CCS1 vs. CCS2: Kompletný porovnávací sprievodca

Zdieľajte tento článok na sociálnych sieťach:

Kombinovaný nabíjací systém (CCS) je kľúčovým rozhraním medzi vozidlom a elektrickou sieťou v globálnej ev trh. Norma CCS je výsledkom partnerstva medzi kľúčovými výrobcami automobilov a bola vyvinutá s cieľom štandardizovať nabíjanie striedavým aj jednosmerným prúdom do jedného rozhrania, čím sa odstránila potreba mať dva porty vo vozidle.

Napriek tomu, kvôli regionálnym rozdielom v elektrických sieťach, konkrétne kvôli rozdielu medzi jednofázovým a trojfázovým napájaním, boli vytvorené dva rôzne štandardy: CCS1 a CCS2. ev Pre vlastníkov, prevádzkovateľov a vývozcov nie je v hlavnom rozdiele medzi nimi žiadny technický detail, ale ide o obchodné rozhodnutie, ktoré je kľúčové. Výber nesprávneho štandardu vedie ku nekompatibilnému hardvéru a vysokým stratovým nákladom. Tieto technické a geografické hranice sú kľúčové pre pochopenie spoľahlivosti infraštruktúry a dlhodobej návratnosti investícií v rýchlo sa meniacom svete... ev nabíjanie. Táto príručka je komplexným porovnaním, ktoré pomáha majiteľom, prevádzkovateľom a ev používateľov na prekonanie výziev globálneho EV nabíjanie.

Čo je to konektor CCS1?

Konektor CCS typu 1 je štandard, ktorý bol vyvinutý najmä na severoamerickom a juhokórejskom trhu. Je to variant AC zástrčky J1772 (typ 1), na ktorej je americké nabíjanie založené už viac ako desať rokov. Priemysel pridal dva veľké DC kontakty v spodnej časti, čím vytvoril kombinovaný port, ktorý umožňuje vozidlu prijímať pomalé AC nabíjanie doma aj rýchle DC nabíjanie na diaľničných zastávkach bez toho, aby bolo potrebné mať dva samostatné vstupy na karosérii vozidla.
CSS1 je technicky jednofázový štandard. V Severnej Amerike sa jednofázové alebo deleno-fázové napájanie používa na výstavbu obytných a väčšiny ľahkých komerčných elektrických systémov. Z tohto dôvodu používa striedavý komponent zástrčky CCS1 na napájanie iba jeden port. Tento dizajn bol veľmi logický na trhu, kde sa trojfázové napájanie zriedka dodáva do domácností alebo malých podnikov, čo uľahčuje nabíjanie bežnému používateľovi.

1CCS1

Čo je to konektor CCS2?

Európskym ekvivalentom štandardu je CCS2, ktorý sa rýchlo stáva dominantným štandardom vo zvyšku sveta, nie v Severnej Amerike, Číne a Japonsku. Je skonštruovaný na základe zástrčky Mennekes (typ 2) AC. Konektor CCS2 bol trojfázový AC konektor, na rozdiel od svojho amerického náprotivku, ktorý mal inú konštrukciu, aby vyhovoval trojfázovému striedavému napájaniu.
Trojfázové napájanie je štandardom priemyselnej aj rezidenčnej distribúcie v Európe a vo veľkej časti Oceánie a Ázie. CCS2 umožňuje vozidlám odoberať oveľa viac energie pri pomalom nabíjaní v režime striedavého prúdu so základňou typu 2, ktorá môže dosiahnuť až 22 kW. Dva jednosmerné piny v spodnej časti z neho robia vysokorýchlostný nabíjací konektor, ktorý je fyzicky väčší a okrúhlejší ako CCS1, ale má vyšší výkon vo všetkých oblastiach.

2CCS2

CCS1 vs. CCS2: Hĺbková porovnávacia analýza hlavných rozdielov

Aby sa dalo manévrovať cez zložitosti EV implementácie vo svete je potrebné pozrieť sa za hranice plastového krytu. Nasledujúca tabuľka a analýza ďalej rozdeľujú základné technické rozdiely medzi týmito dvoma normami.

Porovnávacia tabuľka: CCS1 vs. CCS2

Vlastnosti CCS1 (severoamerický štandard) CCS2 (európsky/globálny štandard)
Fyzický dizajn Kruhový horný profil pripomínajúci tradičnú palivovú pištoľ s dlhou priemyselnou rukoväťou. Profil v tvare D s plochým vrchom, ktorý ponúka zjednodušenejší a integrovanejší vzhľad.
Konfigurácia kódu PIN 5 horných pinov podľa štandardu Type 1 (J1772) plus 2 spodné DC piny. 7 horných pinov podľa štandardu typu 2 (Mennekes) plus 2 spodné jednosmerné piny.
Elektrická architektúra/silná Navrhnuté špeciálne pre jednofázové striedavé elektrické siete. Je vyrobený na podporu jednofázových aj trojfázových striedavých elektrických sietí.
Uzamykací systém Manuálna mechanická západka aktivovaná používateľom ovládaným palcom na rukoväti. Automatický elektronický zámok ovládaný riadiacou jednotkou vozidla prostredníctvom interného ovládača.
Odolnosť a bezpečnosť Vonkajšia plastová západka je odkrytá a pri páde sa môže zlomiť, čo môže zabrániť nabíjaniu. Vnútorný elektronický kolík je chránený pred poveternostnými vplyvmi, čím sa znižuje riziko iskrenia alebo neoprávnenej manipulácie.
Kapacita striedavého napájania Zvyčajne obmedzené na 7.4 kW alebo 11 kW kvôli jednofázovým obmedzeniam. Podporuje výrazne vyššie rýchlosti, zvyčajne až do 22 kW alebo 43 kW na verejných staniciach.
Výkon jednosmerného prúdu Teoreticky podporuje 350 kW, ale staršou infraštruktúrou je často obmedzený na 200 A. Robustne zvláda vysokoprúdové zaťaženie až do 500 A a 1000 V s vyššou tepelnou konzistenciou.
Tepelná stabilita Náchylný na „tepelné škrtenie“ pri veľkom zaťažení v dôsledku vzduchového chladenia alebo základných kvapalinových systémov. Vybavené pokročilými rozdeľovačmi kvapalinového chladenia, ktoré udržiavajú maximálne rýchlosti dlhší čas.
Pripravenosť na inteligentnú sieť Základná výmena dát PLC s fragmentovaným zavádzaním pokročilých funkcií podľa normy ISO 15118. Zrelá implementácia protokolu ISO 15118, ktorá umožňuje funkcie Plug & Charge a V2G.
Primárne trhy Sústredené v Severnej Amerike, Južnej Kórei a na Taiwane. Štandard v celej Európe, Oceánii, Južnej Amerike, juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe.
Strategický výhľad Prechod na špecializovaný starší štandard, najmä v čase, keď Severná Amerika prechádza na NACS. Nevyhnutný globálny spoločný menovateľ pre medzinárodnú škálovateľnosť a optimalizáciu dodávateľského reťazca.

Rozdiely vo fyzickom dizajne

Regionálny pôvod a elektrické systémy podporované systémami CCS1 a CCS2 definujú fyzický rozdiel medzi nimi. Hoci obe sú založené na rovnakom dvojpinovom jednosmernom napájaní v spodnej časti, ktoré umožňuje rýchle nabíjanie, horná časť oboch sa veľmi líši tvarom a veľkosťou, počtom pinov a systémom uzamykania.

Tvar a veľkosť konektora

Elektrické štandardy podporované každým konektorom sa priamo odrážajú vo fyzickej rozlohe a siluete konektora. Hoci oba systémy majú v spodnej časti rovnaké veľké jednosmerné piny, horné časti sa veľmi líšia tvarom a veľkosťou.

  • CCS1 (štýl „trysky“):
    Konektor CCS1 sa vyznačuje kruhovým horným profilom, ktorý si stále zachováva tvar pripomínajúci klasickú palivovú trysku. Horný kryt je o niečo užší ako u CCS2 kvôli svojej konštrukcii okolo 5-pinového rozloženia jednofázového striedavého nabíjania. Jeho všeobecný dizajn je zvyčajne viac zameraný na priemyselnejší tvarový faktor, zvyčajne s dlhšou rukoväťou, ktorá používateľovi poskytuje pevný úchop.
  • CCS2 („integrovaný“ štýl):
    Konektor CCS2 má modernejší a efektívnejší vzhľad s plochým vrchom a profilom v tvare D. Zvyčajne je širší a pevnejší ako CCS1 – čo je technická požiadavka na prispôsobenie sa 7-pinovému formátu potrebnému na podporu trojfázového striedavého napájania. Táto širšia veľkosť dodáva zástrčke pevnejší pocit a dodáva jej zapustený a zabudovaný vzhľad, keď je vložená do zásuvky vozidla.

Rozloženie pinov a elektrická architektúra

Hlavná štrukturálna variácia je v časti konektora pre striedavý prúd (AC):

  • CCS1 (Kombinácia 1):
    Podľa severoamerickej normy typu 1 (J1772). Má 5 pinov v hornej časti. Rozloženie je jednoduchšie a menšie, pretože je určené na použitie v jednofázových elektrických sieťach.
  • CCS2 (Kombinácia 2):
    Podľa európskej normy typu 2 (Mennekes). V hornej časti má 7 pinov. Tieto ďalšie piny umožňujú pripojenie k trojfázovému striedavému napájaniu, vďaka čomu je horný kryt o niečo širší ako u CCS1.

Toto technické rozdelenie opisuje existujúce rozdelenie na svetových trhoch. Severoamerický priemysel sa rýchlo presúva smerom k NACS (SAE J3400) od spoločnosti Tesla. Keďže severoamerická sieť je prevažne jednofázová, skutočnosť, že CCS1 nedokázal spracovať trojfázový prúd, nebola veľkou stratou. Keďže aj NACS je pôvodne jednofázový dizajn, prechod na menší štandard Tesla na americký trh bol jednoduchý. Na druhej strane, 7-pinové rozloženie CCS2 je v Európe nevyhnutnou nevyhnutnosťou kvôli používaniu trojfázového napájania. Táto technická požiadavka robí z CCS2 nespochybniteľný regionálny štandard, pretože žiadny jednofázový konektor (ako NACS alebo CCS1) nedokáže plne využiť kapacitu európskej siete.

Bezpečnostné a uzamykacie mechanizmy

Najväčším funkčným rozdielom medzi týmito dvoma štandardmi je spôsob pripojenia konektora k vozidlu, ktorý ovplyvňuje každodennú použiteľnosť aj dlhodobú spoľahlivosť.

  • CCS1 (Manuálna mechanická západka):
    CCS1 má na rukoväti tlačidlo ovládané palcom. Túto páčku musí používateľ stlačiť na pripojenie alebo odpojenie zástrčky do zásuvky vozidla, pričom sa ozve fyzické cvakanie ako pri bežnom benzínovom čerpadle. Achillovou pätou CCS1 je manuálna západka. Keďže západka je plastová pohyblivá súčasť, ktorá je vystavená poveternostným vplyvom, je pravdepodobné, že sa pri páde na zamrznutý povrch zlomí. Chybná západka spôsobí, že auto nerozpozná uzamknutý stav a nespustí nabíjanie vysokým napätím.
  • CCS2 (Automatický elektronický zámok):
    Konektor CCS2 nemá žiadne externé tlačidlá ani pohyblivé komponenty. Uzamknutie sa namiesto toho vykonáva elektronickým ovládačom, ktorý je bezpečne umiestnený vo vstupe vozidla. Po zasunutí zástrčky ju počítač (ECU) vozidla automaticky zaistí. Elektronický zámok CCS2 je nainštalovaný v aute na bezpečnom mieste. Ide o vysoko spoľahlivú konštrukciu, čo znamená, že elektrické pripojenie nie je pod prúdom, kým ECU vozidla neoverí fyzické uzamknutie. To výrazne minimalizuje riziko iskrenia v prípade náhodného odpojenia a ponúka oveľa vyšší stupeň odolnosti voči neoprávnenej manipulácii.

Technické parametre a elektrické špecifikácie

Okrem fyzického rozhrania je praktické využitie týchto konektorov definované aj ich elektrickou architektúrou a softvérom, ktorý riadi tok energie.

Rýchlosť a výkon nabíjania

Ak nie ste oboznámení s týmito rýchlosťami, prečítajte si nášho komplexného sprievodcu DC rýchle nabíjanie.

  • CCS1:
    Jednofázová elektrická sieť navrhnutá tak, aby vyhovovala severoamerickým a juhokórejským elektrickým sieťam. V svete striedavého prúdu (AC - spomalené nabíjanie) je bežne obmedzená na 7.4 kW alebo 11 kW. V prípade rýchleho jednosmerného nabíjania, hoci teoreticky je možné nabíjať až do 350 kW, staršia infraštruktúra môže umožniť nabíjanie iba pri 200 A, čo môže spôsobiť pomalšie nabíjanie vysokokapacitných batérií.
  • CCS2:
    Navrhnuté pre prevádzku v trojfázových elektrických sieťach bežných v Európe, Austrálii a väčšine Ázie. To umožňuje oveľa rýchlejšie nabíjanie striedavým prúdom až do 22 kW (alebo dokonca 43 kW) na verejných staniciach, čím sa skracuje čas nabíjania cez noc alebo na pracovisku takmer o dve tretiny. CCS2 je robustnejší v jednosmerných aplikáciách a často dokáže spoľahlivo podporovať až 500 A a 1000 V.

Hoci technické špecifikácie sú uvedené v kilowattoch, skutočný efekt spočíva v čase. Rozdiel v účinnosti je dramatický v prípade typickej 100 kWh batérie v roku 2026. Systém CCS2 dokáže zabezpečiť 90-percentné nabitie počas štandardného štvorhodinového pracovného nabitia v porovnaní so systémom CCS1, ktorý poskytuje približne 28 percent, takže vozidlo ani zďaleka nie je pripravené na prevádzku. Toto sa vzťahuje aj na nočné nabíjanie, pričom CCS2 trvá celý cyklus 4.5 hodiny, na rozdiel od 13.5 hodiny v CCS1. Viac informácií o týchto nočných rýchlostiach nájdete v článku... ako dlho trvá nabíjanie úrovne 2Okrem čistej rýchlosti zaisťuje CCS2 stabilitu siete vyvažovaním elektrického zaťaženia na troch vedeniach, čím eliminuje riziká poklesu napätia a prehriatia káblov spôsobené vysokým odberom CCS v jednom vedení.

Integrácia siete a komunikačné protokoly

Technická vyspelosť štandardu nabíjania je určená schopnosťou štandardu komunikovať medzi vozidlom a elektrickou sieťou. Hoci CCS1 a CCS2 majú podobné základy, ich smerovanie v roku 2026 sa líši v závislosti od regionálnych priorít a vývoja technológie inteligentných sietí.

  • Krajina CCS1 a pivot NACS:
    CCS1 sa spolieha na komunikáciu cez elektrické vedenie (PLC) a štandard HomePlug Green PHY, aby umožnil vzájomné prepojenie medzi autom a nabíjačkou. Hoci umožňuje jednoduchú výmenu údajov, zložitejšie funkcie podľa normy ISO 15118 (ako napríklad Plug & Charge) sa v Severnej Amerike zavádzali postupne kvôli lokálnemu prechodu na štandard NACS (Tesla). Tento posun prakticky zmrazil... R&D obojsmerného nabíjania založeného na CCS1. Toto je pasca starých zvykov pre prevádzkovateľov, ktorí budujú infraštruktúru inteligentného mesta, pretože CCS1 neponúka možnosti riadenia energie budúcnosti, ktoré sa zdôrazňujú na iných trhoch.
  • CCS2 a výhoda V2X:
    CCS2, podobne ako CCS2, je založený na báze PLC/Green PHY, ale má oveľa rozvinutejšiu implementáciu protokolu ISO 15118. Do roku 2026 bude tento štandard vyžadovaný v mnohých regiónoch verejnej infraštruktúry, čo umožní plynulé nabíjanie Plug and Charge a pokročilú funkcionalitu Vehicle-to-Grid (V2G). Vďaka tomu je CCS2 lepšou voľbou v oblasti správy inteligentných sietí a prevádzky komerčných vozových parkov vo veľkom rozsahu. CCS2 sa ujal vedenia v pretekoch V2X tým, že sa rýchlejšie posunul k štandardizácii ISO 15118-20; jeho hardvér je inherentne pripravený na vykonávanie bezpečného nadväzovania spojenia potrebného na transformáciu elektromobilov na domáce batérie a poskytuje stupeň integrácie do siete, ktorému sa CCS1 zatiaľ nemôže porovnať.

Chladiace systémy a tepelná stabilita

  • CCS1:
    Stanice CCS1 s vysokým výkonom zvyčajne používajú vzduchom chladené alebo jednoduché kvapalinou chladené káble. Vzhľadom na to, že manuálna mechanická západka môže občas umožniť určitý pohyb alebo hromadenie nečistôt, môže sa pri veľkom zaťažení zvýšiť kontaktný odpor. To niekedy spôsobuje tzv. tepelné škrtenie, pri ktorom je nabíjačka nútená znížiť svoj výstupný výkon, aby sa predišlo prehriatiu rukoväte.
  • CCS2:
    Má veľmi pokročilé rozdeľovacie potrubia s kvapalinovým chladením, ktoré cirkulujú zmes glykolu a vody priamo okolo vodičov. Keďže elektronický zámok zabezpečuje presné a pevné spojenie medzi pinmi a vstupom vozidla, minimalizuje sa mikrooblúk a tvorba tepla. To umožňuje systémom CCS2 udržiavať špičkové rýchlosti nabíjania dlhší čas bez toho, aby z bezpečnostných dôvodov spôsobovali výpadky napájania.

Regionálna a trhová distribúcia

Medzinárodné oddelenie medzi CCS1 a CCS2 je priamym ukazovateľom regionálnych elektrických sietí. Toto technické rozdelenie núti spoločnosti buď špecializovať sa na lokálne siete, alebo globalizovať sa so škálovateľnosťou.

  • CCS1: CCS1 je založený na architektúre jednofázovej striedavej siete, ako je napríklad deleno-fázový systém používaný v Severnej Amerike, a nachádza sa najmä v Severnej Amerike, Južnej Kórei a na Taiwane. Jeho postavenie na trhu sa však mení. V Severnej Amerike rýchle prijatie štandardu NACS spoločnosťou Tesla posunulo CCS1 do pozície špecializácie na staršie technológie. Pre globálnych operátorov už kompatibilita s CCS1 nie je strategickým krokom k medzinárodnej expanzii, ale taktikou, ktorá sa má uplatňovať na konkrétne územia. Stále je to požadované kritérium na udržanie súčasnej infraštruktúry vo východnej Ázii a severoamerických starších projektoch, ale už nie je hnacou silou globálneho rastu.

Keďže sa NACS v roku 2026 stane severoamerickým štandardom, majitelia CCS1 budú musieť žiť v prechodnom období charakterizovanom závislosťou od adaptérov. Účinnosť týchto adaptérov sa zvyčajne znižuje o 1 – 3 percentá v dôsledku tepla, čo môže spôsobiť tepelné obmedzenie a znížiť rýchlosť nabíjania počas nabíjania s vysokým výkonom. Vyžadovaný preklad protokolu môže tiež spôsobiť oneskorenie prvého nadviazania kontaktu medzi nabíjačkou a autom o 10 – 15 sekúnd. Z bezpečnostných dôvodov sa nesmie robiť kompromisov v používaní hardvéru s certifikáciou UL 2251; inak hardvér nebude mať tepelné senzory potrebné na zabránenie zvareniu konektorov k portu pri vysokom prúde.

  • CCS2: CCS2 je nevyhnutným štandardom pre zvyšok sveta. Je optimalizovaný pre prácu s vysokoúčinnými trojfázovými elektrickými sieťami a je požadovaným alebo de facto štandardom v Európe, Oceánii, Južnej Amerike, juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe. Z komerčného hľadiska poskytuje CCS2 bezkonkurenčné pokrytie. Vďaka možnosti nasadenia jednej hardvérovej architektúry na rôznych kontinentoch s malou lokalizáciou sa stal základom optimalizácie globálneho dodávateľského reťazca. Okrem Číny a USA so zameraním na NACS je CCS2 najlacnejšou cestou k medzinárodnej škálovateľnosti s najväčšou návratnosťou z hľadiska rozsiahleho geografického dosahu.

3CCS2

Aké sú výhody a nevýhody konektorov CCS1 a CCS2?

Voľba medzi CCS1 a CCS2 je založená na kompromise medzi regionálnymi potrebami infraštruktúry a technickým výkonom, bezpečnosťou a dlhodobou životnosťou hardvéru.

Konektor CCS1 (severoamerický štandard)

Výhody Nevýhody
Zavedená sieť: Široko používaná v Severnej Amerike a Južnej Kórei s rozvinutým dodávateľským reťazcom pre diely. Krehkosť západky: Externý ručný hák je miestom s vysokým rizikom zlyhania; ak spadne, zlomená západka môže deaktivovať nabíjačku.
Hmatová spätná väzba: Poskytuje jasné fyzické „kliknutie“, ktoré umožňuje používateľom potvrdiť pripojenie bez kontroly obrazovky. Obmedzenie rýchlosti AC: Obmedzené na jednofázové nabíjanie AC, vďaka čomu je na verejných staniciach výrazne pomalšie ako CCS2.
Kompaktný dizajn: Menší rozmer klimatizácie uľahčuje dizajnérom umiestnenie do úzkych panelov karosérie vozidla. Prechod na NACS: Severná Amerika čelí obdobiu ukončenia činnosti, keďže hlavní výrobcovia automobilov prechádzajú na štandard NACS od spoločnosti Tesla.

Jednoduchosť nabíjačky CCS1 sa vyznačuje jej mechanickou jednoduchosťou, ktorá je jej najväčšou slabinou. Hmatové kliknutie je užívateľsky prívetivé, ale odkrytá plastová západka je známa tým, že sa vkladá do rušných verejných staníc. Navyše, jej neschopnosť prispôsobiť sa trojfázovému napájaniu obmedzuje jej použitie medzi používateľmi, ktorí potrebujú vysokorýchlostné nabíjanie striedavým prúdom na pracovisku alebo počas nakupovania.

Konektor CCS2 (európsky/globálny štandard)

Výhody Nevýhody
Trojfázová účinnosť: Natívna podpora trojfázového striedavého prúdu (až do 22 kW) umožňuje oveľa rýchlejšie nabíjanie na cieľových miestach. Ergonómia kábla: Dodatočné zapojenie pre trojfázové napájanie znateľne zvyšuje hmotnosť káblov a sťažuje ich manipuláciu.
Aktívne zabezpečenie: Obsahuje vnútorný elektronický zámok ovládaný autom, ktorý zabraňuje neoprávnenému odstráneniu počas jazdy. Mechanická zložitosť: Spoliehanie sa na vnútorný motor na uzamknutie zástrčky vytvára riziko „zaseknutia“ kábla v prípade poruchy motora.
Pripravenosť na V2X: Lepšie navrhnuté pre aplikácie „Vehicle-to-Everything“ (V2X), ako je napríklad napájanie domu z autobatérie. Nadmerné inžinierstvo: V regiónoch s iba jednofázovým napájaním platia používatelia za špičkový hardvér, ktorý nemôžu plne využiť.

CCS2 je technicky lepší štandard, ktorý sa zameriava na vysoký výkon a bezpečnosť. Zvyšuje kapacitu súčasných elektrických sietí podporou trojfázovej elektriny. Toto však ide na úkor ergonómie; káble sú pre niektorých používateľov objemné a elektronický blokovací mechanizmus predstavuje úroveň softvérovo-hardvérovej zložitosti, ktorú CCS1 nemá.

Ktoré modely elektrických vozidiel sú kompatibilné s CCS1 a CCS2?

Štandard CCS1 sa najčastejšie používa na severoamerickom a juhokórejskom trhu, kde je hlavným rýchlonabíjacím portom pre Ford F-150 Lightning, Hyundai Ioniq 5 (americká špecifikácia) a Chevrolet Bolt. CCS1 používajú ako svoj vysokorýchlostný nabíjací systém aj novšie elektrické nákladné vozidlá vyrobené v Amerike, ako napríklad Rivian R1T.

Naopak, štandard CCS2 sa stal nespochybniteľným svetovým lídrom, najmä v Európe a Austrálii. Príkladmi reprezentatívnych modelov s týmto portom sú európske verzie Volkswagenu ID.4, Porsche Taycan a Polestar 2. Je pozoruhodné, že Tesla má v Spojených štátoch vlastnú zásuvku, ale v Európe a Austrálii majú jej Model 3 a Model Y natívne porty CCS2 na zosúladenie s miestnymi elektrickými sieťami.

Treba mať na pamäti, že kompatibilita vozidiel je často definovaná oblasťou predaja, nie značkou. Príkladom by mohol byť Hyundai Ioniq 5 predávaný v Kalifornii, ktorý bude mať port CCS1, zatiaľ čo rovnaký model predávaný v Berlíne alebo Sydney bude mať port CCS2. Toto je hlavná príčina rozšírenia adaptérov pri dovoze automobilov, ale zvyčajne majú vyššie uvedené kompromisy v oblasti bezpečnosti a účinnosti. Ak chcete zvládnuť výber kábla a bezpečnosť, pozrite si, prosím, Ultimate Guide to EV Nabíjacie káble: Typy, tipy a kompatibilita.

4CCS1

Interoperabilita a nástrahy, ktorým sa treba vyhnúť: Realita konvertorov

Je možné exportovať auto CCS1 s americkou špecifikáciou do Európy alebo na Blízky východ a jednoducho ho prerobiť? Technická odpoveď je áno, ale realita je kolíziou hardvérových a softvérových štandardov.

Nesúlad medzi sieťou AC

Prvotnou prekážkou je fázové napájanie. V severoamerických vozidlách s technológiou CCS1 sa používajú jednofázové palubné nabíjačky. Keďže európske a blízkovýchodné siete sú trojfázové, adaptér môže často znížiť nabíjací výkon z 11 kW na úbohých 3.7 kW, keďže auto je napájané iba z jedného vedenia. Iné inteligentné stanice môžu dokonca úplne odmietnuť pripojenie, aby sa predišlo nevyváženému zaťaženiu.

Komunikačné „dialekty“

Hoci oba štandardy sú založené na komunikácii po elektrickej sieti (PLC), vychádzajú z rôznych regionálnych dialektov. Oneskorenie signálu handshake 100 ms môže viesť k komunikačnej chybe. Práve tieto časové rozdiely a rozdiely v pracovných cykloch Control Pilot (CP) spôsobujú, že mnohé adaptéry nespustia reláciu.

Pasívne vs. aktívne riešenia

Nie každý prevodník je rovnaký a výber nesprávneho môže stáť veľa.

  • Riziko pasívnych adaptérov:
    Ide o obyčajné plastové kryty bez vnútornej logiky. Predstavujú riziko pre vysokovýkonné jednosmerné nabíjanie, pretože nemajú teplotné senzory. Pasívny adaptér sa môže pri rýchlostiach nad 200 kW prehriať a roztaviť nabíjací port skôr, ako si auto alebo stanica všimne, že niečo nie je v poriadku.
  • Bezpečnosť aktívnych ovládačov:
    Aktívne prevodníky profesionálnej triedy sú prekladače v reálnom čase. Ich interné čipy korigujú signály CP a PP, aby zabezpečili úspešné nadviazanie spojenia. Predovšetkým majú tepelné monitorovanie na zníženie výkonu v prípade zvýšenia teploty, čím chránia obvody vášho vozidla.

Dokonalé riešenie: Dodatočná montáž hardvéru

Kompletná aktualizácia hardvéru je štandardom trvalej spoľahlivosti. Nejde len o jednoduché adaptéry, ale o fyzickú výmenu vstupu CCS1 za natívny modul CCS2 a úplnú adaptáciu vysokonapäťového káblového zväzku.
Hardvér však nie je všetko. Na zabezpečenie správneho čítania trojfázových napájacích a komunikačných signálov je potrebné digitálne nastavenie. Prevádzkovateľom alebo majiteľom, ktorí by sa chceli vydať touto cestou, nasledujúce rozdelenie na základe údajov ukazuje realistické náklady a technické riziká profesionálnej dodatočnej montáže:

Kľúčová úvaha Podrobnosti a potenciálne riziká
Odhadované náklady 1 500 – 3 500 USD (vrátane vstupu CCS2, vysokonapäťových káblových zväzkov a riadiacich modulov).
Softvérová stena Technik musí prekódovať firmvér Gateway (GTW) vozidla tak, aby rozpoznal trojfázové striedavé signály; bez toho sa auto odmietne nabíjať.
Stav záruky V takmer 100 % prípadov dodatočná montáž svojpomocne alebo treťou stranou zruší záruku výrobcu na batériový blok a vysokonapäťový systém.
Bezpečnostné riziko Nesprávne utesnenie počas dodatočnej montáže môže viesť ku kondenzácii vo vnútri vysokonapäťového portu, čo môže počas silného dažďa alebo umývania auta spôsobiť „izolačné poruchy“.

Ako si vybrať medzi konektormi CCS1 a CCS2?

Výber vhodného štandardu sa týka zosúladenia hardvéru s lokálnou infraštruktúrou, aby sa z dlhodobého hľadiska predišlo technickým a finančným stratám.

  • Osobní vlastníci: Záleží na vašej miestnej sieti. Jednofázový prúd používaný v severoamerických vozidlách CCS1 nezodpovedá trojfázovým sieťam používaným v Európe a na Blízkom východe. Dovoz vozidla CCS1 do takýchto oblastí môže často viesť k trvalému obmedzeniu pomalého nabíjania – obmedzeniu striedavého prúdu na 3.7 kW namiesto 11 kW alebo 22 kW, ktoré sú typické pre vozidlá CCS2.
  • Prevádzkovatelia nabíjacích staníc (CPO): Na prechodných trhoch, ako je juhovýchodná Ázia alebo Južná Amerika, je vozový park zvyčajne kombináciou regionálnych štandardov. Dvojité nabíjačky (CCS1 a CCS2) sú najbezpečnejšou investíciou na maximalizáciu návratnosti investícií a zabezpečenie vášho závodu do budúcnosti. To zabezpečí, že budete môcť obslúžiť všetkých vodičov bez ohľadu na pôvod ich vozidla a zároveň budete flexibilní voči lokálnym zmenám v dodávkach elektrickej energie.
  • Vývozcovia: Jedným z najväčších obchodných rizík je export vozidla, ktoré nezodpovedá infraštruktúre cieľovej destinácie. Znižuje to užitočnosť vozidla, čo vedie k negatívnym recenziám a zníženému ďalšiemu predaju. Pre zabezpečenie svojej značky vždy prispôsobte nabíjaciu verziu vozidla pôvodnej infraštruktúre cieľovej destinácie. V prípade, že sa nesúladu nedá vyhnúť, vybavte vozidlo certifikovaným aktívnym konvertorom namiesto toho, aby zákazník riskoval nebezpečné a necertifikované opravy tretími stranami.

Nezáleží na tom, či pôsobíte na trhu so zmiešanými štandardmi alebo sa snažíte dosiahnuť najlepší výkon v jednom regióne, vhodný hardvérový partner je všetko. A práve tu sa uplatňujú flexibilné riešenia nabíjania. BENY Vstúpte.

BENYIntegrovaný EV Riešenia nabíjania: Stanovenie globálnych štandardov pre excelentnosť infraštruktúry

Na preklenutie rozdielu medzi výberom štandardu a nasadením spoľahlivého pracoviska potrebujete partnera s overenými skúsenosťami v praxi. S viac ako 30-ročnými skúsenosťami a globálnym portfóliom viac ako 10 000 klientov, BENY Spoločnosť New Energy sa špecializuje na vysokovýkonnú nabíjaciu infraštruktúru navrhnutú pre dlhú životnosť. Okrem štandardných systémov CCS1 a CCS2, BENY poskytuje riešenia pripojenia na mieru prispôsobením rôznych typov konektorov na nabíjanie elektrických vozidiel vašim jedinečným potrebám a ponúka zákazkové návrhy, ktoré zabezpečujú bezproblémovú kompatibilitu s rôznymi a komplexnými hardvérovými požiadavkami.

Naše inžinierske riešenia riešia špecifické problémové oblasti globálnych operátorov:

🛡️
Extrémna spoľahlivosť
Naše nabíjačky sú vyrobené z materiálov spomaľujúcich horenie s certifikáciou UL a prechádzajú prísnymi testami – od starnutia UV žiarením až po cykly vysokých a nízkych teplôt – čo zaisťuje stabilitu v akomkoľvek podnebí.
⚡
Smart Energy Management
Každá jednotka má funkciu dynamického vyvažovania záťaže (DLB) a našu platformu OCPP 1.6J EVsaaS, ktorá umožňuje monitorovanie v reálnom čase a inteligentnú distribúciu energie medzi viacerými nabíjačkami.
🔒
Bezkonkurenčná bezpečnosť
Využívame naše špičkové patenty na jednosmerné spínače UL508i, BENY Nové nabíjačky Energy obsahujú pokročilé chladiace systémy a núdzové vypnutia, ktoré zaručujú najvyššie bezpečnostné štandardy.

Či už potrebujete vlastný konektor alebo riešenie pre správu celého vozového parku, BENY Spoločnosť New Energy ponúka 3-ročnú záruku so 100% zárukou výmeny. Neposkytujeme len zástrčku; poskytujeme ekosystém pripravený na budúcnosť, ktorý maximalizuje vašu návratnosť investícií.

Kontakt pre riešenia nabíjania CCS na mieru

Budúci vývoj a trendy

EV Situácia sa mení, keďže sa regionálne štandardy vyvíjajú tak, aby spĺňali vyššie nároky na energiu a inteligentnejšiu integráciu siete.

  • Vzostup NACS a úpadok CCS1:
    V Severnej Amerike štandard SAE J3400 (NACS) efektívne nahradil CCS1. Takmer všetci hlavní výrobcovia automobilov prechádzajú na tento kompaktnejší a spoľahlivejší konektor do roku 2026. Pre existujúcich majiteľov CCS1 tento posun znamená budúcnosť používania adaptérov na prístup k rozširujúcej sa infraštruktúre, ktorej dominuje NACS. Cieľom tejto konsolidácie je vyriešiť problémy s mechanickou krehkosťou a komunikačným „handshake“, ktoré často trápili štandard CCS1.
  • V2X a sila CCS2:
    Európa je v súčasnosti svetovým lídrom v technológii Vehicle-to-Everything (V2X), pričom CCS2 slúži ako primárna chrbtica. Keďže CCS2 natívne podporuje protokol ISO 15118-20, umožňuje elektromobilom fungovať ako „batérie na kolesách“. To umožňuje obojsmerné nabíjanie (V2G/V2H), čo umožňuje autám stabilizovať elektrické siete alebo napájať domácnosti počas výpadkov.
  • Prečo sa Európa drží CCS2:
    Napriek rozruchu okolo NACS zostáva Európa oddaná CCS2 vďaka svojej trojfázovej elektrickej sieti. 7-pinový dizajn CCS2 natívne zvláda trojfázové nabíjanie striedavým prúdom, čo umožňuje rýchlosti až 22 kW. Prechod na konektor typu NACS by si vyžadoval masívne a nákladné zníženie európskej elektrickej infraštruktúry.
  • Systém nabíjania megawattov (MCS):
    Pre ťažkú ​​nákladnú dopravu je dokonca aj rýchle nabíjanie s výkonom 350 kW nedostatočné. Pripravovaný systém nabíjania megawattov (MCS) škáluje komunikačnú logiku CCS tak, aby poskytoval viac ako 1.2 MW energie. Systém MCS, určený pre diaľkovú nákladnú dopravu, umožňuje nabitie masívnych batérií za menej ako 30 minút. Hoci je zástrčka v novom robustnom dizajne, jej softvérový „mozog“ zostáva zakorenený v osvedčenom rámci CCS.

Záver

Voľba medzi CCS1 a CCS2 je zriedkakedy otázkou preferencie; je to otázka lokality a fyziky siete. CCS1 zostáva lídrom v severoamerickej jednofázovej sieti napriek svojim mechanickým zraniteľnostiam. CCS2 je všestranný, vysokorýchlostný systém, ktorý si vďaka svojej trojfázovej striedavej prevádzke a robustnému elektronickému blokovaniu podmanil väčšinu sveta.

Pre používateľa zostáva cieľ rovnaký: bezproblémové pripojenie, ktoré bezpečne a rýchlo dodáva energiu. Pochopením technických základov týchto dvoch gigantov a výberom infraštruktúrnych partnerov, ako sú... BENY ktorí uprednostňujú bezpečnosť a globálny súlad s predpismi, posúvame sa o krok bližšie k svetu, kde je „zapojenie“ také jednoduché a spoľahlivé, ako kedysi bolo otočenie kľúča.

Často kladené otázky

⚡ Nabíja sa CCS1 rýchlo?
Áno, CCS1 (Combined Charging System Type 1) je štandard rýchleho jednosmerného nabíjania určený na prenos energie s vysokým výkonom, ktorý umožňuje výrazne kratšie časy nabíjania v porovnaní so štandardným nabíjaním striedavým prúdom úrovne 2.

🔌 Môže CCS1 nabíjať Teslu?
Nabíjačka CCS1 dokáže nabíjať vozidlo Tesla za predpokladu, že používate kompatibilný adaptér CCS1-Tesla a firmvér vozidla podporuje komunikáciu CCS (bežné v novších severoamerických modeloch).

🚗 Môžem použiť CCS1 na J1772?
Zástrčku CCS1 nemožno použiť na štandardnom porte vozidla J1772, pretože dva dodatočné jednosmerné kolíky fyzicky bránia jej osadeniu; zástrčku J1772 však možno zasunúť do hornej časti vstupu vozidla CCS1 na nabíjanie striedavým prúdom.

🔋 Ako zistiť, či EV Nabíjačka je na úrovni 1 alebo 2?
Nabíjačka úrovne 1 používa štandardnú 3-kolíkovú zásuvku pre domácnosť na 120 V a tenší kábel, zatiaľ čo nabíjačka úrovne 2 vyžaduje zásuvku s vysokým výkonom na 240 V (podobnú zástrčke do sušičky) alebo pevnú nabíjaciu stanicu a má výrazne hrubší kábel.

© 2026 Sprievodca konektormi CCS1 vs CCS2 – Profesionálne EV Riešenia nabíjania

↑

Získajte zadarmo cenovú ponuku

Porozprávajte sa s naším odborníkom

    Porozprávajte sa s naším odborníkom