CCS1 vs. CCS2: Panduan Perbandingan Terbaik

Kongsi artikel ini di Media Sosial:

Sistem Pengecasan Gabungan (CCS) ialah antara muka utama antara kenderaan dan grid kuasa di seluruh dunia ev pasaran. Piawaian CCS ialah hasil perkongsian antara pembuat kereta utama dan telah dibangunkan untuk menyeragamkan pengecasan AC dan DC ke dalam satu antara muka, sekali gus menghapuskan keperluan untuk mempunyai dua port kenderaan.

Walau bagaimanapun, disebabkan oleh perbezaan serantau dalam grid elektrik, iaitu perbezaan antara kuasa fasa tunggal dan tiga fasa, dua piawaian berbeza telah diwujudkan: CCS1 dan CCS2. Untuk ev pemilik, pengendali dan pengeksport, tiada perbezaan teknikal dalam perbezaan utama antara kedua-duanya, tetapi ia adalah keputusan perniagaan yang penting. Pemilihan standard yang salah membawa kepada perkakasan yang tidak serasi dan kos yang tinggi. Sempadan teknikal dan geografi ini adalah penting untuk memahami kebolehpercayaan infrastruktur dan pulangan pelaburan jangka panjang dalam dunia yang pantas berubah. ev pengecasan. Panduan ini merupakan perbandingan komprehensif yang membantu pemilik, pengendali dan ev pengguna untuk mengatasi cabaran global EV pengecasan.

Apakah Penyambung CCS1?

Penyambung ccs jenis 1 ialah standard yang telah dibangunkan terutamanya di pasaran Amerika Utara dan Korea Selatan. Ia merupakan varian palam AC J1772 (Jenis 1), yang menjadi asas pengecasan Amerika selama lebih sepuluh tahun. Industri ini telah menambah dua kenalan dc besar di bahagian bawah untuk membentuk port kombo yang membolehkan kenderaan menerima pengecasan AC perlahan di rumah dan pengecasan DC pantas di perhentian lebuh raya tanpa mempunyai dua salur masuk berasingan pada badan kereta.
CSS1 secara teknikalnya merupakan piawaian fasa tunggal. Di Amerika Utara, kuasa fasa tunggal atau fasa pecahan digunakan untuk membina sistem elektrik kediaman dan kebanyakan sistem elektrik komersial ringan. Disebabkan oleh fakta ini, komponen AC palam CCS1 hanya menggunakan susun atur port tunggal untuk membekalkan kuasa. Reka bentuk ini sangat logik dalam pasaran di mana kuasa tiga fasa jarang dibekalkan ke rumah atau perniagaan kecil, menjadikan pengalaman pengecasan mudah bagi pengguna biasa.

1CCS1

Apakah Penyambung CCS2?

Setaraf piawaian Eropah ialah CCS2, yang dengan pantas menjadi piawaian dominan di seluruh dunia, bukan di Amerika Utara, China dan Jepun. Ia dibina pada palam AC Mennekes (Jenis 2). Penyambung CCS2 ialah penyambung AC tiga fasa, tidak seperti rakan sejawatnya di Amerika, yang dibina pada reka bentuk yang berbeza untuk menampung kuasa AC tiga fasa.
Kuasa tiga fasa merupakan standard pengedaran perindustrian dan kediaman di Eropah dan kebanyakan Oceania dan Asia. CCS2 membolehkan kenderaan menggunakan lebih banyak kuasa apabila mengecas secara perlahan dalam mod AC dengan tapak Jenis 2, yang boleh mencapai setinggi 22kW. Dua pin DC di bahagian bawah menjadikannya penyambung pengecas berkelajuan tinggi yang secara fizikalnya lebih besar dan lebih bulat daripada CCS1 tetapi mempunyai had prestasi yang lebih tinggi secara keseluruhan.

2CCS2

CCS1 vs. CCS2: Analisis Perbandingan Mendalam tentang Perbezaan Utama

Untuk menempuhi selok-beloknya EV pelaksanaan di dunia, adalah perlu untuk melihat melangkaui sarung plastik. Jadual di bawah dan analisis di bawah membahagikan lagi perbezaan teknikal asas antara kedua-dua piawaian ini.

Jadual Perbandingan: CCS1 vs. CCS2

Ciri CCS1 (Piawaian Amerika Utara) CCS2 (Standard Eropah/Global)
Reka Bentuk Fizikal Profil atas bulat menyerupai muncung bahan api tradisional dengan pemegang perindustrian yang panjang. Profil berbentuk D dengan bahagian atas yang rata, menawarkan penampilan yang lebih ramping dan bersepadu.
Konfigurasi Pin 5 pin atas berdasarkan piawaian Jenis 1 (J1772) ditambah 2 pin DC bawah. 7 pin atas berdasarkan piawaian Jenis 2 (Mennekes) ditambah 2 pin DC bawah.
Senibina Elektrik/kuat Direka bentuk khusus untuk grid kuasa AC fasa tunggal. Dibina untuk menyokong grid kuasa AC fasa tunggal dan tiga fasa.
Sistem Penguncian Selak mekanikal manual diaktifkan oleh butang ibu jari yang dikawal pengguna pada pemegang. Kunci elektronik automatik dikawal oleh ECU kenderaan melalui penggerak dalaman.
Ketahanan & Keselamatan Selak plastik luaran terdedah dan mudah pecah jika terjatuh, yang boleh menghalang pengecasan. Pin elektronik dalaman dilindungi daripada unsur-unsur, sekali gus mengurangkan risiko arka atau gangguan.
Kapasiti Kuasa AC Biasanya terhad kepada 7.4 kW atau 11 kW disebabkan oleh kekangan fasa tunggal. Menyokong kelajuan yang jauh lebih tinggi, biasanya sehingga 22 kW atau 43 kW di stesen awam.
Prestasi DC Secara teorinya menyokong 350 kW, tetapi selalunya dihadkan oleh infrastruktur lama kepada 200A. Mengendalikan beban arus tinggi sehingga 500A dan 1000V dengan ketekalan terma yang lebih tinggi dengan kukuh.
Kestabilan Termal Terdedah kepada "pendikitan haba" di bawah beban berat disebabkan oleh penyejukan udara atau sistem cecair asas. Mempunyai manifold penyejukan cecair termaju yang mengekalkan kelajuan puncak untuk tempoh yang lebih lama.
Kesediaan Grid Pintar Pertukaran data PLC asas dengan pelancaran ciri-ciri ISO 15118 lanjutan yang terfragmentasi. Pelaksanaan protokol ISO 15118 yang matang, yang membolehkan keupayaan Plug & Charge dan V2G.
Pasar Utama Tertumpu di Amerika Utara, Korea Selatan, dan Taiwan. Standard merentasi Eropah, Oceania, Amerika Selatan, Asia Tenggara dan Timur Tengah.
Prospek Strategik Peralihan kepada piawaian legasi khusus, terutamanya apabila Amerika Utara beralih kepada NACS. Penyebut sepunya global yang tidak dapat dielakkan untuk skalabiliti antarabangsa dan pengoptimuman rantaian bekalan.

Perbezaan dalam Reka Bentuk Fizikal

Asal serantau dan sistem elektrik yang disokong oleh CCS1 dan CCS2 menentukan perbezaan fizikal antara kedua-duanya. Walaupun kedua-duanya berdasarkan persediaan DC dua pin yang sama di bahagian bawah untuk membolehkan pengecasan pantas, bahagian atas kedua-duanya sangat berbeza dari segi bentuk dan saiz, bilangan pin dan sistem penguncian.

Bentuk dan Saiz Penyambung

Piawaian elektrik yang disokong oleh setiap penyambung dicerminkan secara langsung dalam jejak fizikal dan siluet penyambung. Walaupun kedua-dua sistem mempunyai pin DC besar yang sama di bahagian bawah, bahagian atasnya sangat berbeza dari segi bentuk dan saiz.

  • CCS1 (Gaya “Nozel”):
    Penyambung CCS1 ditakrifkan oleh profil atasnya yang bulat, yang masih mengekalkan bentuk yang menyerupai muncung bahan api klasik. Perumah atas sedikit lebih sempit daripada CCS2 disebabkan oleh pembinaannya di sekitar susun atur 5-pin pengecasan AC fasa tunggal. Reka bentuk amnya biasanya lebih tertumpu pada faktor bentuk yang lebih perindustrian, biasanya dengan pemegang yang lebih panjang untuk memberikan pengguna cengkaman yang kukuh.
  • CCS2 (Gaya “Bersepadu”):
    Penyambung CCS2 mempunyai penampilan yang lebih ramping dan moden, dengan bahagian atas yang rata dan profil berbentuk D. Ia biasanya lebih lebar dan lebih kuat daripada CCS1 – keperluan teknikal untuk menampung format 7-pin yang diperlukan untuk menyokong kuasa AC tiga fasa. Saiz yang lebih lebar ini memberikan palam rasa yang lebih kukuh, memberikannya rupa terbina dalam yang rata apabila ia berada di salur masuk kenderaan.

Susun Atur Pin dan Seni Bina Elektrik

Variasi struktur utama adalah pada bahagian AC (arus ulang-alik) penyambung:

  • CCS1 (Kombo 1):
    Mengikut piawaian Amerika Utara Jenis 1 (J1772). Ia mempunyai 5 pin di bahagian atas. Susun aturnya lebih ringkas dan lebih kecil kerana ia bertujuan untuk digunakan dalam grid elektrik fasa tunggal.
  • CCS2 (Kombo 2):
    Menurut piawaian Jenis 2 Eropah (Mennekes). Ia mempunyai 7 pin di bahagian atas. Pin tambahan membolehkannya menerima kuasa AC tiga fasa, yang menjadikan perumah atas sedikit lebih lebar daripada CCS1.

Perpecahan teknikal ini menggambarkan perpecahan sedia ada dalam pasaran dunia. Industri di Amerika Utara sedang pantas bergerak ke arah NACS (SAE J3400) Tesla. Memandangkan grid Amerika Utara kebanyakannya fasa tunggal, hakikat bahawa CCS1 tidak dapat mengendalikan kuasa tiga fasa bukanlah satu kerugian besar. NACS juga merupakan reka bentuk asli fasa tunggal, ia merupakan peralihan mudah ke pasaran AS untuk beralih kepada standard Tesla yang lebih kecil. Sebaliknya, susun atur 7-pin CCS2 merupakan keperluan yang tidak dapat dielakkan di Eropah disebabkan oleh penggunaan kuasa tiga fasa. Keperluan teknikal ini menjadikan CCS2 sebagai standard serantau yang tidak dipersoalkan, kerana tiada penyambung fasa tunggal (seperti NACS atau CCS1) yang boleh menggunakan sepenuhnya kapasiti grid Eropah.

Mekanisme Keselamatan dan Penguncian

Cara penyambung melekatkan dirinya pada kenderaan merupakan perbezaan fungsi terbesar antara kedua-dua piawaian ini, yang mempengaruhi kebolehgunaan harian dan kebolehpercayaan jangka panjang.

  • CCS1 (Selak Mekanikal Manual):
    CCS1 mempunyai butang yang dikendalikan oleh ibu jari pada pemegangnya. Tuas ini perlu ditekan oleh pengguna untuk menyambung atau memutuskan sambungan palam ke saluran masuk kenderaan, menghasilkan bunyi klik fizikal seperti pam minyak konvensional. Tumit Achilles CCS1 ialah Selak Manual. Memandangkan selak ialah komponen bergerak plastik yang terdedah kepada unsur-unsur, ia berkemungkinan akan pecah apabila jatuh di atas turapan beku. Selak yang rosak akan menyebabkan kereta tidak mengenali keadaan terkunci dan tidak akan memulakan cas voltan tinggi.
  • CCS2 (Kunci Elektronik Automatik):
    Penyambung CCS2 tidak mempunyai butang luaran atau komponen bergerak. Penguncian sebaliknya dilakukan oleh penggerak elektronik yang diletakkan dengan selamat di saluran masuk kenderaan. Selepas palam dimasukkan, komputer (ECU) kereta akan menyematkan palam secara automatik. Kunci Elektronik CCS2 dipasang di dalam kereta di tempat yang selamat. Ini adalah reka bentuk yang sangat boleh dipercayai, yang bermaksud bahawa sambungan elektrik tidak akan berfungsi sehingga kunci fizikal disahkan oleh ECU kenderaan. Ini dapat meminimumkan kemungkinan arka sekiranya berlaku pemutusan secara tidak sengaja dan menawarkan tahap rintangan gangguan yang jauh lebih tinggi.

Prestasi Teknikal dan Spesifikasi Elektrik

Selain antara muka fizikal, penggunaan praktikal penyambung ini ditakrifkan oleh seni bina elektrik dan perisian yang mengawal aliran tenaga.

Caj Output Kelajuan dan Kuasa

Jika anda tidak biasa dengan kelajuan ini, baca panduan komprehensif kami tentang Pengecasan pantas DC.

  • CCS1:
    Grid elektrik fasa tunggal yang direka bentuk untuk disesuaikan dengan grid elektrik Amerika Utara dan Korea Selatan. Ia biasanya terhad kepada 7.4 kW atau 11 kW dalam dunia AC (pengecasan perlahan). Dalam kes pengecasan pantas DC, walaupun secara teorinya ia boleh dicas sehingga 350 kW, infrastruktur lama mungkin hanya membenarkannya dicas pada 200A, yang berpotensi menyebabkan bateri berkapasiti tinggi dicas dengan lebih perlahan.
  • CCS2:
    Direka untuk beroperasi pada grid kuasa tiga fasa yang biasa digunakan di Eropah, Australia dan kebanyakan Asia. Ini membolehkan kadar pengecasan AC yang lebih pantas sehingga 22 kW (atau 43 kW) di stesen awam, sekali gus mengurangkan masa pengecasan semalaman atau di tempat kerja hampir dua pertiga. CCS2 lebih mantap dalam aplikasi DC, selalunya mampu menyokong sehingga 500A dan 1000 V dengan kebolehpercayaan yang lebih tinggi.

Walaupun spesifikasi teknikal adalah dalam kilowatt, kesan sebenar adalah dari segi masa. Perbezaan kecekapan adalah ketara dalam kes bateri 100 kWh biasa pada tahun 2026. Sistem CCS2 boleh memberikan cas 90 peratus dalam cas kerja empat jam standard, berbanding sistem CCS1 yang memberikan kira-kira 28 peratus, menjadikan kenderaan hampir tidak siap. Ini juga diperluaskan kepada pengecasan semalaman, dengan CCS2 mengambil masa 4.5 jam untuk melengkapkan kitaran penuh, berbanding 13.5 jam dalam CCS1. Ketahui lebih lanjut tentang kelajuan semalaman ini dengan membaca tentang berapa lama masa yang diperlukan untuk pengecas Tahap 2Selain kelajuan tulen, CCS2 memastikan kestabilan grid melalui pengimbangan beban elektrik pada tiga talian, menghapuskan penurunan voltan dan bahaya kabel terlalu panas akibat tarikan talian tunggal CCS yang berat.

Integrasi Grid dan Protokol Komunikasi

Kekayaan teknikal piawaian pengecasan ditentukan oleh keupayaan piawaian tersebut untuk berkomunikasi antara kenderaan dan grid elektrik. Walaupun CCS1 dan CCS2 mempunyai asas yang serupa, hala tuju mereka pada tahun 2026 adalah berbeza bergantung pada keutamaan serantau dan perkembangan teknologi grid pintar.

  • Landskap CCS1 dan Pangsi NACS:
    CCS1 bergantung pada piawaian Komunikasi Talian Kuasa (PLC) dan HomePlug Green PHY untuk membolehkan kereta dan pengecas berjabat tangan. Walaupun ia memudahkan pertukaran data, fungsi ISO 15118 yang lebih kompleks (seperti Plug & Charge) telah dilancarkan di Amerika Utara secara beransur-ansur kerana peralihan tempatan kepada piawaian NACS (Tesla). Peralihan ini secara praktikal telah membekukan... R&D pengecasan dwiarah berasaskan CCS1. Ini merupakan perangkap legasi kepada pengendali yang membangunkan infrastruktur bandar pintar, memandangkan CCS1 tidak menawarkan keupayaan pengurusan tenaga masa depan yang ditekankan dalam pasaran lain.
  • CCS2 dan Kelebihan V2X:
    CCS2, seperti CCS2, berasaskan asas PLC/Green PHY, tetapi mempunyai pelaksanaan protokol ISO 15118 yang jauh lebih maju. Menjelang 2026, piawaian ini telah diperlukan di banyak wilayah dalam infrastruktur awam, yang membolehkan fungsi Plug and Charge dan Vehicle-to-Grid (V2G) yang lancar. Ini menjadikan CCS2 pilihan yang lebih baik dalam pengurusan grid pintar dan operasi armada komersial berskala besar. CCS2 telah mendahului dalam perlumbaan V2X dengan bergerak lebih pantas untuk menyeragamkan ISO 15118-20; perkakasannya secara semula jadi disediakan untuk melaksanakan jabat tangan selamat yang diperlukan untuk mengubah EV menjadi bateri rumah dan menyediakan tahap integrasi grid yang belum dapat ditandingi oleh CCS1.

Sistem Penyejukan dan Kestabilan Terma

  • CCS1:
    Stesen CCS1 dengan kuasa tinggi biasanya menggunakan kabel yang disejukkan udara atau kabel yang disejukkan cecair. Disebabkan oleh fakta bahawa selak mekanikal manual kadangkala membenarkan pergerakan atau pengumpulan serpihan, rintangan sentuhan mungkin meningkat apabila dikenakan beban berat. Ini kadangkala menyebabkan apa yang dipanggil pendikitan terma, di mana pengecas terpaksa menurunkan output kuasanya untuk mengelakkan pemegang terlalu panas.
  • CCS2:
    Mempunyai manifold penyejukan cecair yang sangat canggih, yang mengedarkan campuran glikol-air terus di sekitar konduktor. Oleh kerana kunci elektronik menyediakan sambungan yang tepat dan tetap antara pin dan saluran masuk kenderaan, arka mikro dan penjanaan haba dapat diminimumkan. Ini membolehkan sistem CCS2 mengekalkan kadar pengecasan puncak dalam tempoh yang lama tanpa menyebabkan pemotongan kuasa atas sebab keselamatan.

Pengedaran Serantau dan Pasaran

Pemisahan antarabangsa antara CCS1 dan CCS2 merupakan petunjuk langsung tentang grid elektrik serantau. Pemisahan teknikal ini memaksa syarikat untuk beralih kepada pengkhususan tempatan atau global dengan skalabiliti.

  • CCS1: CCS1 berasaskan seni bina grid AC fasa tunggal seperti sistem fasa berpecah yang digunakan di Amerika Utara, dan kebanyakannya terdapat di Amerika Utara, Korea Selatan dan Taiwan. Walau bagaimanapun, kedudukan pasarannya sedang berubah. Di Amerika Utara, penggunaan standard NACS yang pantas oleh Tesla telah memindahkan CCS1 kepada pengkhususan legasi. Bagi pengendali global, keserasian CCS1 bukan lagi satu langkah strategik untuk pengembangan antarabangsa tetapi satu taktik yang perlu digunakan di wilayah tertentu. Ia masih merupakan kriteria yang diperlukan untuk mengekalkan infrastruktur semasa dalam projek legasi Asia Timur dan Amerika Utara, tetapi ia bukan lagi pemacu pertumbuhan global.

Dengan NACS sebagai piawaian Amerika Utara pada tahun 2026, pemilik CCS1 perlu menjalani tempoh sementara yang dicirikan oleh pergantungan kepada penyesuai. Kecekapan penyesuai ini biasanya dikurangkan sebanyak 1-3 peratus kepada haba, yang boleh menyebabkan pendikitan haba dan mengurangkan kelajuan pengecasan semasa sesi berkuasa tinggi. Selain itu, terjemahan protokol yang diperlukan boleh menyebabkan kelewatan 10-15 saat pada jabat tangan pertama antara pengecas dan kereta. Untuk keselamatan, seseorang tidak boleh berkompromi dengan penggunaan perkakasan yang diperakui UL 2251; jika tidak, perkakasan tidak akan mempunyai sensor haba yang diperlukan untuk mencegah kimpalan penyambung ke port apabila arus tinggi.

  • CCS2: CCS2 ialah piawaian yang tidak dapat dielakkan di seluruh dunia. Ia dioptimumkan untuk berfungsi dengan grid kuasa tiga fasa berkecekapan tinggi, dan merupakan piawaian yang diperlukan atau de facto di Eropah, Oceania, Amerika Selatan, Asia Tenggara dan Timur Tengah. Secara komersial, CCS2 menyediakan liputan yang tiada tandingan. Disebabkan keupayaan satu seni bina perkakasan untuk digunakan di benua yang berbeza dengan sedikit penyetempatan, ia telah menjadi asas pengoptimuman rantaian bekalan global. Di luar China dan AS yang berpusatkan NACS, CCS2 ialah laluan paling murah untuk skalabiliti antarabangsa, dengan pulangan terbesar dari segi jangkauan geografinya yang luas.

3CCS2

Apakah Kelebihan dan Kekurangan Penyambung CCS1 dan CCS2?

Pilihan antara CCS1 dan CCS2 adalah berdasarkan keseimbangan antara keperluan infrastruktur serantau dan prestasi teknikal, keselamatan dan ketahanan perkakasan jangka panjang.

Penyambung CCS1 (Standard Amerika Utara)

Kelebihan Kekurangan
Rangkaian yang Ditubuhkan: Diguna pakai secara meluas di Amerika Utara dan Korea Selatan dengan rantaian bekalan yang matang untuk alat ganti. Kerapuhan Selak: Cangkuk manual luaran merupakan titik kegagalan yang tinggi; jika terjatuh, selak yang rosak boleh melumpuhkan pengecas.
Maklum Balas Taktil: Memberikan "klik" fizikal yang jelas yang membolehkan pengguna mengesahkan sambungan tanpa menyemak skrin. Had Kelajuan AC: Terhad kepada pengecasan AC fasa tunggal, menjadikannya jauh lebih perlahan daripada CCS2 di stesen awam.
Reka Bentuk Kompak: Jejak AC yang lebih kecil memudahkan pereka bentuk untuk dimuatkan ke dalam panel badan kenderaan yang sempit. Peralihan NACS: Menghadapi tempoh penghujung di Amerika Utara apabila pengeluar kereta utama beralih ke arah piawaian NACS Tesla.

Kesederhanaan CCS1 dicirikan oleh kesederhanaan mekanikalnya, yang merupakan kelemahan terbesarnya. Klik sentuhan mesra pengguna, tetapi selak plastik yang terdedah terkenal dengan kerosakan di stesen awam yang mempunyai trafik tinggi. Tambahan pula, kegagalannya untuk menampung kuasa tiga fasa menyekat penggunaannya di kalangan pengguna yang memerlukan pengecasan AC berkelajuan tinggi di tempat kerja atau semasa membeli-belah.

Penyambung CCS2 (Standard Eropah/Global)

Kelebihan Kekurangan
Kecekapan 3 Fasa: Sokongan asli untuk AC tiga fasa (sehingga 22kW) membolehkan pengecasan yang lebih pantas di tapak destinasi. Ergonomik Kabel: Pendawaian tambahan untuk kuasa tiga fasa menjadikan kabel lebih berat dan tegar untuk dikendalikan.
Keselamatan Aktif: Mempunyai kunci elektronik dalaman yang dikawal oleh kereta, menghalang penyingkiran tanpa kebenaran semasa sesi. Kerumitan Mekanikal: Bergantung pada motor dalaman untuk mengunci palam mewujudkan risiko kabel menjadi "terperangkap" jika motor rosak.
Kesediaan V2X: Direka bentuk dengan lebih baik untuk aplikasi "Kenderaan-ke-Semuanya" (V2X), seperti menguasakan rumah daripada bateri kereta. Kejuruteraan Terlalu Banyak: Di kawasan yang hanya mempunyai kuasa fasa tunggal, pengguna membayar untuk perkakasan mewah yang tidak dapat mereka gunakan sepenuhnya.

CCS2 ialah piawaian yang lebih baik dari segi teknikal, yang menumpukan pada penyampaian kuasa tinggi dan keselamatan. Ia meningkatkan keupayaan grid elektrik semasa dengan menyokong elektrik tiga fasa. Walau bagaimanapun, ini menjejaskan ergonomik; kabelnya besar bagi sesetengah pengguna dan mekanisme penguncian elektronik memperkenalkan tahap kerumitan perisian-perkakasan yang tidak dimiliki oleh CCS1.

Model Kenderaan Elektrik Apakah yang Sesuai dengan CCS1 dan CCS2?

Piawaian CCS1 paling biasa digunakan di pasaran Amerika Utara dan Korea Selatan, di mana ia merupakan port pengecasan pantas utama Ford F-150 Lightning, Hyundai Ioniq 5 (spesifikasi AS), dan Chevrolet Bolt. Selain itu, trak elektrik buatan Amerika yang lebih baru seperti Rivian R1T menggunakan CCS1 sebagai sistem pengecasan berkelajuan tinggi mereka.

Sebaliknya, piawaian CCS2 telah muncul sebagai peneraju dunia yang tidak dipersoalkan terutamanya di Eropah dan Australia. Contoh model perwakilan dengan port ini ialah versi Eropah bagi Volkswagen ID.4, Porsche Taycan dan Polestar 2. Perlu diperhatikan bahawa Tesla mempunyai palam proprietari di Amerika Syarikat, tetapi di Eropah dan Australia, Model 3 dan Model Ynya mempunyai port CCS2 asli untuk diselaraskan dengan grid kuasa tempatan.

Perlu diingat bahawa keserasian kenderaan sering ditentukan oleh kawasan jualan, tetapi bukan jenamanya. Contohnya ialah Hyundai Ioniq 5 yang dijual di California akan mempunyai port CCS1, manakala model yang sama yang dijual di Berlin atau Sydney akan dipasang dengan port CCS2. Ini adalah punca utama kelaziman penyesuai apabila mengimport kereta, tetapi ia biasanya mempunyai kompromi keselamatan dan kecekapan yang dinyatakan di atas. Untuk menguasai pemilihan dan keselamatan kabel, sila lihat Panduan Muktamad untuk EV Kabel Pengecasan: Jenis, Petua dan Keserasian.

4CCS1

Kebolehkendalian dan Perangkap yang Perlu Dielakkan: Realiti Penukar

Adakah mungkin untuk mengeksport kereta CCS1 spesifikasi AS ke Eropah atau Timur Tengah dan hanya memasang penukar? Respons teknikalnya adalah ya, tetapi realitinya di lapangan adalah perlanggaran piawaian perkakasan dan perisian.

Ketidakpadanan Grid AC

Halangan awal ialah fasa kuasa. Pengecas onboard fasa tunggal digunakan dalam kenderaan CCS1 Amerika Utara. Oleh kerana grid Eropah dan Timur Tengah adalah tiga fasa, penyesuai kerap kali boleh mengurangkan kadar pengecasan anda, iaitu 11kW kepada 3.7kW yang menyedihkan kerana kereta hanya dicas pada satu talian. Stesen pintar lain juga boleh menolak sambungan sama sekali untuk mengelakkan beban yang tidak seimbang.

Komunikasi "Dialek"

Walaupun kedua-dua piawaian ini berdasarkan Komunikasi Talian Kuasa (PLC), ia berdasarkan dialek serantau yang berbeza. Kelewatan 100ms dalam isyarat jabat tangan boleh mengakibatkan Ralat Komunikasi. Perbezaan masa dan perbezaan dalam kitaran tugas Pilot Kawalan (CP) inilah yang menyebabkan banyak penyesuai tidak memulakan sesi.

Penyelesaian Pasif vs. Aktif

Tidak setiap penukar adalah sama dan memilih yang salah mungkin memerlukan kos yang tinggi.

  • Risiko Penyesuai Pasif:
    Ini adalah cangkerang plastik biasa tanpa logik dalaman. Ia menimbulkan risiko pengecasan DC berkuasa tinggi kerana ia tidak mempunyai sensor haba. Penyesuai pasif mungkin terlalu panas dan mencairkan port pengecasan pada kelajuan 200kW+ sebelum kereta atau stesen menyedari sesuatu yang tidak kena.
  • Keselamatan Pengawal Aktif:
    Penukar aktif gred profesional ialah penterjemah masa nyata. Cip dalamannya membetulkan isyarat CP dan PP untuk membuat jabat tangan yang berjaya. Yang paling penting, ia mempunyai pemantauan haba untuk mengurangkan kuasa sekiranya berlaku peningkatan suhu bagi melindungi litar kenderaan anda.

Penyelesaian Terbaik: Pengubahsuaian Perkakasan

Penaiktarafan perkakasan yang lengkap adalah standard kebolehpercayaan kekal. Ia bukan sekadar soal penyesuai mudah, tetapi penggantian fizikal salur masuk CCS1 dengan modul CCS2 asli dan penyesuaian penuh abah-abah pendawaian voltan tinggi.
Tetapi perkakasan bukanlah segalanya. Penjajaran digital diperlukan untuk memastikan kenderaan membaca isyarat kuasa dan komunikasi tiga fasa dengan betul. Kepada pengendali atau pemilik yang mungkin ingin mengambil laluan ini, pengasingan berasaskan data berikut menunjukkan kos realistik dan risiko teknikal pengubahsuaian profesional:

Pertimbangan Utama Butiran & Risiko Berpotensi
Anggaran kos $1,500 – $3,500 (Termasuk salur masuk CCS2, abah-abah pendawaian voltan tinggi dan modul kawalan).
Dinding Perisian Seorang juruteknik mesti mengekod semula firmware Gateway (GTW) kenderaan untuk mengenali isyarat AC tiga fasa; tanpa ini, kereta akan enggan mengecas.
Status Waranti Dalam hampir 100% kes, pengubahsuaian DIY atau pihak ketiga akan membatalkan jaminan pengilang pada pek bateri dan sistem voltan tinggi.
Risiko Keselamatan Pengedap yang tidak betul semasa pengubahsuaian boleh mengakibatkan pemeluwapan di dalam port voltan tinggi, mencetuskan "kerosakan pengasingan" semasa hujan lebat atau cucian kereta.

Bagaimana untuk memilih antara penyambung CCS1 dan CCS2?

Pemilihan piawaian yang sesuai adalah berkaitan dengan pemadanan perkakasan dengan infrastruktur tempatan bagi mengelakkan kerugian teknikal dan kewangan dalam jangka masa panjang.

  • Pemilik Peribadi: Terpulang kepada grid tempatan anda. Kuasa fasa tunggal yang digunakan dalam kenderaan CCS1 Amerika Utara tidak sepadan dengan grid tiga fasa yang digunakan di Eropah dan Timur Tengah. Pengimportan kereta CCS1 ke kawasan sedemikian sering kali boleh menyebabkan masalah pengecasan perlahan yang kekal – mengehadkan kuasa AC kepada 3.7kW dan bukannya 11kW atau 22kW kereta CCS2 asli.
  • Pengendali Titik Pengecasan (CPO): Dalam pasaran peralihan seperti Asia Tenggara atau Amerika Selatan, armada kenderaan biasanya merupakan gabungan piawaian serantau. Pengecas dwi-senjata (CCS1 dan CCS2) merupakan pelaburan paling selamat untuk memaksimumkan ROI dan menjamin masa depan tapak anda. Ini akan memastikan bahawa anda dapat melayani semua pemandu tanpa mengira asal usul kenderaan mereka dan pada masa yang sama fleksibel terhadap perubahan kuasa tempatan.
  • Pengeksport: Salah satu risiko komersial terbesar adalah mengeksport kenderaan yang tidak sesuai dengan grid destinasi. Ia menjejaskan kegunaan kereta, menyebabkan ulasan negatif dan pengurangan jualan semula. Untuk menjamin jenama anda, sentiasa padankan versi pengecasan kenderaan dengan infrastruktur asal destinasi. Sekiranya ketidakpadanan tidak dapat dielakkan, bungkuskan kereta dengan penukar aktif yang diperakui dan bukannya membiarkan pelanggan menanggung risiko pembaikan pihak ketiga yang tidak selamat dan tidak diperakui.

Tidak kira sama ada anda beroperasi dalam pasaran standard campuran atau cuba mencapai prestasi terbaik dalam satu rantau, rakan kongsi perkakasan yang sesuai adalah segalanya. Di sinilah penyelesaian pengecasan fleksibel BENY masuklah.

BENYBersepadu EV Penyelesaian Pengecasan: Menetapkan Piawaian Global untuk Kecemerlangan Infrastruktur

Untuk merapatkan jurang antara memilih standard dan menggunakan tapak yang boleh dipercayai, anda memerlukan rakan kongsi dengan prestasi lapangan yang terbukti. Dengan lebih 30 tahun kepakaran dan portfolio global yang terdiri daripada lebih 10,000 pelanggan, BENY New Energy pakar dalam infrastruktur pengecasan berprestasi tinggi yang direka untuk ketahanan. Di luar sistem CCS1 dan CCS2 standard, BENY menyediakan penyelesaian sambungan yang disesuaikan dengan menyesuaikan pelbagai jenis penyambung pengecas kenderaan elektrik untuk memenuhi keperluan unik anda, menawarkan reka bentuk tersuai yang memastikan keserasian yang lancar dengan keperluan perkakasan yang pelbagai dan kompleks.

Kejuruteraan kami menangani masalah khusus pengendali global:

🛡️
Kebolehpercayaan yang melampau
Dibina dengan bahan kalis api yang diperakui UL, pengecas kami menjalani ujian yang ketat—daripada penuaan UV hingga kitaran suhu tinggi-rendah—untuk memastikan kestabilan dalam sebarang iklim.
⚡
Pengurusan Tenaga Pintar
Setiap unit mempunyai Pengimbangan Beban Dinamik (DLB) dan platform OCPP 1.6J EVsaas kami, yang membolehkan pemantauan masa nyata dan pengagihan kuasa pintar merentasi berbilang pengecas.
🔒
Keselamatan yang tiada tandingan
Memanfaatkan paten suis DC UL508i kami yang terkemuka dalam industri, BENY Pengecas Tenaga Baharu termasuk sistem penyejukan canggih dan penutup kecemasan untuk menjamin piawaian keselamatan tertinggi.

Sama ada anda memerlukan penyambung tersuai atau penyelesaian pengurusan seluruh armada, BENY New Energy menawarkan jaminan 3 tahun dengan jaminan penggantian 100%. Kami bukan sahaja menyediakan palam; kami juga menyediakan ekosistem yang tahan lasak untuk masa hadapan yang memaksimumkan ROI anda.

Hubungi Untuk Penyelesaian Pengecasan CCS yang Disesuaikan

Perkembangan dan Trend Masa Depan

. EV Landskap sedang berubah apabila piawaian serantau berkembang untuk memenuhi permintaan kuasa yang lebih tinggi dan integrasi grid yang lebih pintar.

  • Kebangkitan NACS dan Penurunan CCS1:
    Di Amerika Utara, piawaian SAE J3400 (NACS) telah menggantikan CCS1 secara berkesan. Hampir semua pengeluar kereta utama sedang beralih kepada penyambung yang lebih padat dan andal ini menjelang 2026. Bagi pemilik CCS1 sedia ada, peralihan ini bermakna masa depan penggunaan penyesuai untuk mengakses infrastruktur yang didominasi NACS yang semakin berkembang. Penyatuan ini bertujuan untuk menyelesaikan kerapuhan mekanikal dan isu "jabat tangan" komunikasi yang sering melanda piawaian CCS1.
  • V2X dan Kekuatan CCS2:
    Eropah kini merupakan peneraju global dalam teknologi Kenderaan-ke-Semuanya (V2X), dengan CCS2 berfungsi sebagai tulang belakang utama. Oleh kerana CCS2 menyokong protokol ISO 15118-20 secara natif, ia membolehkan EV berfungsi sebagai "bateri di atas roda". Ini membolehkan pengecasan dwiarah (V2G/V2H), membolehkan kereta menstabilkan grid kuasa atau rumah kuasa semasa gangguan bekalan elektrik.
  • Mengapa Eropah Berpegang Teguh pada CCS2:
    Walaupun terdapat desas-desus mengenai NACS, Eropah tetap komited terhadap CCS2 kerana grid kuasa tiga fasanya. Reka bentuk 7-pin CCS2 mengendalikan pengecasan AC tiga fasa secara asli, membolehkan kelajuan sehingga 22kW. Beralih kepada penyambung gaya NACS memerlukan penurunan taraf infrastruktur elektrik Eropah yang besar dan mahal.
  • Sistem Pengecasan Megawatt (MCS):
    Untuk trak tugas berat, pengecasan pantas 350kW pun tidak mencukupi. Sistem Pengecasan Megawatt (MCS) yang akan datang menskalakan logik komunikasi CCS untuk menyampaikan kuasa lebih 1.2MW. Direka untuk pengangkutan jarak jauh, MCS membolehkan bateri besar dicas semula dalam masa kurang daripada 30 minit. Walaupun palamnya merupakan reka bentuk baharu yang lasak, "otak" perisiannya kekal berakar umbi dalam rangka kerja CCS yang terbukti.

Kesimpulan

Pilihan antara CCS1 dan CCS2 jarang sekali menjadi soal pilihan; ia adalah soal lokasi dan fizik grid. CCS1 kekal sebagai juara legasi grid fasa tunggal Amerika Utara, meskipun terdapat kelemahan mekanikalnya. CCS2 ialah kuasa versatil berkelajuan tinggi yang telah menakluki sebahagian besar dunia melalui keupayaan AC tiga fasa dan penguncian elektronik yang teguh.

Bagi pengguna, matlamatnya tetap sama: sambungan lancar yang menyalurkan kuasa dengan selamat dan cepat. Dengan memahami asas teknikal kedua-dua syarikat gergasi ini, dan memilih rakan kongsi infrastruktur seperti BENY yang mengutamakan keselamatan dan pematuhan global, kita bergerak selangkah lebih dekat ke dunia di mana "memasang plag" semudah dan seboleh-bolehnya seperti putaran kunci suatu masa dahulu.

Soalan Lazim

⚡ Adakah CCS1 mengecas pantas?
Ya, CCS1 (Sistem Pengecasan Gabungan Jenis 1) ialah piawaian pengecasan pantas DC yang direka untuk pemindahan tenaga berkuasa tinggi, membolehkan masa pengecasan yang jauh lebih singkat berbanding pengecasan AC Tahap 2 standard.

🔌 Bolehkah CCS1 mengecas Tesla?
Pengecas CCS1 boleh mengecas kenderaan Tesla dengan syarat anda menggunakan penyesuai CCS1-ke-Tesla yang serasi dan firmware kenderaan menyokong komunikasi CCS (biasa dalam model Amerika Utara yang lebih baharu).

🚗 Bolehkah saya menggunakan CCS1 pada J1772?
Palam CCS1 tidak boleh digunakan pada port kenderaan J1772 standard kerana dua pin DC tambahan secara fizikal menghalangnya daripada dipasang; walau bagaimanapun, palam J1772 boleh dimasukkan ke bahagian atas salur masuk kenderaan CCS1 untuk pengecasan AC.

🔋 Cara untuk mengetahui sama ada EV Pengecas tahap 1 atau 2?
Pengecas Tahap 1 menggunakan soket isi rumah 120V 3-cabang standard dan kabel yang lebih nipis, manakala pengecas Tahap 2 memerlukan soket kuasa tinggi 240V (serupa dengan palam pengering) atau stesen berwayar tetap dan mempunyai kabel yang lebih tebal.

© 2026 Panduan Penyambung CCS1 vs CCS2 – Profesional EV Penyelesaian Pengecasan

↑

Dapatkan Quote Percuma

Bercakap dengan Pakar Kami

    Bercakap dengan Pakar Kami