CCS1 ve CCS2: En Kapsamlı Karşılaştırma Kılavuzu

Bu makaleyi Sosyal Medyada paylaşın:

Birleşik Şarj Sistemi (CCS), küresel ölçekte araç ile elektrik şebekesi arasındaki temel arayüzdür. ev CCS standardı, önde gelen otomobil üreticileri arasındaki bir ortaklığın sonucudur ve hem AC hem de DC şarjı tek bir arayüzde standartlaştırmak, böylece iki araç portuna duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir.

Bununla birlikte, elektrik şebekelerindeki bölgesel farklılıklar, yani tek fazlı ve üç fazlı güç arasındaki ayrım nedeniyle iki farklı standart oluşturulmuştur: CCS1 ve CCS2. ev Sahipler, işletmeciler ve ihracatçılar için, ikisi arasındaki temel farkta teknik bir ayrıntı bulunmamakla birlikte, hayati önem taşıyan bir iş kararıdır. Yanlış standardın seçilmesi, uyumsuz donanımlara ve yüksek batık maliyetlere yol açar. Bu teknik ve coğrafi sınırlar, hızla değişen dünyada altyapı güvenilirliğini ve uzun vadeli yatırım getirilerini anlamak için çok önemlidir. ev Şarj etme. Bu kılavuz, sahiplere, işletmecilere ve ev kullanıcıların küresel zorlukların üstesinden gelmelerini sağlamak EV Şarj.

CCS1 Konektörü nedir?

CCS Tip 1 konektörü, esas olarak Kuzey Amerika ve Güney Kore pazarlarında geliştirilen bir standarttır. On yıldan fazla bir süredir Amerikan şarj sistemlerinin temelini oluşturan J1772 (Tip 1) AC fişinin bir varyantıdır. Sektör, alt kısma iki büyük DC kontağı ekleyerek, bir aracın gövdesinde iki ayrı giriş olmadan hem evde yavaş AC şarjı hem de otoyol duraklarında hızlı DC şarjı almasını sağlayan birleşik bir bağlantı noktası oluşturmuştur.
CSS1 teknik olarak tek fazlı bir standarttır. Kuzey Amerika'da, konut ve çoğu hafif ticari elektrik sisteminin yapımında tek fazlı veya bölünmüş fazlı güç kullanılır. Bu nedenle, CCS1 fişinin AC bileşeni, güç sağlamak için yalnızca tek portlu bir düzen kullanır. Bu tasarım, evlere veya küçük işletmelere nadiren üç fazlı güç sağlandığı bir pazarda oldukça mantıklıydı ve ortalama kullanıcı için şarj deneyimini kolaylaştırıyordu.

1CCS1

CCS2 Konektörü nedir?

Avrupa standardı eşdeğeri CCS2'dir ve Kuzey Amerika, Çin ve Japonya hariç dünyanın geri kalanında hızla baskın standart haline gelmektedir. Mennekes (Tip 2) AC fişi üzerine kuruludur. CCS2 konektörü, üç fazlı AC gücü karşılamak için farklı bir tasarıma sahip olan Amerikan muadilinin aksine, üç fazlı bir AC konektörüdür.
Üç fazlı güç, Avrupa'da ve Okyanusya ile Asya'nın büyük bir bölümünde hem endüstriyel hem de konut dağıtımında standarttır. CCS2, araçların Tip 2 tabanıyla AC modunda yavaş şarj olurken çok daha fazla güç çekmesini sağlar; bu da 22 kW'a kadar çıkabilir. Alttaki iki DC pimi, onu CCS1'den fiziksel olarak daha büyük ve daha yuvarlak, ancak genel olarak daha yüksek performans tavanına sahip yüksek hızlı bir şarj konektörü haline getirir.

2CCS2

CCS1 ve CCS2: Başlıca Farklılıkların Derinlemesine, Karşılaştırmalı Analizi

Karmaşık süreçlerden geçebilmek için EV Dünya çapındaki uygulamada, plastik kasanın ötesine bakmak gerekiyor. Aşağıdaki tablo ve analiz, bu iki standart arasındaki temel teknik farklılıkları daha ayrıntılı olarak ele almaktadır.

Karşılaştırma Tablosu: CCS1 ve CCS2

Özellik CCS1 (Kuzey Amerika Standardı) CCS2 (Avrupa/Küresel Standart)
Fiziksel tasarım Üst kısmı yuvarlak, geleneksel yakıt nozuluna benzeyen ve uzun, endüstriyel bir tutamağa sahip. Düz üst yüzeye sahip D şeklinde profil, daha akıcı ve bütünleşik bir görünüm sunar.
PIN konfigürasyonu Tip 1 (J1772) standardına göre 5 üst pin ve 2 alt DC pin. Tip 2 (Mennekes) standardına göre 7 üst pin ve 2 alt DC pin.
Elektrik Mimarlığı/güçlü Tek fazlı alternatif akım (AC) güç şebekeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Hem tek fazlı hem de üç fazlı alternatif akım şebekelerini desteklemek üzere tasarlanmıştır.
Kilit sistemi Sap üzerindeki kullanıcı tarafından kontrol edilen bir düğme ile etkinleştirilen manuel mekanik kilit. Araçtaki ECU tarafından dahili bir aktüatör aracılığıyla kontrol edilen otomatik elektronik kilit.
Dayanıklılık ve Güvenlik Dış kısımdaki plastik kilit açıkta kalır ve düşürüldüğünde kırılmaya yatkındır, bu da şarjı engelleyebilir. Dahili elektronik pin, dış etkenlerden korunarak ark oluşumu veya kurcalama riskini azaltır.
AC Güç Kapasitesi Genellikle tek fazlı sınırlamalar nedeniyle 7.4 kW veya 11 kW ile sınırlıdır. Genellikle halka açık istasyonlarda 22 kW veya 43 kW'a kadar önemli ölçüde daha yüksek hızları destekler.
DC Performansı Teorik olarak 350 kW'ı destekleyebiliyor, ancak genellikle eski altyapı nedeniyle 200A ile sınırlı kalıyor. 500A'e kadar yüksek akım ve 1000V'a kadar yüksek gerilim yüklerini daha yüksek termal kararlılıkla sorunsuz bir şekilde karşılar.
Termal kararlılık Hava soğutmalı veya temel sıvı soğutma sistemleri nedeniyle ağır yükler altında "termal kısıtlamaya" eğilimlidir. Gelişmiş sıvı soğutma manifoldları sayesinde en yüksek hızları daha uzun süre korur.
Akıllı Şebeke Hazırlığı Gelişmiş ISO 15118 özelliklerinin parçalı olarak kullanıma sunulmasıyla birlikte temel PLC veri alışverişi. ISO 15118 protokolünün olgun bir şekilde uygulanması, Tak ve Şarj Et (Plug & Charge) ve V2G özelliklerini etkinleştiriyor.
Birincil Piyasalar Yoğun olarak Kuzey Amerika, Güney Kore ve Tayvan'da bulunmaktadır. Avrupa, Okyanusya, Güney Amerika, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu'da standart uygulama.
Stratejik Görünüm Özellikle Kuzey Amerika'nın NACS'ye yönelmesiyle birlikte, özel bir eski standarda geçiş yapılıyor. Uluslararası ölçeklenebilirlik ve tedarik zinciri optimizasyonu için kaçınılmaz küresel ortak payda.

Fiziksel Tasarımda Farklılıklar

CCS1 ve CCS2'nin bölgesel kökeni ve desteklediği elektrik sistemleri, ikisi arasındaki fiziksel farkı belirler. Her ikisi de hızlı şarjı sağlamak için altta aynı iki pimli DC kurulumuna dayanmasına rağmen, ikisinin üst kısmı şekil ve boyut, pim sayısı ve kilitleme sistemleri açısından çok farklıdır.

Konektörün Şekli ve Boyutu

Her bir konektörün desteklediği elektrik standartları, konektörün fiziksel boyutuna ve silüetine doğrudan yansır. Her iki sistemde de altta aynı büyük DC pinleri bulunmasına rağmen, üst kısımları şekil ve boyut olarak çok farklıdır.

  • CCS1 ("Nozul" Tipi):
    CCS1 konektörü, klasik bir yakıt nozuluna benzeyen şeklini koruyan dairesel üst profiliyle tanımlanır. Üst gövde, tek fazlı AC şarjın 5 pinli düzeni etrafında inşa edildiği için CCS2'den biraz daha dardır. Genel tasarımı genellikle daha endüstriyel bir form faktörüne odaklanmıştır ve genellikle kullanıcıya sağlam bir tutuş sağlamak için daha uzun bir tutamağa sahiptir.
  • CCS2 ("Entegre" Stil):
    CCS2 konektörü, düz üst kısmı ve D şeklinde profiliyle daha sade ve modern bir görünüme sahiptir. Genellikle CCS1'den daha geniş ve daha güçlüdür; bu, üç fazlı AC gücünü desteklemek için gereken 7 pinli formatı karşılamak için teknik bir gerekliliktir. Bu daha geniş boyut, fişe daha sağlam bir his vererek, araç girişinde düzgün ve entegre bir görünüm sağlar.

Pin Yerleşimi ve Elektrik Mimarisi

Ana yapısal farklılık konektörün AC (alternatif akım) kısmındadır:

  • CCS1 (Kombinasyon 1):
    Kuzey Amerika Tip 1 (J1772) standardına göre. Üst kısmında 5 pini vardır. Tek fazlı elektrik şebekelerinde kullanılmak üzere tasarlandığı için daha basit ve daha küçük bir düzene sahiptir.
  • CCS2 (Kombinasyon 2):
    Avrupa Tip 2 (Mennekes) standardına göre üretilmiştir. Üst kısmında 7 adet pin bulunmaktadır. Ek pinler, üç fazlı AC güç almasını sağlar ve bu da üst gövdenin CCS1'den biraz daha geniş olmasına neden olur.

Bu teknik ayrım, dünya pazarlarındaki mevcut ayrımı açıklamaktadır. Kuzey Amerika'daki endüstri hızla Tesla'nın NACS (SAE J3400) standardına doğru ilerliyor. Kuzey Amerika şebekesi çoğunlukla tek fazlı olduğundan, CCS1'in üç fazlı gücü işleyememesi büyük bir kayıp değildi. NACS'nin de tek fazlı bir tasarım olması nedeniyle, ABD pazarında daha küçük Tesla standardına geçiş kolay oldu. Öte yandan, üç fazlı güç kullanımı nedeniyle CCS2 7 pinli düzeni Avrupa'da kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu teknik gereklilik, CCS2'yi tartışmasız bölgesel standart haline getiriyor, çünkü hiçbir tek fazlı konektör (NACS veya CCS1 gibi) Avrupa şebekesinin kapasitesinden tam olarak yararlanamıyor.

Güvenlik ve Kilitleme Mekanizmaları

Konektörün araca nasıl takıldığı, iki standart arasındaki en büyük işlevsel farkı oluşturur ve bu hem günlük kullanım kolaylığını hem de uzun vadeli güvenilirliği etkiler.

  • CCS1 (Manuel Mekanik Kilit):
    CCS1'in sapında başparmakla çalıştırılan bir düğme bulunur. Bu kol, fişi aracın girişine bağlamak veya çıkarmak için kullanıcı tarafından basılmalıdır ve geleneksel bir benzin pompası gibi fiziksel bir tıklama sesi çıkarır. CCS1'in zayıf noktası manuel kilit mekanizmasıdır. Kilit mekanizması, dış etkenlere maruz kalan hareketli bir plastik parça olduğundan, donmuş kaldırıma düştüğünde kırılması muhtemeldir. Arızalı bir kilit mekanizması, aracın kilitli durumu algılamamasına ve yüksek voltajlı şarjı başlatmamasına neden olur.
  • CCS2 (Otomatik Elektronik Kilit):
    CCS2 konektöründe harici düğme veya hareketli parça bulunmamaktadır. Kilitleme işlemi, aracın girişine güvenli bir şekilde yerleştirilmiş elektronik bir aktüatör tarafından gerçekleştirilir. Fiş takıldıktan sonra, aracın bilgisayarı (ECU) fişi otomatik olarak kilitler. CCS2 Elektronik Kilidi, araçta güvenli bir yere monte edilir. Bu, yüksek güvenilirlik sağlayan bir tasarımdır; yani, fiziksel kilit araç ECU'su tarafından doğrulanana kadar elektrik bağlantısı aktif değildir. Bu, kazara bağlantı kesilmesi durumunda ark oluşma olasılığını büyük ölçüde azaltır ve çok daha yüksek bir kurcalama direnci sunar.

Teknik Performans ve Elektriksel Özellikler

Fiziksel arayüzün yanı sıra, bu konektörlerin pratik kullanımı, elektriksel mimarileri ve enerji akışını kontrol eden yazılımları tarafından da belirlenir.

Hız ve Güç Çıkışı Şarjı

Bu hızlar hakkında bilgi sahibi değilseniz, kapsamlı kılavuzumuzu okuyun. DC hızlı şarj.

  • CCS1:
    Kuzey Amerika ve Güney Kore elektrik şebekelerine uyacak şekilde tasarlanmış tek fazlı bir elektrik şebekesi. Normalde AC (yavaş şarj) dünyasında 7.4 kW veya 11 kW ile sınırlıdır. DC hızlı şarj durumunda ise, teorik olarak 350 kW'a kadar şarj edilebilse de, eski altyapı yalnızca 200A'da şarj edilmesine izin verebilir ve bu da yüksek kapasiteli bataryaların daha yavaş şarj olmasına neden olabilir.
  • CCS2:
    Avrupa, Avustralya ve Asya'nın büyük bölümünde yaygın olan üç fazlı elektrik şebekelerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu, halka açık şarj istasyonlarında 22 kW'a (hatta 43 kW'a) kadar çok daha hızlı AC şarj oranları sağlayarak gece veya iş yerinde şarj süresini neredeyse üçte iki oranında azaltır. CCS2, DC uygulamalarında daha sağlamdır ve genellikle daha yüksek güvenilirlikle 500A ve 1000V'a kadar destekleyebilir.

Teknik özellikler kilovat cinsinden olsa da, gerçek etki zaman içindedir. 2026 yılında tipik bir 100 kWh batarya örneğinde verimlilik farkı oldukça çarpıcıdır. CCS2 sistemi, standart dört saatlik bir çalışma şarjında ​​%90 şarj sağlayabilirken, CCS1 sistemi yaklaşık %28 şarj sağlayarak aracın kullanıma hazır olmaktan çok uzak kalmasına neden olur. Bu durum gece şarjı için de geçerlidir; CCS2 tam bir döngüyü tamamlamak için 4.5 saat sürerken, CCS1 13.5 saat sürer. Bu gece şarj hızları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Seviye 2 şarj cihazının şarjı ne kadar sürer?CCS2, saf hızın yanı sıra, elektrik yükünü üç hat üzerinde dengeleyerek şebeke istikrarını sağlar ve CCS'nin ağır tek hat çekiminden kaynaklanan voltaj düşüşlerini ve kablo aşırı ısınma tehlikelerini ortadan kaldırır.

Şebeke Entegrasyonu ve İletişim Protokolleri

Bir şarj standardının teknik zenginliği, standardın araç ile elektrik şebekesi arasında iletişim kurma yeteneğiyle belirlenir. CCS1 ve CCS2 benzer temellere sahip olsalar da, 2026'daki yönelimleri bölgesel önceliklere ve akıllı şebeke teknolojisinin gelişimine bağlı olarak farklılık göstermiştir.

  • CCS1'in Genel Görünümü ve NACS Dönüşümü:
    CCS1, otomobil ve şarj cihazının iletişim kurmasını sağlamak için Güç Hattı İletişimi (PLC) ve HomePlug Green PHY standardına dayanmaktadır. Basit veri alışverişini kolaylaştırmasına rağmen, daha karmaşık ISO 15118 işlevleri (örneğin Tak ve Şarj Et) Kuzey Amerika'da NACS (Tesla) standardına yerel geçiş nedeniyle parça parça kullanıma sunulmuştur. Bu geçiş, pratikte süreci dondurmuştur. R&D CCS1 tabanlı çift yönlü şarjın dezavantajı, akıllı şehir altyapısı geliştiren operatörler için geçmişten kalma bir tuzaktır; çünkü CCS1, diğer pazarlarda vurgulanan geleceğin enerji yönetimi yeteneklerini sunmamaktadır.
  • CCS2 ve V2X Avantajı:
    CCS2, tıpkı CCS1 gibi PLC/Green PHY tabanına dayanmaktadır, ancak ISO 15118 protokolünün çok daha gelişmiş bir uygulamasına sahiptir. 2026 yılına kadar, bu standart kamu altyapısının birçok bölgesinde zorunlu hale getirilmiş olup, sorunsuz Tak ve Şarj ve gelişmiş Araçtan Şebekeye (V2G) işlevselliği sağlamaktadır. Bu durum, CCS2'yi akıllı şebeke yönetimi ve büyük ölçekli ticari filo operasyonlarında daha iyi bir seçenek haline getirmektedir. CCS2, ISO 15118-20 standardizasyonunu daha hızlı gerçekleştirerek V2X yarışında liderliği ele geçirmiştir; donanımı, elektrikli araçları ev bataryalarına dönüştürmek için gereken güvenli el sıkışmayı gerçekleştirmek üzere doğal olarak hazırlanmıştır ve CCS2'in henüz ulaşamadığı bir şebeke entegrasyonu derecesi sağlamaktadır.

Soğutma Sistemleri ve Termal Kararlılık

  • CCS1:
    Yüksek güçteki CCS1 istasyonları genellikle hava soğutmalı veya basit sıvı soğutmalı kablolar kullanır. Manuel mekanik mandalın zaman zaman hareket etmesine veya birikinti oluşmasına izin vermesi nedeniyle, ağır yükler altında temas direnci artabilir. Bu durum bazen, şarj cihazının kolun aşırı ısınmasını önlemek için güç çıkışını düşürmeye zorlandığı termal kısıtlama olarak adlandırılan duruma neden olur.
  • CCS2:
    İletkenlerin etrafında doğrudan glikol-su karışımını dolaştıran çok gelişmiş sıvı soğutma manifoldlarına sahiptir. Elektronik kilit, pimler ve araç girişi arasında doğru ve sabit bir bağlantı sağladığı için mikro ark oluşumu ve ısı üretimi en aza indirilir. Bu, CCS2 sistemlerinin güvenlik nedenleriyle güç kesintilerine yol açmadan uzun süreler boyunca en yüksek şarj oranlarını sürdürmesini sağlar.

Bölgesel ve Pazara Dağıtım

CCS1 ve CCS2 arasındaki uluslararası ayrım, bölgesel elektrik şebekelerinin doğrudan bir göstergesidir. Bu teknik ayrım, şirketleri ya uzmanlaşarak yerelleşmeye ya da ölçeklenebilirlik ile küreselleşmeye zorlamaktadır.

  • CCS1: CCS1, Kuzey Amerika'da kullanılan bölünmüş fazlı sistem gibi tek fazlı AC şebeke mimarisine dayanmaktadır ve çoğunlukla Kuzey Amerika, Güney Kore ve Tayvan'da bulunur. Ancak pazar konumu değişmektedir. Kuzey Amerika'da, Tesla'nın NACS standardını hızla benimsemesi, CCS1'i eski bir uzmanlık alanı haline getirmiştir. Küresel operatörler için CCS1 uyumluluğu artık uluslararası genişleme için stratejik bir hamle değil, belirli bölgelere uygulanacak bir taktiktir. Doğu Asya ve Kuzey Amerika'daki eski projelerde mevcut altyapıyı korumak için hala gerekli bir kriterdir, ancak artık küresel büyümenin itici gücü değildir.

2026 yılında NACS'nin Kuzey Amerika standardı olmasıyla birlikte, CCS1 sahipleri adaptör bağımlılığıyla karakterize edilen bir geçiş döneminde yaşamak zorunda kalacaklar. Bu adaptörlerin verimliliği genellikle ısı nedeniyle %1-3 oranında azalır; bu da termal kısıtlamaya neden olabilir ve yüksek güç gerektiren şarj seanslarında şarj hızını düşürebilir. Ayrıca, gerekli protokol çevirisi, şarj cihazı ile araç arasındaki ilk bağlantıda 10-15 saniyelik bir gecikmeye neden olabilir. Güvenli olmak için, UL 2251 sertifikalı donanım kullanımından ödün verilmemelidir; aksi takdirde, donanım, akım yüksek olduğunda konektörlerin porta kaynaklanmasını önlemek için gerekli termal sensörlere sahip olmayacaktır.

  • CCS2: CCS2, dünyanın geri kalanı için kaçınılmaz standarttır. Yüksek verimli üç fazlı elektrik şebekeleriyle çalışmak üzere optimize edilmiştir ve Avrupa, Okyanusya, Güney Amerika, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu'da gerekli veya fiili standarttır. Ticari olarak, CCS2 eşsiz bir kapsama alanı sağlar. Tek bir donanım mimarisinin farklı kıtalarda az yerelleştirme ile konuşlandırılabilme özelliği sayesinde, küresel tedarik zinciri optimizasyonunun temeli haline gelmiştir. Çin ve NACS merkezli ABD dışında, CCS2, geniş coğrafi erişimi açısından en büyük geri ödemeyi sağlayan, uluslararası ölçeklenebilirliğe giden en ucuz yoldur.

3CCS2

CCS1 ve CCS2 konektörlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

CCS1 ve CCS2 arasındaki seçim, bölgesel altyapı ihtiyaçları ile teknik performans, güvenlik ve uzun vadeli donanım dayanıklılığı arasındaki dengeye dayanmaktadır.

CCS1 Konnektörü (Kuzey Amerika Standardı)

Artılar Eksiler
Kurulu Ağ: Kuzey Amerika ve Güney Kore'de yaygın olarak benimsenmiş ve yedek parçalar için olgun bir tedarik zincirine sahip. Kilit Mekanizmasının Hassasiyeti: Dış manuel kanca, yüksek arıza riski taşıyan bir noktadır; düşürüldüğünde kırılan kilit, şarj cihazını devre dışı bırakabilir.
Dokunsal Geri Bildirim: Kullanıcıların ekrana bakmadan bağlantıyı onaylamasına olanak tanıyan net bir fiziksel "tıklama" sesi sağlar. AC Hız Sınırı: Tek fazlı AC şarj ile sınırlıdır, bu da onu halka açık istasyonlarda CCS2'ye göre önemli ölçüde daha yavaş hale getirir.
Kompakt Tasarım: Daha küçük AC boyutu, tasarımcıların dar araç gövde panellerine yerleştirmesini kolaylaştırır. NACS Geçişi: Büyük otomobil üreticilerinin Tesla'nın NACS standardına geçmesiyle Kuzey Amerika'da bir geçiş dönemi yaşanıyor.

CCS1'in sadeliği, mekanik basitliğinden kaynaklanmaktadır ve bu da en büyük zayıf noktasıdır. Dokunsal tıklama sesi kullanıcı dostudur, ancak açıkta kalan plastik mandal, yoğun trafiğe sahip toplu taşıma istasyonlarında kırılmasıyla ünlüdür. Dahası, üç fazlı gücü desteklememesi, iş yerinde veya alışveriş sırasında yüksek hızlı AC şarjına ihtiyaç duyan kullanıcılar arasında kullanımını kısıtlamaktadır.

CCS2 Konnektörü (Avrupa/Küresel Standart)

Artılar Eksiler
3 Fazlı Verimlilik: Üç fazlı AC (22kW'a kadar) için yerleşik destek, hedef noktalarda çok daha hızlı şarj imkanı sağlar. Kablo Ergonomisi: Üç fazlı güç için ek kablolama, kabloları belirgin şekilde daha ağır ve kullanımı daha zor hale getiriyor.
Aktif Güvenlik: Araç tarafından kontrol edilen dahili elektronik kilit özelliği sayesinde, sürüş sırasında yetkisiz kişilerin aracı çıkarmasını engeller. Mekanik Karmaşıklık: Fişi kilitlemek için dahili bir motora güvenmek, motor arızası durumunda kablonun "sıkışması" riskini doğurur.
V2X Hazırlığı: Bir evin enerji ihtiyacını araba aküsünden karşılamak gibi "Araçtan Her Şeye" (V2X) uygulamaları için daha iyi tasarlanmıştır. Aşırı Mühendislik: Sadece tek fazlı elektriğin olduğu bölgelerde, kullanıcılar tam olarak kullanamadıkları yüksek kaliteli donanımlar için para ödüyorlar.

CCS2, yüksek güç iletimine ve güvenliğe odaklanan, teknik olarak daha iyi bir standarttır. Üç fazlı elektriği destekleyerek mevcut elektrik şebekelerinin kapasitesini artırır. Ancak bu, ergonomi açısından bazı dezavantajlar getirir; kablolar bazı kullanıcılar için hacimli olabilir ve elektronik kilitleme mekanizması, CCS1'de olmayan bir yazılım-donanım karmaşıklığı seviyesi getirir.

CCS1 ve CCS2 ile uyumlu elektrikli araç modelleri hangileridir?

CCS1 standardı en yaygın olarak Kuzey Amerika ve Güney Kore pazarlarında kullanılmaktadır ve Ford F-150 Lightning, Hyundai Ioniq 5 (ABD versiyonu) ve Chevrolet Bolt'un ana hızlı şarj portu olarak bu standardı kullanmaktadır. Ayrıca, Rivian R1T gibi daha yeni Amerikan yapımı elektrikli kamyonlar da yüksek hızlı şarj sistemi olarak CCS1'i kullanmaktadır.

Öte yandan, CCS2 standardı özellikle Avrupa ve Avustralya'da tartışmasız dünya lideri olarak ortaya çıkmıştır. Bu bağlantı noktasına sahip temsili modeller arasında Volkswagen ID.4'ün Avrupa versiyonları, Porsche Taycan ve Polestar 2 yer almaktadır. Tesla'nın Amerika Birleşik Devletleri'nde kendine özgü bir fişi bulunurken, Avrupa ve Avustralya'da Model 3 ve Model Y'nin yerel elektrik şebekeleriyle uyumlu olması için yerleşik CCS2 bağlantı noktalarına sahip olması dikkat çekicidir.

Araçların uyumluluğunun genellikle marka değil, satış bölgesine göre belirlendiğini unutmamak gerekir. Örneğin, Kaliforniya'da satılan bir Hyundai Ioniq 5'te CCS1 portu bulunurken, Berlin veya Sidney'de satılan aynı modelde CCS2 portu bulunur. Bu, araç ithalatında adaptörlerin yaygın olmasının ana nedenidir, ancak genellikle yukarıda belirtilen güvenlik ve verimlilik sorunlarına yol açarlar. Kablo seçimi ve güvenliği konusunda daha fazla bilgi için lütfen ilgili bölüme bakın. Nihai Kılavuz EV Şarj Kabloları: Türleri, İpuçları ve Uyumluluk.

4CCS1

Birlikte Çalışabilirlik ve Kaçınılması Gereken Tuzaklar: Dönüştürücülerin Gerçekliği

ABD spesifikasyonlu bir CCS1 aracını Avrupa veya Orta Doğu'ya ihraç edip sadece bir dönüştürücü takmak mümkün mü? Teknik olarak evet, ancak pratikte donanım ve yazılım standartlarında bir uyumsuzluk söz konusu.

AC Şebeke Uyumsuzluğu

İlk engel güç fazıdır. Kuzey Amerika'daki CCS1 araçlarında tek fazlı şarj cihazları kullanılır. Avrupa ve Orta Doğu şebekeleri üç fazlı olduğundan, bir adaptör şarj hızınızı sıklıkla düşürebilir; araç yalnızca tek bir hattan beslendiği için bu hız 11 kW'tan 3.7 kW'a kadar düşebilir. Bazı akıllı şarj istasyonları ise dengesiz yükü önlemek için bağlantıyı tamamen kesebilir.

İletişim “Lehçeleri”

Her iki standart da Güç Hattı İletişimi (PLC) tabanlı olmasına rağmen, farklı bölgesel lehçelere dayanmaktadır. El sıkışma sinyalinde 100 ms'lik bir gecikme, İletişim Hatasına neden olabilir. Birçok adaptörün oturumu başlatamamasına neden olan da bu zamanlama farklılıkları ve Kontrol Pilotu (CP) görev döngülerindeki farklılıklardır.

Pasif ve Aktif Çözümler

Her dönüştürücü aynı kalitede değildir ve yanlış olanı seçmek size pahalıya mal olabilir.

  • Pasif Adaptörlerin Riskleri:
    Bunlar içlerinde herhangi bir mantık bulunmayan, tamamen plastik gövdelerdir. Termal sensörleri olmadığı için yüksek güçlü DC şarj için risk oluştururlar. Pasif bir adaptör, araç veya şarj istasyonu bir sorun olduğunu fark etmeden önce 200 kW ve üzeri hızlarda aşırı ısınarak şarj portunu eritebilir.
  • Aktif Kontrol Cihazlarının Güvenliği:
    Profesyonel sınıf aktif dönüştürücüler gerçek zamanlı çeviricilerdir. İçlerindeki çipler, başarılı bir bağlantı kurmak için CP ve PP sinyallerini doğrultur. Her şeyden önemlisi, aracınızın devrelerini korumak için sıcaklık artışı durumunda gücü azaltmak üzere termal izleme özelliğine sahiptirler.

En Mükemmel Çözüm: Donanım Yenileme

Tam bir donanım yükseltmesi, kalıcı güvenilirliğin standardıdır. Bu sadece basit adaptörlerle ilgili bir mesele değil, CCS1 girişinin yerel bir CCS2 modülüyle fiziksel olarak değiştirilmesi ve yüksek voltajlı kablo demetinin tamamen uyarlanmasıdır.
Ancak donanım her şey değildir. Aracın üç fazlı güç ve iletişim sinyallerini doğru şekilde okuyabilmesi için dijital bir hizalama gereklidir. Bu yolu izlemek isteyen operatörler veya sahipler için, aşağıdaki veri odaklı ayrıştırma, profesyonel bir iyileştirmenin gerçekçi maliyetlerini ve teknik risklerini göstermektedir:

Önemli Hususlar Ayrıntılar ve Potansiyel Riskler
Tahmini maliyeti 1,500 – 3,500 ABD Doları (CCS2 giriş ünitesi, yüksek voltajlı kablo demetleri ve kontrol modülleri dahildir).
Yazılım Duvarı Teknisyenin, aracın Gateway (GTW) yazılımını üç fazlı AC sinyallerini tanıyacak şekilde yeniden kodlaması gerekir; aksi takdirde araç şarj olmayı reddeder.
Garanti Durumu Neredeyse %100 oranında, kendin yap veya üçüncü taraf bir firma tarafından yapılan modifikasyonlar, batarya paketi ve yüksek voltaj sistemi üzerindeki üretici garantisini geçersiz kılacaktır.
Güvenlik riski Yenileme çalışmaları sırasında sızdırmazlığın düzgün yapılmaması, yüksek voltaj portunun içinde yoğuşmaya yol açarak şiddetli yağmur veya araç yıkama sırasında "izolasyon arızalarına" neden olabilir.

CCS1 ve CCS2 Konnektörleri Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Uygun standardın seçimi, uzun vadede teknik ve finansal kayıpları önlemek için donanımın yerel altyapıya uygun hale getirilmesiyle ilgilidir.

  • Kişisel Sahipler: Bu, yerel şebekenize bağlıdır. Kuzey Amerika'daki CCS1 araçlarında kullanılan tek fazlı güç, Avrupa ve Orta Doğu'da kullanılan üç fazlı şebekelerle uyumlu değildir. Bu tür bölgelere bir CCS1 aracının ithal edilmesi, sıklıkla kalıcı bir yavaş şarj dezavantajına yol açabilir; bu da AC gücünü, yerli CCS2 araçlarının 11kW veya 22kW'lık gücü yerine 3.7kW ile sınırlandırır.
  • Şarj Noktası İşletmecileri (CPO'lar): Güneydoğu Asya veya Güney Amerika gibi geçiş pazarlarında, araç filosu genellikle bölgesel standartların bir kombinasyonudur. Çift şarj cihazlı şarj aletleri (CCS1 ve CCS2), yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak ve tesisinizi geleceğe hazırlamak için en güvenli yatırımdır. Bu, araçlarının menşei ne olursa olsun tüm sürücülere hizmet verebilmenizi ve aynı zamanda yerel güç değişikliklerine karşı esnek olmanızı sağlayacaktır.
  • İhracatçılar: En büyük ticari risklerden biri, hedef pazarın şebekesine uymayan bir aracı ihraç etmektir. Bu durum, aracın kullanışlılığını azaltır, olumsuz yorumlara ve düşük ikinci el değerine yol açar. Markanızı korumak için, aracın şarj versiyonunu her zaman hedef pazarın yerel altyapısıyla eşleştirin. Uyumsuzluk kaçınılmazsa, müşteriyi güvensiz, sertifikasız üçüncü taraf onarımlarının riskine bırakmak yerine, aracı sertifikalı aktif bir dönüştürücü ile birlikte paketleyin.

İster karma standartlı bir pazarda faaliyet gösteriyor olun, ister tek bir bölgede en iyi performansı elde etmeye çalışıyor olun, uygun donanım ortağı her şeydir. İşte burada esnek şarj çözümleri devreye giriyor. BENY içeri gel.

BENY'nin Entegre EV Şarj Çözümleri: Altyapı Mükemmelliği İçin Küresel Standartlar Belirlemek

Bir standart seçmek ile güvenilir bir siteyi devreye almak arasındaki boşluğu kapatmak için, sahada kanıtlanmış performansa sahip bir ortağa ihtiyacınız var. 30 yılı aşkın uzmanlığı ve 10,000'den fazla müşteriden oluşan küresel portföyüyle, BENY New Energy, dayanıklılık için tasarlanmış yüksek performanslı şarj altyapısı konusunda uzmanlaşmıştır. Standart CCS1 ve CCS2 sistemlerinin ötesinde, BENY Çeşitli elektrikli araç şarj konektörlerini, benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirerek, farklı ve karmaşık donanım gereksinimleriyle sorunsuz uyumluluk sağlayan özel tasarımlar sunan, kişiye özel bağlantı çözümleri sağlar.

Mühendislik çözümlerimiz, küresel operatörlerin karşılaştığı özel sorunları ele almaktadır:

🛡️
Olağanüstü Güvenilirlik
UL sertifikalı alev geciktirici malzemelerle üretilen şarj cihazlarımız, UV yaşlandırmasından yüksek-düşük sıcaklık döngülerine kadar titiz testlerden geçirilerek her türlü iklimde kararlılık sağlanmaktadır.
⚡
Akıllı Enerji Yönetimi
Her birimde Dinamik Yük Dengeleme özelliği bulunmaktadır (DLB) ve OCPP 1.6J EVsaas platformumuz, birden fazla şarj cihazı arasında gerçek zamanlı izleme ve akıllı güç dağıtımına olanak tanır.
🔒
Rakipsiz Güvenlik
Sektör lideri UL508i DC anahtar patentlerimizden yararlanarak, BENY Yeni nesil Energy şarj cihazları, en yüksek güvenlik standartlarını garanti etmek için gelişmiş soğutma sistemleri ve acil durum kapatma mekanizmaları içerir.

İster özel bir bağlantı elemanına, ister filo genelinde bir yönetim çözümüne ihtiyacınız olsun, BENY New Energy, %100 değişim garantisiyle 3 yıllık garanti sunmaktadır. Biz sadece bir priz sağlamıyoruz; yatırımınızın geri dönüşünü en üst düzeye çıkaran, geleceğe yönelik bir ekosistem sunuyoruz.

İhtiyaçlarınıza uygun CCS şarj çözümleri için bizimle iletişime geçin.

Gelecekteki Gelişmeler ve Eğilimler

MKS EV Bölgesel standartlar, artan enerji taleplerini ve daha akıllı şebeke entegrasyonunu karşılamak üzere geliştikçe, durum da değişiyor.

  • NACS'ın Yükselişi ve CCS1'in Düşüşü:
    Kuzey Amerika'da, SAE J3400 (NACS) standardı, CCS1'in yerini fiilen almıştır. Neredeyse tüm büyük otomobil üreticileri, 2026 yılına kadar bu daha kompakt ve güvenilir konektöre geçiş yapmaktadır. Mevcut CCS1 sahipleri için bu geçiş, genişleyen NACS ağırlıklı altyapıya erişmek için adaptörler kullanma anlamına gelmektedir. Bu konsolidasyon, CCS1 standardını sık sık etkileyen mekanik kırılganlık ve iletişim "el sıkışma" sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır.
  • V2X ve CCS2'nin Gücü:
    Avrupa şu anda CCS2'nin temel altyapısını oluşturduğu Araçtan Her Şeye (V2X) teknolojisinde küresel lider konumundadır. CCS2, ISO 15118-20 protokolünü doğal olarak desteklediği için, elektrikli araçların "tekerlekli bataryalar" gibi çalışmasına olanak tanır. Bu, çift yönlü şarjı (V2G/V2H) mümkün kılarak, araçların elektrik şebekelerini dengelemesine veya elektrik kesintileri sırasında evlere enerji sağlamasına olanak tanır.
  • Avrupa'nın CCS2'ye Bağlı Kalmasının Sebebi:
    NACS etrafındaki yoğun ilgiye rağmen, Avrupa üç fazlı elektrik şebekesi nedeniyle CCS2'ye bağlı kalmaya devam ediyor. CCS2'nin 7 pinli tasarımı, üç fazlı AC şarjı doğal olarak destekleyerek 22 kW'a kadar hızlara olanak tanıyor. NACS tarzı bir konektöre geçiş, Avrupa elektrik altyapısında büyük ve pahalı bir gerilemeyi gerektirecektir.
  • Megawatt Şarj Sistemi (MCS):
    Ağır yük taşımacılığı için 350 kW hızlı şarj bile yetersiz kalmaktadır. Yakında piyasaya sürülecek Megawatt Şarj Sistemi (MCS), CCS iletişim mantığını ölçeklendirerek 1.2 MW'ın üzerinde güç sağlayacak. Uzun mesafeli yük taşımacılığı için tasarlanan MCS, devasa bataryaların 30 dakikadan kısa sürede şarj olmasını mümkün kılıyor. Şarj fişi sağlamlaştırılmış yeni bir tasarıma sahip olsa da, yazılım "beyni" kanıtlanmış CCS çerçevesine dayanmaktadır.

Sonuç

CCS1 ve CCS2 arasındaki seçim nadiren bir tercih meselesidir; konum ve şebeke fiziği meselesidir. CCS1, mekanik zaaflarına rağmen Kuzey Amerika tek fazlı şebekesinin miras şampiyonu olmaya devam etmektedir. CCS2 ise üç fazlı AC kapasitesi ve sağlam elektronik kilitleme özelliğiyle dünyanın büyük bir bölümünü fethetmiş, çok yönlü ve yüksek hızlı bir güç merkezidir.

Kullanıcı için amaç aynı kalıyor: güvenli ve hızlı bir şekilde güç sağlayan kusursuz bir bağlantı. Bu iki devin teknik temellerini anlayarak ve aşağıdaki gibi altyapı ortaklarını seçerek... BENY Güvenliği ve küresel uyumluluğu önceliklendiren bizler, "bağlantı kurmanın" bir zamanlar anahtarı çevirmek kadar basit ve güvenilir olduğu bir dünyaya bir adım daha yaklaşıyoruz.

SSS

⚡ CCS1 hızlı şarj özelliği sunuyor mu?
Evet, CCS1 (Birleşik Şarj Sistemi Tip 1), yüksek güçlü enerji transferi için tasarlanmış bir DC hızlı şarj standardıdır ve standart AC Seviye 2 şarjına kıyasla önemli ölçüde daha kısa şarj süreleri sağlar.

🔌 Bir CCS1, bir Tesla'yı şarj edebilir mi?
Uyumlu bir CCS1-Tesla adaptörü kullanmanız ve aracın yazılımının CCS iletişimini desteklemesi (özellikle yeni Kuzey Amerika modellerinde yaygın) koşuluyla, bir CCS1 şarj cihazı bir Tesla aracını şarj edebilir.

🚗 J1772'de CCS1 kullanabilir miyim?
CCS1 fişi, iki ek DC pimi nedeniyle standart bir J1772 araç girişine takılamaz; ancak, AC şarj için bir J1772 fişi CCS1 araç girişinin üst kısmına takılabilir.

🔋 Nasıl anlaşılır EV Şarj cihazı 1. seviye mi yoksa 2. seviye mi?
Seviye 1 şarj cihazı standart 3 uçlu 120V ev prizi ve daha ince bir kablo kullanırken, Seviye 2 şarj cihazı 240V yüksek güçlü bir priz (kurutma makinesi fişine benzer) veya sabit bağlantılı bir istasyon gerektirir ve belirgin şekilde daha kalın bir kabloya sahiptir.

© 2026 CCS1 ve CCS2 Bağlantı Kılavuzu – Profesyonel EV Şarj Çözümleri

↑

Ücretsiz fiyat teklifi almak

Uzmanımızla Konuşun

    Uzmanımızla Konuşun