne module).
Zid programske opreme Tehnik mora ponovno kodirati vdelano programsko opremo Gateway (GTW) vozila, da prepozna trifazne izmenične signale; brez tega se avtomobil ne bo polnil.
Stanje garancije V skoraj 100 % primerov bo naknadna vgradnja, ki jo opravi samostojno ali zunanja oseba, razveljavila garancijo proizvajalca za baterijski sklop in visokonapetostni sistem.
Tveganje varnosti Nepravilno tesnjenje med naknadno vgradnjo lahko povzroči kondenzacijo znotraj visokonapetostnega priključka, kar med močnim dežjem ali pranjem avtomobila povzroči »izolacijske napake«.

Kako izbrati med konektorjema CCS1 in CCS2?

Izbira ustreznega standarda se nanaša na usklajenost strojne opreme z lokalno infrastrukturo, da se dolgoročno preprečijo tehnične in finančne izgube.

  • Osebni lastniki: Odvisno je od vašega lokalnega omrežja. Enofazno napajanje, ki se uporablja v severnoameriških vozilih CCS1, se ne ujema s trifaznimi omrežji, ki se uporabljajo v Evropi in na Bližnjem vzhodu. Uvoz avtomobila CCS1 na takšna območja lahko pogosto povzroči trajno oviro pri počasnem polnjenju – omejitev izmeničnega toka na 3.7 kW namesto 11 kW ali 22 kW, kot je pri domačih avtomobilih CCS2.
  • Upravljavci polnilnih postaj (CPO): Na prehodnih trgih, kot sta jugovzhodna Azija ali Južna Amerika, je vozni park običajno kombinacija regionalnih standardov. Dvojni polnilniki (CCS1 in CCS2) so najvarnejša naložba za maksimiranje donosnosti naložbe in zagotovitev prihodnosti vaše lokacije. To vam bo zagotovilo, da boste lahko postregli vsem voznikom ne glede na poreklo njihovega vozila in hkrati prilagodljivi lokalnim spremembam električne energije.
  • Izvozniki: Eno največjih komercialnih tveganj je izvoz vozila, ki ne ustreza mreži destinacije. To zmanjšuje uporabnost avtomobila, kar povzroča negativne ocene in zmanjšano nadaljnjo prodajo. Za zaščito svoje blagovne znamke vedno uskladite polnilno različico vozila z domačo infrastrukturo destinacije. Če se neskladju ni mogoče izogniti, avtomobil opremite s certificiranim aktivnim pretvornikom, namesto da bi stranko pustili tvegati nevarna, necertificirana popravila tretjih oseb.

Ni pomembno, ali delujete na trgu z mešanimi standardi ali pa poskušate doseči najboljšo zmogljivost v eni sami regiji, ustrezen partner za strojno opremo je vse. Tukaj pridejo na vrsto prilagodljive rešitve polnjenja. BENY vstopi.

BENYIntegrirano EV Rešitve za polnjenje: Postavljanje globalnih standardov za odličnost infrastrukture

Za premostitev vrzeli med izbiro standarda in uvedbo zanesljive lokacije potrebujete partnerja z dokazano učinkovitostjo na terenu. Z več kot 30 leti strokovnega znanja in globalnim portfeljem več kot 10,000 strank, BENY New Energy se specializira za visokozmogljivo polnilno infrastrukturo, zasnovano za vzdržljivost. Poleg standardnih sistemov CCS1 in CCS2, BENY ponuja prilagojene rešitve za povezljivost s prilagajanjem različnih vrst priključkov za polnjenje električnih vozil vašim edinstvenim potrebam, s ponudbo prilagojenih modelov, ki zagotavljajo brezhibno združljivost z raznolikimi in kompleksnimi zahtevami po strojni opremi.

Naše inženirstvo obravnava specifične težave globalnih operaterjev:

🛡️
Ekstremna zanesljivost
Naši polnilniki so izdelani iz UL-certificiranih materialov, ki zavirajo gorenje, in so podvrženi strogim testiranjem – od UV-staranja do ciklov visokih in nizkih temperatur – kar zagotavlja stabilnost v vseh podnebnih razmerah.
⚡
Pametno upravljanje z energijo
Vsaka enota ima dinamično uravnoteženje obremenitve (DLB) in našo platformo OCPP 1.6J EVsaas, ki omogoča spremljanje v realnem času in inteligentno porazdelitev energije med več polnilniki.
🔒
Neprimerljiva varnost
Z izkoriščanjem naših vodilnih patentov za enosmerna stikala UL508i v panogi, BENY Polnilnice New Energy vključujejo napredne hladilne sisteme in izklope v sili, ki zagotavljajo najvišje varnostne standarde.

Ne glede na to, ali potrebujete priključek po meri ali rešitev za upravljanje celotnega voznega parka, BENY New Energy ponuja 3-letno garancijo s 100-odstotnim jamstvom za zamenjavo. Ne nudimo le vtiča; zagotavljamo ekosistem, pripravljen na prihodnost, ki maksimizira vašo donosnost naložbe.

Kontakt za prilagojene rešitve polnjenja CCS

Prihodnji razvoj in trendi

Naš EV Pokrajina se spreminja, saj se regionalni standardi razvijajo, da bi zadostili višjim potrebam po energiji in pametnejši integraciji omrežja.

  • Vzpon NACS in upad CCS1:
    V Severni Ameriki je standard SAE J3400 (NACS) dejansko nadomestil CCS1. Skoraj vsi večji proizvajalci avtomobilov bodo do leta 2026 prešli na ta kompaktnejši in zanesljivejši priključek. Za obstoječe lastnike CCS1 ta prehod pomeni prihodnost uporabe adapterjev za dostop do rastoče infrastrukture, v kateri prevladuje NACS. Namen te konsolidacije je rešiti težave z mehansko krhkostjo in komunikacijskim »rokovanjem«, ki so pogosto pestile standard CCS1.
  • V2X in moč CCS2:
    Evropa je trenutno vodilna na svetu na področju tehnologije Vehicle-to-Everything (V2X), pri čemer CCS2 služi kot glavna hrbtenica. Ker CCS2 izvorno podpira protokol ISO 15118-20, omogoča električnim vozilom, da delujejo kot »baterije na kolesih«. To omogoča dvosmerno polnjenje (V2G/V2H), kar avtomobilom omogoča stabilizacijo električnih omrežij ali napajanje domov med izpadi.
  • Zakaj se Evropa drži CCS2:
    Kljub razburjenju okoli NACS Evropa ostaja zavezana CCS2 zaradi svojega trifaznega električnega omrežja. 7-pinska zasnova CCS2 izvorno omogoča polnjenje s trifaznim izmeničnim tokom, kar omogoča hitrosti do 22 kW. Prehod na priključek tipa NACS bi zahteval obsežno in drago nadgradnjo evropske električne infrastrukture.
  • Sistem polnjenja megavatov (MCS):
    Za težka tovorna vozila je celo hitro polnjenje z močjo 350 kW nezadostno. Prihajajoči megavatni polnilni sistem (MCS) nadgradi komunikacijsko logiko CCS in zagotovi več kot 1.2 MW moči. MCS, zasnovan za prevoz tovora na dolge razdalje, omogoča polnjenje ogromnih baterij v manj kot 30 minutah. Čeprav je vtič nove, robustnejše zasnove, njegovi programski »možgani« ostajajo zakoreninjeni v preizkušenem ogrodju CCS.

zaključek

Izbira med CCS1 in CCS2 redko ni stvar preferenc, temveč le lokacije in fizike omrežja. CCS1 ostaja vodilni prvak severnoameriškega enofaznega omrežja kljub svojim mehanskim ranljivostim. CCS2 je vsestranski, visokohitrostni sistem, ki je osvojil večino sveta s svojo trifazno izmenično zmogljivostjo in robustnim elektronskim zaklepanjem.

Za uporabnika cilj ostaja enak: brezhibna povezava, ki varno in hitro zagotavlja energijo. Z razumevanjem tehničnih temeljev teh dveh velikanov in izbiro infrastrukturnih partnerjev, kot so BENY Tisti, ki dajejo prednost varnosti in globalni skladnosti, se približujemo svetu, kjer je »priklop« tako preprost in zanesljiv, kot je bil nekoč obračanje ključa.

Pogosta vprašanja

⚡ Ali se CCS1 hitro polni?
Da, CCS1 (Combined Charging System Type 1) je standard hitrega polnjenja z enosmernim tokom, zasnovan za prenos energije z veliko močjo, ki omogoča bistveno krajše čase polnjenja v primerjavi s standardnim polnjenjem z izmeničnim tokom stopnje 2.

🔌 Ali lahko CCS1 polni Teslo?
Polnilnik CCS1 lahko polni vozilo Tesla, če uporabljate združljiv adapter CCS1-Tesla in vdelana programska oprema vozila podpira komunikacijo CCS (običajno pri novejših severnoameriških modelih).

🚗 Ali lahko uporabljam CCS1 na J1772?
Vtiča CCS1 ni mogoče uporabiti na standardnem priključku vozila J1772, ker dva dodatna enosmerna pina fizično preprečujeta njegovo namestitev; vendar pa je mogoče vtič J1772 vstaviti v zgornji del priključka vozila CCS1 za polnjenje z izmeničnim tokom.

🔋 Kako ugotoviti, ali EV Je polnilnik napolnjen na 1. ali 2. stopnji?
Polnilnik stopnje 1 uporablja standardno 3-polno gospodinjsko vtičnico 120 V in tanjši kabel, medtem ko polnilnik stopnje 2 zahteva visokozmogljivo vtičnico 240 V (podobno kot vtič za sušilni stroj) ali fiksno ožičeno postajo in ima opazno debelejši kabel.

© 2026 Vodnik za priključke CCS1 in CCS2 – Professional EV Rešitve za polnjenje

↑

Get Free Quote

Pogovorite se z našim strokovnjakom

    Pogovorite se z našim strokovnjakom